Alergie la implant dentar e posibil după 2 luni
Am efectuat un implant dentar cu 2 luni în urma, inafara de durerea timp de o săptămână după, nu am avut nicio alta problema. De 2 zile am niște bubite pe toată fata, cu roseata și mancarime, senzație de piele aspra. Nu îmi amintesc sa fi consumat ceva diferit de alimentația obișnuită, și maxim am folosit o crema avene de fata, pe care am mai folosit o de 2 ori înainte. Am luat aerius, și clorocalcin, și nimic, ba doua zi parca mai rau, motiv pentru care am mers la medic și am făcut o injecție cu hemisuccidat (cortizon) părea ca începe sa de înapoi dar seara iar a început. Am luat și xyzal și clorocalcin în continuare. Nu înțeleg de la ce e.am fost foarte atenta la ce am mâncat, pe fata nu am pus nimic creme sau altele. Ar putea fi o reacție la implantul dentar?
3 comentarii
Buna ziua,
a fost alergie la implant?
cum va simtiti?
ce ati facut?
eu trebuie sa imi pun un implant si stiu ca sunt alergica la metale(la curea, la cercei, la tortitele de la ochelari)
a fost alergie la implant?
cum va simtiti?
ce ati facut?
eu trebuie sa imi pun un implant si stiu ca sunt alergica la metale(la curea, la cercei, la tortitele de la ochelari)
buna ziua! ceea ce descrieti nu are absolut nicio legatura cu implantul dentar facut in urma cu 2 luni. consultati un alergolog si/sau un medic dermatolog! sanatate multa!
pentru dna Elia8. Se intampla frecvent sa existe reactii de intoleranta la Nichel ( continut in bijuterii, bratari de ceas, curele etc) dar implanturile de Titan si aliaje de Titan sunt complet diferite ca structura chimica si sunt dintre cele mai biocompatibile materiale inventate. Asadar stati fara grija, nu veti avea nicio reactie la implant similara cu ce aveti in prezent la metale. Atentie insa la lucrarile care se vor face peste implant. Nu este recomandat sa faceti lucrari metaloceramice deoarece acolo ( in partea metalica a lucrarii) se regaseste Nichel si Crom. Optati pentru coroane cu ceramica si zirconiu. sanatate multa!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 11implant dentar - analize?
- 8Care este cea mai sigura si simpla metoda de a avea o alta masea?
- 6sfat pt un implant dentar: osul s-a ingustat
- 3Implant dentar + claustrofob
- 7Medic specialist implantologie
- 3Implant dentar - resturi extractie premolar
- 4Implanturi desprinse :(
- 2lipsa canin
- 2implanturi dentare si imunitatea scazuta
- 1Umflarea gingiei la o saptamana dupa scoaterea implantului dentar
- 6Implant dentar in spatiu mic
- 3Portelanul si fumatul-mit sau realitate
- 1Proteza provizorie
- 3Mini implanturi dentare
- 1Implant dentar care se misca
- 3Intrebare.. vreau să renunț la implanturi
- 2Implant dentar la 0.5 mm de nervul alveolar inferior
- 2Slăbire la fața
- 1Alternative la sistemul "All-On-X" ?
Mai multe informații despre: implantul dentar implant dentar
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
