tulburare psihotica

13-09-2015
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Buna.dupa primul episod psihotic care a durat 3 saptamani cat la suta exista sansele sa imi reapara daca intrerup tratamentul?acum nu am nimic, decat aplatizare afectiva si anhedonie si lipsa expresivitatii fetei(nu inteleg de la ce e)
47 comentarii 12 Înainte ›
1
13-09-2015, ora 14:55
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Cum nu intelegi de la ce e??? De la tratament, de la ce sa fie.Tu nu citesti prospectul?! Doamne fereste sa ramai cu aceste simptome si dupa ce intrerupi tratamentul, fiindca iti spun din experienta proprie ca e groaznic.Atat de groaznic, incat o persoana mai "slaba de inger" ar comite suicidul fara sa stea pe ganduri...
1
13-09-2015, ora 15:15
david90
Nu este medic/terapeut
david90
"Tratamentul" te sedeaza, practic iti "scurtcircuiteaza chimic" sistemul nervos, ca sa nu mai spun ca ti-l si otraveste in acelasi timp.(e toxic pt neuroni...de fapt, e toxic pt orice celula din organism).Asa stie psihiatria "sa trateze" tulburarile psihice, creand probleme poate si mai mari...
1
13-09-2015, ora 16:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
5-10 %. Trebuie sa iei tratamentul cat zice doctora ca altfel poti face recaderi si mai urate. Numai doctora stabileste cand incepe diminuarea dozelor. Pentru celelalte stari mentionate de tine, cere-i un antidepresiv.
1
13-09-2015, ora 16:18
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Iau deja antidepresiv de 3 sapt...si sunt la fel.am incercat si sa nu mai iau medicamentele 2 sapt si tot la fel ma simt..si...am incercat si sa ma sinucid.
1
13-09-2015, ora 17:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce tratament si in ce doze ai de luat in prezent Elena ?
1
13-09-2015, ora 17:07
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Abilify de 10 si Nobixal de 12, 5
1
13-09-2015, ora 17:58
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Elena, din ce iti amintesti, prezentai acele simptome descrise de tine mai sus si inainte sa incepi orice fel de tratament psihiatric, sau ele au inceput dupa inceperea tratamentului? (Si in urma inceperii carui tratament mai specific? )
Ce varsta ai, Elena?
1
13-09-2015, ora 19:48
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
17 ani..si nu..nu prezentam inainte.am luat olanzapina si abilify.si dupa olanzapina mi-au aparut
1
13-09-2015, ora 19:49
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
si iau tratament de 5 luni
1
13-09-2015, ora 20:31
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Elena, ti-am trimis un p.m.
1
13-09-2015, ora 20:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa iei antidepresivul cam 4-6 saptamani piña sa hotarasti daca ti se potriveste sau nu. Ele reactioneaza mai lent. Daca dupa perioada asta consideri ca nu te ajuta vorbesti cu doctorul. Ori iti creste doza ori iti schimba antidepresivul. Din nefericire dupa un episod psihotic in care creierul a fost pus ca intr-un cuptor, multe lucruri se vor schimba. Pentru majoritatea exista medicatie. Ca sa nu se mai intample vreun episod trebuie sa iti iei insa tratamentul. In privinta antidepresivelor ai rabdare pina il gasesti pur si simplu pe cel care ti se potriveste. Eu am testat 6 antidepresive pina sa gasesc unul care sa mi se potriveasca si nu imi pare rau. Imbina credinta cu tratamentul si vei vedea ca vei obtine rezultatele cele mai bune. Eu am de la 16 ani, de 21 de ani, o boala la fel de dificila ca a ta, mi-am ajutat corpul cu tratament, m-am rugat si am mers mai departe. Ai rabdare sa iti gasesti medicamentele potrivite.
1
13-09-2015, ora 20:56
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, tu daca mai prinzi varsta de 40 de ani sa zici mersi, la cum 'ti-ai ajutat' tu organismul timp de 21 de ani cu medicatie psihiatrica...Cat sa reziste si sistemul cardiovascular, cat sa mai reziste si ficatul si toate cele...si nu in ultimul rand, cat sa mai reziste si creierasul ala imbibat cu atatea otravuri...
1
13-09-2015, ora 21:17
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@clara_p:
P.S. Oricum, macar poti sta linistita, ca ai locul asigurat in "Ceruri", ai chiar propriul tau "norisor"... :))
1
13-09-2015, ora 23:25
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Samanta rea nu piere David ! :)

Elena nu stiu ce sa spun, am vorbit si eu cu o fata tot aici pe forum care avea exact acelasi simptom ca si tine insa ei i-a aparut inainte de a se trata cu Zyprexa ! Cand a redus medicatia i-am sugerat sa ceara medicului Abilify tocmai pt scapa de anhedonie insa nu a avut acest efect pe simptomele negative in plus era slabut si pe cele pozitive, au reinceput insomniile asa ca medicul i-a mai adaugat si altceva langa Abilify !
1
14-09-2015, ora 09:20
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Daca intrerupi tratamentul acum iti cresti mult riscurile ca boala sa reapara.

Anhedonia, aplatizarea afectiva tin de boala ta Elena si reprezinta un semn ca ea nu e controlata inca foarte bine. Sper ca ai vorbit cu medicul de tentativa de suicid. Din pacate tianeptina (substanta din Nobixal) e cam apa de ploaie ca si antidepresiv, asa ca nu ar strica sa-I spui medicului ca nu controleaza destul de bine simptomele tale negative. Antipsihoticul cu efectele cele mai bine dovedite in privinta simptomelor negative este quetiapina (Seroquel)...dar medicul stie cel mai bine ce se potriveste in cazul tau, asa ca iti recomand sa asculti de sfatul lui

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
1
14-09-2015, ora 09:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@Psihoterapeut Rares Ignat: Simptomele Elenei nu sunt cauzate de boala, ci de tratamentul sau tratamentele ce i-au fost administrate.Va pot da o sumedenie de alte cazuri ca cel al Elenei.Aplatizarea afectiva si anhedonia nu sunt doar simptome ale depresiei, ce trec odata ce iesim din depresie(cum ne tot spune psihiatria), ele sunt afectiuni de sine statatoare, iar aici vorbesc din experienta proprie, nu din carti.
Niciun tratament nu rezolva aceste simptome negative, ci mai mult agraveaza situatia.Si aici iar va pod da n exemple reale, nu checkbook science...Fara suparare, ar trebui sa ne vedem de domeniul pe care suntem specializati.
1
14-09-2015, ora 09:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Aplatizarea afectiva si anhedonia sunt simptome foarte des intalnite in randul consumatorilor de droguri.Nu e foarte inteligent sa tratezi astfel de simptome cu alte droguri...pt ca tratamentele psihiatrice sunt tot droguri, unele chiar foarte puternice si foarte periculoase, cum sunt antipsihoticele...

P.S. In cazul meu, aceste simptome negative au inceput sa apara dupa aproximativ 5 ani de depresie majora, iar scaderea intensitatii trairilor a aparut treptat in decursul ultimului an de depresie, pur si simplu simteam cum treptat, intensitatea emotiilor si a placerii de orice fel, scade, cu fiecare saptamana sau luna care trecea.Sunt convins ca, daca apelam la tratament psihiatric, aceste simptome ar fi aparut mult mai repede si mult mai brusc, cum se intampla la multi care urmeaza astfel de tratamente.
Si, in majoritatea cazurilor pe care le cunosc(cu exceptia unuia singur), aceste simptome sunt permanente.
1
14-09-2015, ora 10:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru ca ai refuzat sa te tratezi.
Eu cítesc sectiunile de boli psihice de pe acest forum cap coada de 9 ani si sunt multi care marturisesc ca au luat tratament si si-au rezolvat problemele. In timp, dar si le-au rezolvat.
1
14-09-2015, ora 10:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Arata-mi unul care suferea de aplatizare afectiva si anhedonie, si si-a rezolvat problemele in timp, urmand tratament psihiatric!!! Chiar as vrea sa cunosc si face to face o astfel de persoana...

Uite ca Elena a ajuns in situatia mea fiindca s-a tratat...(si a ajuns destul de repede, in 5 luni, nu in 5 ani) Si ca ea sunt multi...
Eu, daca as fi in locul ei, in situatia in care nu mi-as mai reveni, m-as gandi serios sa dau in judecata spitalul sau medicul care m-a tratat, mai ales daca dispun de resurse materiale.
1
14-09-2015, ora 12:04
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
David90.ai foarte mare dreptate...din cauza medicamentelor am ajuns asa.deci asta inseamna nu o sa scap toata viata de aceste simptome?
1
14-09-2015, ora 12:24
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Elena, nu iti pot spune cu certitudine daca vei scapa sau nu de aceste simptome.Depinde de organismul fiecaruia si depinde cat de mult rau ti-au facut aceste medicamente, depinde cat de afectat este sistemul nervos.Oricum, nu iti pierde speranta, continua sa crezi ca te vei face bine, indiferent de situatie.Trebuie sa te inarmezi cu foarte multa rabdare.
1
14-09-2015, ora 12:46
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Simptomele negative sunt date de boala Elena, faptul ca s-au declansat mai tarziu fata de simptomele negative este o pura coincidenta !!! Pur si simplu astea sunt manifestarile bolii ! Unii le-au simtit inainte de a incepe tratamentul, altii dupa, altii nu s-au tratat deloc si au resimtit aceleasi simptome ! Eu sunt de parere ca mai degraba lipsa tratamentului pe termen lung duce la instalarea simptomelor negative ! Efectul de usoara aplatizare afectiva din cauza medicatiei dispare odata cu intreruperea sau schimbarea tratamentului !
1
14-09-2015, ora 13:21
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
L-am intrerupt 2 sapt si tot la fel m-am simtit.
1
14-09-2015, ora 13:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Simptomele astea sunt din cauza bolii. Citeste pe net despre boala ta si instruíeste-te. Sunt persoane pe forum chiar cu boala ta care intre timp au facut tratament si le-au trecut. Unii chiar au fost mai rau ca tine si au ajuns sa munceasca. Eu sunt un exemplu care a avut aceste simptome si mi-au trecut. Cu antidepresivul potrivit. Dar am avut rabdare si am schimbat 6 antidepresive pina am gasit fevarinul. Fara fevarin aceste simptome imi revin.
0
14-09-2015, ora 13:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Elena, te rog din tot sufletul, ai grija mare ce sfaturi urmezi! Verifica 'istoricul' acestor utilizatori care acorda sfaturi medicale pe forum! Sa nu-i crezi nicio secunda pe cuvant!(nici macar pe mine) Sunt multi care 's-au fript' urmand sfaturi neavizate.Nu in ultimul rand, documenteaza-te foarte mult! Cauta surse de informare in limba engleza(nu romana), verifica mai multe surse ca sa iti formezi o opinie cat mai obiectiva.Citeste si forumurile straine, ca sa afli si parerile unor persoane mai 'descuiate la minte', mai documentate, mai trecute prin experiente asemanatoare.

P.S. Ceea ce iti pot spune cu certitudine este faptul ca simptomele tale au fost cauzate strict de tratament.Sa nu crezi pe nimeni care iti spune altfel!

Claro, cand ai avut tu aplatizare afectiva si anhedonie?! Vreau sa ne oferi link catre sectiunea din forum in care povestesti tu despre aceste simptome ce le-ai avut cu ani in urma!!! Pun pariu ca habar nu ai ce e aia aplatizare afectiva si anhedonie...
Nu mai induceti oamenii in eroare!!!.
0
14-09-2015, ora 14:13
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Acum mi-am schimbat si doctorul ca am fost la pediatrie si am implinit 18 ani...primul a spus ca imi da tratament 2 ani iar celalalt 1 an.primul avand mai multa experianta dypa parerea mea..nh stiu ce sa mai cred.
0
14-09-2015, ora 15:15
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Elena, dar tu i-ai spus medicului despre aceste simptome si despre faptul ca ele au aparut dupa ce ai inceput tratamentul cu Olanzapina?!

Stefanel, simptomele negative cauzate de medicatie, dispar la ceva timp dupa intreruperea tratamentului daca si numai daca creierasul asta al nostru foarte complex, foarte sensibil si foarte fin reglat, mai reuseste sa-si recapete echilibrul biochimic.Nu reuseste intotdeauna, sau reuseste dar dupa ani buni in care nu s-a mai bagat pic de substanta chimica straina in el.Sa nu mai spun ca, daca au fost afectati neuronii, daca au fost desensibilizati receptorii, etc, atunci aleluia revenire.In situatia a doua cred ca ma aflu eu.
0
14-09-2015, ora 16:06
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
cred si eu ca ma aflu in situatia a doua..da, i-am spus si mi-a dat antidepresiv, dar nimic.
0
14-09-2015, ora 16:07
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
ma duc miercuri la control, va tin la curent
0
14-09-2015, ora 20:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai si tu ce chimicale ai bagat mai savantule de te-au dereglat asa tare ? Schizofrenia e schizofrenie omule nu tine cont de ce gandesti tu, degradarea creierului merge inainte insa e cu mult mai riscant sa nu te tratezi decat sa iei tratament !
Iar tratamentul este doar pt simptomele pozitive (delir, halucinatii) astea negative sunt basca si nici nu au un tratament anume ! Se merge pe ad-uri, nootropice si se crede ca unele neuroleptice ar avea efect si pe simptomele negative (Solianul zic unii) !

Eu stiu o persoana care si-a revenit cam 70 % din anhedonie insa ea are ceva schizo complicata cu atrofie cerebrala ! Dupa ce am insistat (mai mult de un an) ca simptomele ei par a fi mai mult neurologice, a luat tratamentul recomandat si si-a revenit in mod miraculos pt ea, familie si colegi ! Ea credea ca are schizo catatonica pt ca nu vorbea mai nimic cu nimeni !:)
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul