Grup de suport pentru depresie, anxietate

215 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
0
23-02-2013, ora 22:00
laura41
Nu este medic/terapeut
laura41
multa sanatate fetelor!!!sa va ajute tratamentele pe care le luati!!!eu momentan sunt linistita alaturi de sotul meu.si tot momentan e liniste si la servici...!!!sa aveti parte de liniste si sanatate!!!!!!!va pup!!!wekeend placut si numai bine!!!!!!
0
23-02-2013, ora 22:01
laura41
Nu este medic/terapeut
laura41
multumesc frumos pentru sfaturi si incurajare!!!!!!!!!!pupicei multi
0
26-02-2013, ora 14:46
marinessa11
Nu este medic/terapeut
marinessa11
Buna, ma chinui de 8 luni cu neurastenia care mi s-a instalat in urma stresului indelungat de la serviciu si, ultima picatura a fost un soc emotional puternic de care am avut parte(traumatism cranio-cerevral urmat de comotie cerebrala). Am stat internata la neurologie, acum o luna in urma, mi-a administrat amitriptilina intravenos. La externare, doctul mi-a prescris Cipralex 10mg timp de 6 luni cu Rivotril 0, 5 inainte de culcare...MI-I FRICA de tratamentul asta, am citit o groaza si m-a inspaimantat. Intotdeauna am fost o luptatoare, f puternica si f sociabila...nu am stiut ce inseamna Depresia si acum mi-am cerut scuze de la prietenii mei pe care nu i-am inteles candva, nu poti invinovati pe cei care nu te inteleg.mai bine ca nu stiu ce inseamna asta.
Paralel, un alt doctor-neurolog mi-a prescris Eglonyl intravenos 10 zile si Grandaxin 2 pe zi.
Ce parere aveti despre Grandaxin, mi-i frica sa nu devin dependenta.
Va multumesc si sanatate spre luminarea mintii tuturor!!!
0
03-03-2013, ora 12:27
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
Buna marinessa, nu stiu ce sa iti spun despre grandaxin ca nici nu am auzit de el in viata mea insa pot sa iti spun ca eu m-am chinuit 4 ani cu aceasta stare tot din caua ca nu am vrut sa iau medicamente acum de vreo 3 saptamani iau cipralex si alprazolam ce-i drept ca iau cea mai mica doza dar ma simt foarte bine, dupa spusele medicului meu nu e indicat sa citesti toate prospectele ca astfel nu mai iei nici un medicament de exemplu eu nu mai luam nici macar parasinus dupa ce am citit prospectul. E decizia ta daca faci tratamentul sau nu dar din experienta pot sa iti spun ca starea asta nu trece de la sine ci doar se agraveaza mai rau si atunci ai intradevar toate sansele sa ramai dependenta de medicamente, i-ati inima in dinti cum se spune si fa ce ti sa recomandat ca nu cumva doamne fereste sa ajungi cum am ajuns eu care nici nu am mai iesit dina casa de frica ca mi se intampla nu stiu ce pe strada, nu e de joaca si nici NU VREAU SA TE SPERII. Multa sanatate si curaj.
Arina ce mai faci cum mai esti dar fetita?
Laura tu ce mai faci cum iti merge cum te simti?
Va pup cu drag si sa aveti o primavara frumoasa.
0
05-03-2013, ora 16:50
arina33
Nu este medic/terapeut
arina33
Lore, fetita mea face un tratament acum.Sper sa fie mai bine.Si eu sunt ceva mai bine!
Te pup! multa sanatate!
0
17-03-2013, ora 11:20
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
Buna fetelor ce mai faceti cum va mai simtiti?
Marinessa nu ai mai scris nimic care mai e starea ta de sanatate?
Arina tu cum te mai simti, fetita cum raspunde la tratament?
Laura nici de tine nu mai stiu nimic, mai dati cate un semn.
Va imbratisez cu drag si multa sanatate.
0
17-03-2013, ora 12:10
laura41
Nu este medic/terapeut
laura41
o zi buna dragele mele!!!!!!!o duminica frumoasa sa aveti!!va pup pe toate si va doresc multa sanatate!!!!eu sunt bine cit de cit!!!ma inteleg bine cu sotul meu si ma ajuta mult!!!la servici momentan e liniste!!!!!deci am o perioada buna si linistita!!!!
0
18-03-2013, ora 11:26
arina33
Nu este medic/terapeut
arina33
Laura ma bucur nespus de starea ta de bine.Sa ajute Dumnezeu sa fie tot asa!
Lore, fetita mea e ceva mai bine cat face tratament si putin dupa.Apoi iarasi stari de rau, consultatii, medici, tratament.Ma simt epuizata si nu sunt mandra de asta.Cunosc parinti ai caror copii sufera de boli incurabile si spre rusinea mea constat ca sunt mai puternici decat mine...Nu ca eu as fi disperata.Poate ca sunt pur si simplu mai putin rezistenta la stres.Am o oarecare ameliorare a simptomelor fizice de care ma plangeam.Nu ma mai simt atat de ametita si slabita.Dar mi-am impus asta...am mancat, am facut miscare, am muncit, am dormit normal...Dar gandul meu este permanent acolo...nu ma pot detasa...
Simptomele tale care mai sunt?Fizice, psihice?
0
18-03-2013, ora 12:49
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
Buna dragele mele, Laura ma bucur ca esti mai linistita.
Arina ce sa zic de cand iau tratament simptome fizice nu mai am decat foarte rar cate o amorteala la mana sau la picior in rest starile de lesin au trecut la fel si ametelile, tahicardia si toate celelalte, psihic inca mai simt o oarecare frica de a iesi afara singura dar nu tot timpu am doar momente eu spun ca merg spre bine iar doctorita mea a spus ca raspund foarte bine la tratament mai bine decat ar fi crezut tinand cont starea in care am fost cand am fost la dumneaei prima data, mi-a mai si spus ca nu va trece frica asta asa cu una cu doua dar sa incerc sa fac plimbari scurte pentru inceput si insotita. In rest totul e ok abea astept sa imi revin de tot. Va pup cu drag si sanatate muuuuuulta.
Sanatate fetitei tale si cu ajutorul lui Dumnezeu vei vedea ca va fi bine.
0
28-04-2013, ora 18:25
arina33
Nu este medic/terapeut
arina33
Buna!Ce faceti?
Aceasta vreme frumoasa si soarele imi creeaza o f buna dispozitie.Voua, nu?
Va intreb serios:contribuie si vremea, anotimpurile, la starea voastra?La mine da.
0
30-04-2013, ora 13:57
laura41
Nu este medic/terapeut
laura41
bine v am gasit !!!!!!!!!va salut pe toate!!!!!!!!!!!!!!va urez o saptamina minunata, mult sanatate si liniste sufleteasca!!!!!!!!!!!!!!eu sunt mai bine, soarele, florile, pasarelele, toate imi dau o stare de bine!!!!!!!!!asa cum imi doresc mie bine asa va doresc si voua si copiilor vostri!!!!!!!!!!!
0
10-06-2013, ora 10:18
kuki5dec
Nu este medic/terapeut
kuki5dec
Buna ziua. Sufar de depresie si anxietate. Mi s-a prescris cipralex 10mg pe zi si xanax. Dupa 15 zile nu prea stiu ce sa zic. Parca as fi mai bine dar parca am senzatia ca sunt teleghidata. Imi e bine si dintr-o data ceva ma indeamna sa-mi spun ca de fapt nu sunt bine si ca de fapt sunt confuza. Mentionez ca merg la serviciu unde fac fata, sunt destul de activa dar am senzatia ca nu eu fac toate aceste lucruri. A mai patit cineva la fel sau ceva asemanator? Anxiolitice iau doza mica 5mg pe zi. Astept raspuns. Va multumesc!
0
08-11-2013, ora 13:51
Monicadarie
Nu este medic/terapeut
Monicadarie
Buna! Si eu am problema asta. Am parca mai multe "voci", daca ar fi sa exagerez. De fapt mai degraba am fluctuatii foarte rapide intre stari. Daca acum sunt bine, tot asa, in secunda urmatoare parca ma sabotez si nu mai am incredere, mi-e frica ca o sa fac un atat de panica. Mereu stau cu aceasta frica. Cred ca am intrat intr-un cerc vicios din care cu greu pot sa ies. Ce pot sa-ti zic este ca neaparat sa cauti un psihoterapeut (nu psiholog!!!!) care sa fie eventual pe psihoterapie cognitiva comportamentala. Macar o data pe saptamana sa te duci. Nu stiu despre medicatie pentru ca mie nu mi-a recomandat, ------*

(*modificat de admin)
0
23-11-2013, ora 20:58
Crian
Nu este medic/terapeut
Crian
eu iau cipralex din martie si sincer a fuctionat foarte bine pentru mine si chiar faceam progrese, problemele mele insa au reveneit mi s-a maritt doza acum
la aceste grupuri de suport ce se face ? cati oameni sunt prezenti, ce fel de oameni sunt ? ma gandesc ca poate ar fi folositor sa vad cum se descurca alti cu depresile lor dar nu prea am ce observa daca sunt persoane in varsta
0
24-11-2013, ora 19:53
laura41
Nu este medic/terapeut
laura41
buna seara tuturor!!!!!!bine v am gasit!!!!!!eu la servici momentan nu mai am probleme si am liniste!!!in plan personal insa..nu am o relatie serioasa pentru ca nu mi gasesc sufletul pereche, sufletul care sa ma inteleaga sa ma iubeasca sa ma sprijine si sa inteleaga ca am nevoie de liniste!!!!o relatie serioasa se bazeaza pe liniste intelegere si iubire!!!!!.dar sunt obisnuita.. !!asta i viata, o iau asa cum este!!!!! am citit despre diversele voastre probleme si mi dau seama ca problemele mele sunt mai mici si mai neimportante decit ale multora!!!!!!am citit despre persoane care se trateaza cu cipralex!!!!am incercat dar n a mers tratamentul la mine.mi a dat stari de somn rau ameteala si am renuntat!!!!am fost la psihiatru si mi a dat ANXIAR!!!!Am luat tratament 2 saptamini zilnic iar acum iau foarte rar la nevoie daca am o stare de panica!!!!!am reusit in timp sa mi controlez cit de cit starile de panica si sa fiu mai bine!!!gindesc pozitiv, ma gindesc ca baiatul meu depinde de mine si are nevoie de mine pe viitor, ma gindesc ca viata i scurta si merita traita!!!!deci in general sunt mai bine mai linistita!!!!va doresc din suflet sanatate multa si GINDITI POZITIV!!!!, FITI TARI PENTRU COPII VOSTRI SI MERGETI INAINTE CU SPERANTA CA VA FI MAI BINE!!!!!!!!
0
24-11-2013, ora 20:07
laura41
Nu este medic/terapeut
laura41
vremea contribuie la starea mea citeodata, dar in general ma bucur de soare, ma bucur de ploaie, si abia astept sa ninga!!! pregatesc bradul si l inpodobesc cu baiatul pe 1 decembrie!!!!!cumpar globulete, instalatii, ma bucur ca se apropie sarbatorile!!!m am apropiat mai mult de Dumnezeu si s mai linistita !!!!!incerc sa mi gasesc zilnic un lucru cit de mic de care sa ma bucur!!!!asa ne tratam anxietatea, asa ne este mai bine!!!!!ma uit la filme bune pe net, in general comedii, ascult muzica ma aranjez ma machiez, ma inbrac frumos!!!!incercati si voi sa faceti asta !!!!mergeti in oras cu copii la cumparaturi, cautati globulete, crengi de brad.braduti.luati va cite un mic lucru..care sa va placa..bucurati va..cumparati o bluza noua, un inel orice...nu neaparat scumpe...si mai vorbim!!!!abia astept sa mi spuneti cum va simtiti!!!!!!!HAIDETI SA NE BUCURAM DOAMNELOR DE SARBATORILE CE VIN, HAIDETI SA NE LUAL CITE UN MIC CADOU, HAIDETI LA O PRAJITURA, LA UN SUC!!!!!!!!TRATATI VA SINGURE..SI VA ASIGUR CA VETI FI MAI BINE!!!!!!!!!!!!!INCERCATI MACAR!!!!!!!!!!MA GINDESC LA VOI!!!!
0
24-11-2013, ora 21:45
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
este foarte bine sa se vorbeasca aici si despre medicamente si despre consiliere/psihoterapie
In unele cazuri se merge in paralel

Ar fi de folos daca ni s-ar alatura un medic psihiatru
0
24-11-2013, ora 21:50
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
-o metoda de 'urgenta 'este psihoterapia cognitiv-comportamentala care ajuta foarte mult in cazul atacurilor de panica
-un altfel de terapie este cea psihodinamica /psihanalitica care este mult mai profunda incare simptomele pot disparea total

-daca apar halucinatii este foarte bine sa cautati un medic psihiatru care este si psihoterapeut
0
02-12-2013, ora 18:33
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Am observat ca mai sus s-a discutat si despre platforma de tratare a tuturor formelor de anxietate.

Aceasta este foarte bine pusa la punct si include:
- Evaluarea si diagnoza problemelor de anxietate, evaluarea complexa a personalitatii si a impactului anxietaaii asupra functionarii cognitive.
- Acces 3 luni nelimitat la toate programele de anxietate: panica, fobie sociala, fobii specifice, nevroza obsesiv-compulsiva, tulburare post-traumatica, anxietate generalizata.
- Asistenta psihologica online pe toata perioada utilizarii platformei, comunicare constanta prin mesaje si 5 sedinte online a cate 50 de minute.
- Resurse psihologice multimedia (articole, imagini, prezentari de caz, videoclipuri, inregistrari audio despre anxietate si tratamentul acesteia).
- Forum de discutii cu alte persoane care se confrunta cu probleme similare de anxietate.
- Toate datele dvs. personele raman confidentiale.

Accesul in platforma pentru 3 luni de zile nelimitat costa intre 300-500 RON.
----------*

Puteti scrie aici despre simptomele suparatoare cu care va confruntati. De asemenea, imi puteti adresa si alte intrebari cu privire la tratamentul online sau la cabinet al anxietatii.

Multa sanatate!
Psiholog Roxana Patrascu


(*modificat de admin)
0
02-01-2014, ora 20:32
Fredy Danciu
Nu este medic/terapeut
Fredy Danciu
Daca vreti sa va reveniti din depresie, atacuri de panica sau anxietate incercati ceaiul de sunatoare va garantez ca are efect.Eu am avut niste stari cumplite am luat antidepresive care mi-au produs efecte secundare.Intr-o zi am descoperit pe net ceaiul de sunatoare si dupa ce mi-am luat a inceput sa se simta efectul.Acum dupa o luna sunt aproape ca nou.Trebuie sa incercati.
0
05-01-2014, ora 21:54
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Depinde de la persoana la persoana. Eu am luat si nu mi-a facut nici bine, nici rau.
0
09-01-2014, ora 19:11
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua!

Psihoterapia cognitiv-comportamentala este, intr-adevar, dupa cum s-a remarcat mai sus, cea mai eficienta pt. tulburarile anxioase si depresive, conform studiilor clinice (este la fel de eficienta ca mediacatia, in cazul depresiei).
Nu s-a facut inca o clasificare privind "profunzimea" tipurilor de terapie. Probabil dna psiholog Ioana Panculescu se refera la faptul ca acesta forma de terapie se concentreaza mai mult, desi nu exclusiv, pe problemele din prezent. Dar exista subramuri - cum ar fi terapia comportamentala dialectica - in care accentul este distribuit si pe experientele din trecut ale pacientului, pe mediul social restrans sau societatea in ansamblu si in care se folosesc tehnici de meditatie.

Revenind la anxietate: in primele sedinte abia se poate face evaluarea. Este ca la medic: mai intai evaluezi, pui un diagnostic, explici omului in ce consta terapia, ce are de facut, ce va face terapeutul si abia apoi se incepe terapia.
Ii puteti oricand cere terapeutului sa va explice mai clar in ce consta terapia, cum v-ar putea ajuta, cam cate sedinte aproximeaza ca va dura etc. Aveti dreptul la informare, este obligat/a sa il respecte. Insa cel putin 10 sedinte va fi necesar sa ramaneti daca doriti sa aveti sansa de a va ameliora starile...Poate dura si 20-30. Sau va puteti schimba terapeutul, daca nu sunteti multumita (oricand se poate renunta la terapie daca anuntati in prealabil si ar fi indicat sa-i explicati motivul, poate il/o ajuta pe viitor in activitate).

Mult succes si sa auzim de bine!

psiholog Ana Badita
0
12-02-2014, ora 17:23
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna,
Si eu sufar de o anxietate puternica, combinata cu tulb obsesiv-compulsiva.
Totul a inceput acum 6 ani dupa ce am nascut. Initial am inceput cu o depresie past partum, apoi atacuri de panica, anxietate, culminand cu toc.
Atacurile de panica mi-au fost tratate, insa dupa o perioada de un an de pauza (fara medicatie), am inceput sa sufar de anxietate si toc.
In prezent iau serlift (sertralina) 200 mg pe zi si am inceput si psihoterapia (am fost putin nesigura cu psihoterapia), dar dupa numai doua sedinte imi dau seama ca imi face bine discutia cu un psiholog. Intr-adevar ei privesc din alt unghi, si iti ofera o alta perspectiva asupra filozofiei de viata.
Dupa parerea mea, pot spune ca o combinatie tratament-psihoterapie este de urmat.
Ma alatur si eu grupului daca ma primiti :).
Multumesc!
0
13-02-2014, ora 13:01
florin104
Nu este medic/terapeut
florin104
Buna ziua ma numesc Florin si am 20 de ani si vreau sa va spun ca si eu sufar de anxietate si depresie de 5 ani insa in toamna asta m-am decis s-a ma duc la un psihiatru fiinca nici un doctor nu im-i dadea de vre-o boala am facut analize paste analize chiar si Ecograf la inima dar toate im-i ieseau perfecte insa mie im-i iera extrem de rau nu puteam sa dorm noaptea aveam atacuri groaznice de panica transpiram inima im-i batea foarte tare eram tot timpul comfuz parca tot ce ma inconjura nu era real cand mergeam tot timpul prca eram beat aveam tot timpul o frica de a pleca de acasa insa acum Psihiatrul mi-a dat un tratament cu Cipralex atacurile de panica s-au mai diminuat insa acum ma deranjeaza senzatia aia de ireal, de depersonalizare si nustiu daca o s-a im-i treaca, daca mai are cineva sintomele astea v-a rog sa ma sfatuiti ce sa fac. va doresc la toti multa sanatate si fericire
0
13-02-2014, ora 13:04
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Florin, de cat timp iei Cipralex?
Sa stii ca dureaza cateva saptamani pana ce medicamentul isi face efectul.
0
13-02-2014, ora 14:03
florin104
Nu este medic/terapeut
florin104
Katy-p, Cipralexul il iau de aproape 4 saptamani si starea me-a s-a mai imbunatatit fata de cum eram dar sper ca o sa imi treaca toate sintomele si va multumesc ca mati informat, va doresc multa sanatate
0
13-02-2014, ora 14:06
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Poate trebuie umblat si la doza (la cipralex doza maxima este de 40), dupa 4 saptamani ar fi trebuit sa dispara si acele simptome, incearca sa vb cu dr tau despre asta.
0
13-02-2014, ora 14:18
florin104
Nu este medic/terapeut
florin104
Trebuie sa ma duc la consult si o sa spun ca nu mi-a trecut toate sintomele asa poate o sa im-i mai mareasca doza de Cipralex. multumesc pentru sfat
0
13-02-2014, ora 15:39
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua tuturor!

Tot vad discutandu-se pe acest forum despre medicamente. In acelasi timp, fiecare arata si efectele adverse, simptomele neplacute pe care trebuie sa le suporte...Si am citit acelasi lucru pe mai multe forumuri,
Sunt curioasa: care sunt motivele pentru care nu apelati la terapie? Ati incercat?
Se poate merge si la un psihiatru cu formare in terapie si la un psiholog clinician care este si terapeut.

Toate cele bune!

Ana Badita
0
13-02-2014, ora 15:48
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna ziua!
Eu fac si psihoterapie in paralel, am inceput cam de o luna.
Trebuie sa recunosc ca am avut o oarecare neincredere in psihologi, si am dat importanta mai mult medicamentelor.
Vazand apoi ca tot nu scap de anumite obsesii, ritualuri si anxietati am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult la sa apelez la un psihoterapeut.
Din fericire am dat de unul bun, cel putin pana acum nu am avut de ce ma plange, am reusit chiar sa imi revizuiesc modul de a privi viata din anumite puncte de vedere.
Deci, pot spune ca functioneaza.(vom vedea daca voi reusi sa imi controlez si obsesia principala, dar asta cu timpul)
Si ca sa va lamuresc, un alt motiv pentru care eu, personal nu am apelat de la inceput la psihoterapie a fost (si este) partea financiara. Dupa cum bine stiti, aceste servicii nu sunt decontate de casa de sanatate. Sunt convinsa ca majoritatea din aceasta cauza refuza.
Adaugă un comentariu / răspuns
215 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul