Cum imi dau seama cand am ceva de la anxietate ? | Forumul Medical ROmedic

Cum imi dau seama cand am ceva de la anxietate ?

21-08-2018
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Deci, ma doare ceafa...vag.. parca muschii parca osu.. important ii ca ma doare...arde...e ceva acolo. O vaga ameteala...Durerea poate fi simulata daca iti incorzi foarte tare ceafa..apoi te relaxezi.. ce simti in primele 10 secunde dupa ce te relaxezi...aia simt.. durerea aia...

M-am cam saturat de toate.Intrebarea e :

Cum imi dau seama daca e ceva de la anxietate sau daca am ceva fizic ? Cum fac diferenta, cum imi dau seama ? Va rog daca e vreoun doctor aici sa-mi explice..Nu vreau sa incep iara cu urgentele. As lasa urgentele pentru cazuri serioase si reale pentru oameni care poate chiar au nevoie sa fie luati inaintea mea.. Nu pentru ceva ce poate nu am .

Avem un doctor peaici ?


Multumesc mult anticipat.
1 comentarii
0
22-08-2018, ora 08:34
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Diagnosticul pentru anxietate se pune doar dacă ai exclus o cauză medicală, deci în urma investigațiilor medicale nu s-a descoperit nimic.
Sunt simptome caracteristice mai multor tulburări sau nu pot fi suficiente pentru a pune un diagnostic, de aceea e important ca diagnosticul să fie pus de un psiholog clinician cu experiență sau de un psihiatru. Repetându-ți că ai o anumită tulburare pe baza unor semne sau simptome pe care le-ai avut la un moment dat nu faci decât să-ți induci o anumită stare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •