Insomnie...ajutor!

12-01-2013
geaninaliliana
Nu este medic/terapeut
geaninaliliana
De 3 nopti nu pot dormi...Nu stiu ce a declansat acest lucru dar nu stiu cat poti rezista in felul acesta...sunt obosita, vreau sa dorm dar nu adorm.Mentionez ca de cativa ani am anxietate cu atacuri de panica pe care o tratez si pe care am reusit cat de cat sa o controlez.Probleme cu somnul nu prea am avut, am dormit bine.Doar in noptile cu atacuri sau probleme fizice.De 8 luni am adoptat un bebe si sunt tare fericita.Dar, sunt nopti in care nu ma lasa sa dorm ma trezeste pt ceai sau...plange.Deci, somnul meu a fost destul de fragmentat.Dar, am recuperat, am dormit chiar si pe timpul zilei.Acum, cu problema cu insomnia nu stiu ce sa fac.Am luat aseara melatonina dar am citit ca nu e indicata daca iei antidepresive.Imi doresc sa nu ma mai stresez atat de tare din cauza asta dar nu reusesc.Ma gandesc tot timpul ca o sa vina seara si iar nu o sa dorm.As vrea sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac.
Nu vreau sa continui asa...e foarte obositor atat fizic cat si psihic.
1 comentarii
0
12-01-2013, ora 18:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la medicul psihiatru care va evalueaza lunar si spuneti-i de aparitia acestei noi probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •