Cicatrici de dupa acnee...

12-09-2009
Florinmn
Nu este medic/terapeut
Florinmn
Va rog sa imi dati un exemplu de crema, medicamente sau orice pentru imbunatatirea tenului.
In urma acneei mi-a mai ramas unele cicatrici si nu stiu cum as putea sa le "maschez", sa scap de acestea.
Mentionez ca pe aici pe-colo mai am ceva acnee, dar nu ft. grava.
Multumesc.
5 comentarii
0
12-09-2009, ora 22:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ce fel de cicatrici? Atrofice sau hipertrofice (iti lipseste tesut, sau ai tesut in exces?)...
Pt cicatricile cu tesut in exces (hipertrofice) iti recomand Contractubex, iar pt. cele cu lipsa de tesut, Cicatrix sau terapia cu laser Fraxel, dar este foarte costisitoare, insa este 100% efectiva in cazul cicatricilor superficiale si peste 70% in cele profunde (procentele se refera la gradul de refacere al pielii si la retexturarea ei...)

P.S. Mai sunt si alte tratamente, cum ar fi "terapia" cu acid all trans retinoic, adica tretinoin (forma acida a vitaminei A), dar complianta ( Adeziune a bolnavului la mijloacele terapeutice necesare ameliorării stării sale de sănătate. ( fr. compliance)) este scazuta din cauza reactiilor adverse destul de inestetice, printre care si: inrosiri ale pielii (eriteme), cateodata chiar umflari (edeme), exfolieri destul de excesive, hiperemie (acumulare de sange in piele), exacerbarea acneei la inceputul tratamentului din cauza scoaterii in relief a leziunilor interioare, usturimi etc., dar nu la toti indivizii apar aceste efecte adverse, ele putand fi evitate sau reduse prin cresterea gradata a aplicatiilorcantitatii (o data la doua zile in prima luna si zilnic din a doua; cantitatea si ea trebuie crescuta treptat...); terapia cu alantoina si colagen este si ea foarte des intalnita si foarte eficienta, ca de altfel si microdermabraziunea si peelingul chimic (peelingul chimic are destul de multe contraindicatii si presupune di internare daca este profund, ca de altfel si recuperare "izolare" in casa timp de 1-2-3-4 saptamani, in general 1 saptamana la cel superficial, de obicei facut cu AHA de maxim 10% si peste 3 saptamani la cel profund facut cu fenol si alte substante!).


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
13-09-2011, ora 11:19
Alia_332
Nu este medic/terapeut
Alia_332
Poti sa incerci SCAGEL. Este un produs dermatocosmetic pe baza de extracte din plante si silicon derivat. Am observat rezultate dupa 7 zile de tratament. Cicatricile noi s-au vindecat mai rapid, in timp ce cele vechi au avut nevoie de o mai mare perioada de timp pentru vindecare. Sunt foarte multumita de Scagel, cicatricile au inceput sa dispara si pielea a ramas neteda si catifelata.
0
21-10-2011, ora 21:02
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
http://dermaroller.com/en/scar-treatment/acne-scar-therapy, suna inspaimantor dar a dracului treaba chiar ca merge.
0
08-04-2012, ora 03:41
mdaniela
Nu este medic/terapeut
mdaniela
Buna ziua, am si eu o mica problema, si chiar as dori un sfat daca se poate sa ma ajute cineva.
Am ramas cu niste cicatrici dupa o acnee cam uratica din adolescenta, prin urmare am facut o sedinta de peeling chimic in urma caruia nu am avut un rezultat foarte satisfacator. Din partea domnului doctor (nu cred ca are rost sa spun numele) am primit sfatul urmator: sa urmez un tratament laser fractional CO2... care va da rezultate de 80%. tin sa specific ca semnele de pe fata au o intindere destul de mare.. pe ambii obraji mai exact. Ideea este ca in primul rand nu stiu daca sa apelez la acelasi doctor sau nu conteaza atat de mult "mana " acestuia sa zic.. cat laserul in sine... pot sa fac acest tratament laser la orice doctor? sau conteaza mai mult tipul de laser? sau tre sa merg la cel mai bun doctor. ?.. As vrea si recomandarea unui doctor bun daca se poate..mai ales specializat in asa ceva..Ca sa ma intelegeti mai bine eu vreau rezultatele sa fie bune!. sunt foarte complexata si chiar numai pot sa mai ies pe strada cu aceste semne pe fata :(. Mi.ati fi de mare ajutor daca m.ati sfatui ce sa fac.. Chiar imi doresc sa scap de ele.. am 22 de ani si vreau sa incep sa imi creez un viitor iar aceste semne chiar ma tin din loc. Va multumesc pentru intelegere!
0
10-04-2012, ora 08:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă mdaniela, vă recomand să consultaţi următorul medic:
DR. MIHAELA LEVENTER - Medic primar dermatolog
CLINICA DERMASTYLE
Str. Sevastopol nr. 13-17, sector 1, Bucureşti, Centrul Diplomat, et. 1, apt. 204
Telefon: (021) 310 65 07;
Fax: (021) 310 65 08;
Mobil: 0722 363 577
Programări: luni - vineri 14.00 - 19.00
Mail : contact@dermastyle.ro

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Paşti fericit.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vindecarea rănilor fără cicatrici cu ajutorul unei noi substanțe
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Cum scapi de cicatrici?
  • Vindecarea pielii fără cicatrici este posibilă cu ajutorul unei proteine din midii
  •