Abilify injectabil

06-09-2021
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Buna ziua.Am o intrebare si ma adresez persoanelor care au habar cat de cat de tratamentele psihiatrice cu antipsihotic.Am o prietena care are o formă foarte usoara de schizo( nu a avut decât mici deliruri) si face o injecție lunar cu 400 mg de abilify.Aveti idee este o doza mica sau mare ?Nu stie nici ea lucrul asta si am vrea sa aflam.Multumesc !
7 comentarii
2
07-09-2021, ora 12:34
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Bună, NicolB eu iau Abilify de 400 injectabil, la început am luat 400 acum am scăzut la 300 și continui cu 300.Dar trebuie sa iei cât spune medicul și îți scade el dacă e cazul, dacă nu ramai la 400 mg. Am auzit ca pastile Abilify nu sunt. Multa sănătate!
1
07-09-2021, ora 12:50
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Merci pentru raspuns!Sunt si pastile abilify:d
1
08-09-2021, ora 07:57
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Părerea medicului care ți-a prescris contează. Consultă-te cu el pentru orice reacție apărută la tratament.
1
08-09-2021, ora 10:49
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Da stiu da nu mie mi a prescris. Eu iau 3 mg risperidona si stiu deja ca e doza mica.Am aflat între timp ca 400 mg de abilify e doza maxima mai sunt si de 300 200 160.Multumesc pentru raspunsuri!
2
10-09-2021, ora 12:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ NicolB

3 mg Risperidona nu e doza mica. Sotul meu ia 0, 5 mg Risperidona pentru tab. Incercati sa luati doza minima cu care nu virati pentru a preveni efectele secundare ulterioare. Medicii psihiatri de obicei nu scad tratamentul decat daca pacientul se plange de efecte secundare de nesuportat. Dar nu e normal. Ar trebui sa se uite in permanenta pe fisa si sa il scada pana la doza minima cu care nu se vireaza. Eu am avut probleme pe tema asta pentru ca m-au tinut pe doza destul de mare a la long. Doar din comoditatea de a-mi da o reteta identica cu cea anterioara. Pana la urma le-am zis de cateva ori ca ma sedau prea mult si am ajuns de la 60, 60 mg Ziprasidona la 20, 20 mg. Daca eram dupa ei ramaneam pe 60, 60 si cu multe dureri de muschi si articulatii. S-a dovedit ca am mers bine cu 20, 20 mg ani in sir si merg bine in continuare.
1
10-09-2021, ora 14:26
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Super.Multumesc mult pentru informații clara.Am dedus asta din alte cazuri care luau 4 mg 6 mg.Plus ca asa mi a zis si doctorita ca iau doza mica.Probabil in comparatie cu alte cazuri de ale ei.Oricum voiam să i zic doctoritei sa imi scadă macar la 2 mg ca am facut 2 ani cu 3 mg de risperidona si ma simt zombi pe tratament.I am zis de atatea ori da nu mi a scazut mi a băgat antidepresive care nu si fac oricum efectul pentru că mă simt la fel de zombi si aplatizata.
0
25-09-2021, ora 15:35
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@NicolB eu iau Abilify de 10mg zilnic, pastile. Practic pe o luna ar insemna 300 mg. Deocamdata nu cred ca doreste dr sa imi scada.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul