Dupa o raceala puternica, nu mai pot sa respir!

10-08-2009
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
dupa o raceala puternica in gat, in urma cu 4 luni, am ramas cu jena in nas (nari) trag mai greu pe nas -senzatie de nara infundata.. am consultat ORL-istul si mi s-a spus ca am in cornetele nazale " ceva urat" si ca ar trebui tratament de lunga durata...mi s-au dat: antibiotice, antiinflamatorii 3 pe zi, nelipsitul bioparox diverse picaturi de nas..ultimul ar fi pivalone.singura exceptie de la tratament a fost ca nu am luat 3 antiiflamatorii pe zi ci doar 2 (mi-a fost frica) INTREBARE: la ce se refera aceaste cornete "URATE" si cand credeti ca se vor vindeca..dupa experienta d-vstra..ati mai intalnit?? ce-mi RECOMANDATI??!! mentionez ca si raceala a debutat atunci in urma contactului cu apa de piscina.MULTUMESC MULT ASTEPT RECOMANDAREA DVSTRA.
18 comentarii
0
10-08-2009, ora 09:48
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
PS. din nas vine ceva urat mirositor...
0
10-08-2009, ora 09:58
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
ceva urat mirositor, numai dimineata si pe gura vine...cred ca din spatele nasului..
0
11-08-2009, ora 07:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci o radiografie SAF. si sa mergi la un alt medic ORL pentru consult si tratament adecvat!
e posibila o sinuzita !
0
21-08-2009, ora 01:24
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
Buna seara domnule doctor...am si eu o problema ca sa zic asa mai veche...mereu ma trezesc ragusita si fac laringita...ba chiar am ajuns sa fac puroi in gat...am avut acum 3 saptamani si in acest moment cand inghit simt ca se vor forma din nou...nu am ma baut rece si nici acidulat, nu am fumat si nu am tipat, dar continui sa ma trezesc ragusita si cum simt putin curent sau aer conditionat de care fug ca de "cel rau" imediat ragusesc.Cineva m-a sfatuit sa iau Homeovox dar parca degeaba iau si la medic am fost dar parca nu m-a lamurit cu nimic.Plus ca am o secretie care este foarte groasa si nu imi pot sufla nasul si nici nu o pot expectora ca sa o elimin.Dumneavoastra ce parere aveti?Sper sa cititi mesajul meu si sa imi raspundeti cat de curand!Va multumesc
0
21-08-2009, ora 07:57
iulia_ghi
Nu este medic/terapeut
iulia_ghi
Buna dimineata domnule doctor...am 26 de ani iar anul trecut m-am pricopsit cu o problema la urechea dreapta. Am fost cu avionul si fiind racita mi s-a infundat urechea.si de atunci am ramas cu acea problema. am facut tratament cu flonidal si rinochort aqua timp de 10 zile dupa care am aflat ca sunt insarcinata si am intrerupt tratamentul. cat am avut sarcina am mai avut aceasta problema dar a disparut dupa cateva zile. Acum se pare ca iar a aparut si oare voi scapa vreodata de ea. am fost iar la doctor am facut si audiograma, mi-a zis ca aud inca, foarte bine si ca mi se infunda urechea de la dop, dar totusi cica am otita cronica. va rog sa imi spuneti ce pot sa fac si ce tratament sa iau ca sa imi treaca. Mentionez ca acum alaptez.
0
21-08-2009, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Chinezoaica!
nu e bine ca ai vocea schimbata mult timp.. e posibil un polip pe coarda vocala.
nu pot sa.ti recomand tratament pana nu te vede la ORL.. si nu iti spune ce ai pe corzile vocale!

Iulia!
acum trebue sa ai grija de respiratia nazala.. inhalatii, spalaturi.. si Colargol de 1% 2 pic la 8 ore 5 zile.
pentru ureche.. pot sa.ti recomand sa ususci bine urechea in interior cu uscatorul de par.. 4-5 min de 2 ori pe zi... are efect asupra secretiilor din spatele timpanului.
0
21-08-2009, ora 11:56
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
Va multumesc din suflet pt raspuns domnule doctor!In cazul in care as avea cum spuneti dvs un polip pe coarda vocala ce ar trebui sa fac?Si inca ceva, eu anul viitor o sa ma apuc de canto dar in stilul acesta in care ragusesc nu stiu cat o sa rezist si as dorii sa ma sfatuiti cum as putea sa imi refac vocea ce tratament sa iau sau ce "leacuri babesti" ca sa nu ma mai trezesc mereu cu o voce de barbat ca sa zic asa de timp de 20 min dupa ce m-am trezit nu pot vorbi...va multumesc si va doresc o zi buna
0
21-08-2009, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa NU visezi la canto.. cu asa anamneza si predispozitie catre laringite..
la primul efort vocal o sa.ti rupi vocea!
NU cauta leacuri babesti acum.. pana nu stii ce se face in laringele tau.
dute la ORL.. pentru investigatii si vorbim dupa ce ai un rezultat, un diagnostic si o descriere a corzilor vocale!
0
21-08-2009, ora 12:04
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
Aoleu domn doctor cu vestea asta m-ati omorat!Am visul asta de mica si nu numai asta e pacat ca am voce dar raguseala asta mi-o strica...macar daca as putea face ceva intr-un an sa nu mai fie asa ce bine ar fii...cred ca de astazi o sa ma duc la doctor sa imi iau trimitere la spitalul ORL ca nu e de gluma daca mi-ati spus lucrul asta...
0
21-08-2009, ora 22:35
iulia_ghi
Nu este medic/terapeut
iulia_ghi
Va multumesc mult! Sper sa imi treaca. va urez o seara placuta.
0
07-09-2009, ora 00:18
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
Buna seara domn doctor!Nu v-am mai scris demult :) Am fost la spital acum cateva zile si m-i s-a pus diagnosticul de rinofaringita cronica reacutizata, laringita descendenta...mi-au dat 8 medicamente printre care Amoxicilina, Aerius, Acc 200, Rinofug, Vitamina A...doamna doctor care m-a consultat banuieste ca ar fii de la refluxul gastric raguseala aceasta si mi-a spus sa nu mai mananc dupa ora 7 si sa nu ma mai aplec ceea ce mie m-i se pare o aberatie fara suparare acum...eu tin tratamentul stric in continuare plus ca nu beau decat apa plata la temperatura camerei si nu mai vorbesc foarte mult.Dumneavoastra ce credeti, ar avea dreptate aceasta doctora?Mie m-i se pare o aberatie, dar nu prea pot sa imi dau cu parerea ca nu sunt medic!Va multumesc si va doresc o seara buna
0
07-09-2009, ora 23:19
Nu este medic/terapeut
nu. nu este o aberatie.
acidul gastric poate afecta si corzile vocale.
iar pozitiea orizontala sau efortul de a te apleca.. favorizeaza refluxul.
0
07-09-2009, ora 23:25
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
dar de ce pana acum nu am avut nici o problema si dintr-o data mi se pun atatea restrictii?eu asta nu inteleg...eu ma gandesc sa nu fie si de la tiroida...cum ma enervez si vorbesc mai rastit imediat ma ustura in gat si nu mai am putere sa vorbesc...
0
07-09-2009, ora 23:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai avut probleme gastrice care nu le.ai sesizat.. dar ele tiau provocst compicatii.
tre s aalegi.. ori manaci cevrei.. si nu canti.
ori tii toata viata regim ca sa poti canta
0
07-09-2009, ora 23:38
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
Aveti dreptate.am facut o gastrita datorita alimentatiei...acum as vrea sa repar ce am stricat si deja am taiat de pe lista orice fel de suc.in fiecare zi beau multa apa plata si ceai.nu prea mai mananc prajeli...dar dvs ce ma sfatuiti sa nu mai mananc?sau ce sa mananc mai mult?deja am niste arsuri la stomac care ma cam deranjeaza plus ca am si niste proleme cu fierea...pt voce fac orice asa ca va rog eu frumos sfatuiti-ma.Ma multumesc din suflet
0
07-09-2009, ora 23:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e simplu.
nimic acru, rece si acidulat.
0
07-09-2009, ora 23:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e simplu.
nimic acru, rece si acidulat.
0
07-09-2009, ora 23:51
Chinezoaika
Nu este medic/terapeut
Chinezoaika
nici prajeli, nici mancaruri condimentate nu?din cate stiu si acestea dauneaza.Eu si daca mananc ceapa am uneori momente de arsuri gastrice.Dvs ce credeti, daca intr-un an voi tine regim si voi avea grija de corzile vocale voi putea canta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •