Cum sa scap de atacuri de panica si anxietate ? | Forumul Medical ROmedic

Cum sa scap de atacuri de panica si anxietate ?

18-04-2015
Bianca33
Nu este medic/terapeut
Bianca33
Buna ! Am o tulburare anxioasa si fac atacuri de panica am ameteli si tahicardie imi bate inima repede etc...Sunt ff slabita.Si nu imi mai revin numai sunt ca inainte.Am luat si tratament Anxiar, Stresclin si Dormolin. am fost si la pshiolog dar tot degeaba.Imi e frica sa mai ies afara din casa., aproape ca stau numai in casa.Mii sa dat si Alprazolam Xanax dar nu am luat ptr ca nu stiu dk are. efecte adverse, oare sa il iau? Este bun pt atacuri de panica si anxietate?Va rog mult sa ma ajutati dk poate cineva sa imi raspunda sau un sfat !!! Nu stiu ce sa mai fac.
15 comentarii
0
18-04-2015, ora 21:00
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna seara Bianca,
inteleg ca ai primit un tratament pe care din anumite motive nu l-ai urmat. Anxietatea care se manifesta in cazul tau si cu privire la efectele adverse ale medicamentelor, te tine in acelasi cerc vicios: ingrijorare dupa ingrijorare si frica dupa frica. Spui ca psihoterapia nu ti-a fost de folos, dar realitatea e ca anxietatea nu poate disparea doar cu o perioada scurta de tratament medicamentos si in rest mai nimic. Tot la psihoterapie va trebui sa ajungi, daca doresti sa rezolvi cu adevarat ceva. Nu stiu ce fel de psihoterapie ai urmat, insa cele cognitiv-comportamentale sunt cele mai potrivite in tratarea anxietatii, fobiilor. Expunerea la ceea ce te sperie este singura solutie, insa e nevoie s-o faci gradat, cu sprijinul unui psihoterapeut, mai intai in plan imaginar si apoi in plan real. Pe langa expunere, ai nevoie sa lucrezi cu gandurile tale, pt a intelege cauza bolii si ce o mentine. Insa totul dureaza in timp, nu exista solutii minune.
Deci, reomandarea mea e sa te intorci la psihoterapie si sa combini cu medicatia primita - imbinate au o rata mai mare de succes pe termen lung.
Sanatate!
0
18-04-2015, ora 21:08
Bianca33
Nu este medic/terapeut
Bianca33
Va multumesc ! Asa voi face.Dar eu vreau sa stiu dk poate careva sa imi raspunda dk pot lua Alprazolam Xanax dk e bun si nu are reactii adverse sau sa continui cu Anxiar?
0
18-04-2015, ora 22:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Bianca, absolut orice medicament poate da reactii adverse! Daca te opresti in aceasta bariera, nu vei putea urma niciun fel de tratament. Pana la urma, ele reactrioneaza diferit chiar de la un individ la altul, iar daca ti s-a prescris ceva, ia intocmai ce ti s-a prescris, deoarece, orice plan de tratament este individualizat.
Lasa cautarile cu privire la reactii adverse, deoarece mai mult iti mentin ingrijorarile si nu mai poti actiona in directia insanatosirii!
Toate cele bune!
0
19-04-2015, ora 12:24
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Daca tratamentul medical ti-a fost prescris de catre un psihiatru in urma unei evaluari si nu doresti sa-l urmezi din motive care puse in balanta sunt minore in comparatie cu starea ta psihica, ma intreb cine ai dori sa-ti raspunda aici?
0
19-04-2015, ora 12:51
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Bianca nimeni nu poate sti ce efect are alprazolamul la tine, nici chiar medicul asa ca nu-ti ramane decat sa incerci un sfert de pastiluta ca sa te convingi ! Oricum asta nu e un tratament propriu-zis ci doar un simptomatic care se ia pe perioade scurte sau la nevoie !
0
19-04-2015, ora 13:33
crideda
Nu este medic/terapeut
crideda
Eu am luat tratament cu xanax in 2012 prescris de psihiatru pe o perioada de 3 luni si l-am intrerupt gradat si nu am avut probleme.Reactii adverse nu am avut, doar un pic de somnolenta doar la inceputul tratamentului.Fiecare e diferit deci trebuie sa incerci.
0
19-04-2015, ora 22:12
Bianca33
Nu este medic/terapeut
Bianca33
Mie mi-a fost dat de un doctor neurolog xanax, stresclin si dormolin 3 luni sa il iau...Si dasta zik k imi e frica sa nu imi fie rau sau sa am ameteli k am mai avut de altele la fel.Cu Anxiar e ok nu am nimik.Dar cred ca o sa incep cu un sfert de pastila...Mai rau numai am pofta delok de mancare am si slabit mult.Voi va-ti vindecat de la asa ceva?
0
19-04-2015, ora 22:24
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Bianca,
daca te vei tot intreba diverse si nu vei actiona, la un moment dat vei ajunge intr-un stadiu mai avansat al bolii si va trebui sa lupti mai mult pt un echilibru. Tu ai nevoie sa-ti stabilesti scopuri pt a merge mai departe, iar echilibrul psihic poate fi unul din ele. Insa doar echilibrul si nu vindecarea, deoarece vindecare 100% nu se poate, din o multime de motive pe care sigur le cunosti, mai ales daca ai mai urmat psihoterapie.
0
19-04-2015, ora 22:53
Bianca33
Nu este medic/terapeut
Bianca33
Sa mai iau si pe cele naturale stresclin si dormolin???Sau doar Xanax si Anxiar?
0
19-04-2015, ora 23:39
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
pt un tratament adaptat nevoilor tale, consider mai potrivita o vizita la psihiatru.
0
20-04-2015, ora 16:56
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Bianca, Anxiarul si Xanaxul sunt doar anxiolitice simple, deci iei ori un ori celalalt, cu care te simti tu mai bine pt ca fac acelasi serviciu ambele, plus suplimente din plante la fel, unul sau celalalt (Dormolin sau Stresclin) care ti se pare mai de ajutor !

INSA daca ai simptome grave de depresie precum agorafobia sau pierderea brusca in greutate este OBLGATORIU sa iei si un antidepresiv langa anxiolitic, altfel e doar o carpeala de tratament ca si cand iei algocalmin pe termen lung la durere de dinti, acoperi un pic simptomul (care e un simplu semn de alarma ca ceva nu e ok in organism ) dar caria merge inainte nestingherita !

PS Daca ai palpitatii si junghiuri pe la inima e musai sa adaugi la tratament 1-2 pastile de Aspacardin / zi si cateva picaturi de tinctura valeriana, paducel sau talpa-gastii (e bine sa le ai pe toate in casa ) ! Asta strict pt simptomele cardiace care sunt o componenta importanta in anxietate si o sa vezi starea se va imbunatati f mult ! De asemenea trebuie sa renunti la fumat si cafea, inlocuiesti cu aromoterapie (cu uleiuri esentiale) si "cafea" de cereale ! :)
0
20-04-2015, ora 17:50
Bianca33
Nu este medic/terapeut
Bianca33
Va multumesc ! Dar eu am slabit mult ptr k nici nu am pofta de mancare nu prea mananc si daia sunt f slabita si nu ies afara din casa am ameteli si imi e frica Am mereu niste stari de agitatie ciudate..care imediat iau pastila.Aspacardin deja iau o sa iau si paducel.Si Ori anxiar sau xanax plus cele din plante..iar dk tot nu imi revin merg la psihiatru.Am fost doar la neurolog si pshioterapeut.
0
20-04-2015, ora 18:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bianca33

Ia 3 xanax de 0, 25 mg pe zi si atat, timp de 3 luni.
Apoi, daca nu iti trece, trebuie sa te prezinti la medicul psihiatru sa iti prescrie antidepresiv.
Daca sunt fonduri pt psihoterapeut, e bine sa mergi sau sa faci sedinte online in caz ca nu te poti deplasa.

Tratamentul cu xanax te va ajuta dar cred ca va fi destul de slabutz pt tabloul simptomelor tale.
0
20-04-2015, ora 19:15
Bianca33
Nu este medic/terapeut
Bianca33
Va multumesc.Am uitat sa va mai spun ca mai am si alte simptome cum ar fii imi arde fata cam mereu cand am aceste stari..si cateodata pielea capului imi arde si ma doare Mai imi fac un inhalant si imi mai trece.Mi-a zis ca tot de la anxietate este sau distonie neurovegetativa.Cand am aceste stari sau atac de panica am invatat sa vb cu ele akum sa nu ma mai tem si stiu ca va trece.
0
21-04-2015, ora 13:58
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asculta de sugestia de a ajunge si la medicul psihiatru Bianca pentru a vedea daca nu ai nevoie de un antidepresiv. Din cate povestesti aici simptomele tale nu prea pot fi controlate doar cu benzodiazepine (Anxiar sau Xanax - bine spune stevens nu luate impreuna ci doar unul). In plus pe termen lung benzodiazepinele nu sunt recomandate pentru ca e posibil sa dea dependenta- antidepresivele moderne sunt insa lipsite de acest risc.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul