fetita mea de 13 ani are o acnee urata, ulterior.. i s-a umflat fata si a avut dureri groaznice

08-01-2008
b_lumy
Nu este medic/terapeut
b_lumy
fetita mea de 13 ani are o acnee urata si i s-a facut o testare anul trecut cu SYNACTENE DEPOT.De a doua zi s-a umflat la fata si a avut dureri groaznice de cap.durerile i-au trecut dupa un timp dar fata i-a ramas mai umflata pe partea stanga, ceea ce este vizibil.Nici sanii nu ii cresc la varsta asta.
Va rog spuneti-mi ce s-a intamplat si indrumati-ma ce sa fac
5 comentarii
0
08-01-2008, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
cauta un homeopat
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca medicamentul respectiv este responsabil de simptomatologia descrisa ( umflarea fetei, dureri de cap) trebuie intrerupt; se poate administra un antihistaminic( alerid sau loratadina, la copiii peste 12 ani 1tb pe zi, pentru de 3 zile). Dezvoltarea sanilor este legata si de varsta aparitiei primei menstruatii, de mostenirea genetica.Numai bine
0
14-01-2008, ora 00:00
b_lumy
Nu este medic/terapeut
b_lumy
va multumesc foarte mult pentru sfaturi.Am sa incerc totul pentru ca trebuie sa reusesc.deja s-a schimbat, este mai retrasa din cauza fetei si a acneei.TREBUIE sa o ajut.
0
05-04-2009, ora 17:33
andrada-creatza
Nu este medic/terapeut
andrada-creatza
buna ziua.as avea si eu nevoie urgenta de o parere...saptamana aceasta miercuri am fost diagnosticata cu cistita.am urmat tratamentul si mi-a aparut o leziune la nivelul buzei..nu e herpes, azi dimineata m-am trezit cu ganglionii din zona maxilarului foarte umflati si durerosi, mama a observat ca imi este umflata si fata, ma ustura in gat, si simt k imi arde fata dar nu am febra.aseara am luat ultima pastila din tratament...pt cistita am facut tratament cu urinex 1caps de 3 ori pe zi si no spa la fel. ati putea sa-mi spuneti daca este cumva o alergie la medicament sau inceputul vreunei boli?..dimineata voi merge merg la medic si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.va multumesc anticipat.
0
07-04-2009, ora 19:58
andrada-creatza
Nu este medic/terapeut
andrada-creatza
buna.vad k nu a raspun nimeni..am fost luni la medic de urgenta si mi-a confirmat k era alergie la medicamente, mi-a dat un unguent si un medicament antialergic, mai trebuie sa ma descurc cu desumflarea ganglionilor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  •