ma lupt in fiecare zi cu mine insumi

69 comentarii 1 23 Înainte ›
0
10-06-2011, ora 23:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve, dle Lungu Marian.
NU aveţi pentru ce să-mi mulţumiţi, dar, chiar şi aşa, vă mulţumesc pentru faptul că mi-aţi mulţumit, sunteţi un drăguţ. Tot ce v-am scris în mesajele de mai sus a provenit din inima mea, strict pentru a încerca să vă ajut în mod şi regim de necondiţionalitate, adică fără a aştepta nimic în schimb, nici măcar un gând sau un cuvânt de mulţumire.
Vă sunt aproape de la depărtare şi am încredere în dv. Vă simt ca fiind un luptător, nu un laş; ştiu că veţi ieşi la liman, trebuie doar să vă doriţi să vă vindecaţi trupeşte şi sufleteşte, trebuie doar să aveţi încredere în medicul dv. curant, trebuie doar să luaţi medicaţia corespunzătoare, trebuie doar să aveţi credinţă, trebuie doar să aveţi răbdare şi, în final, trebuie doar să ieşiţi învingător din lupta cu suferinţa. Internaţi-vă, dacă va fi nevoie. Ceea ce i s-a întâmplat acelei persoane dragi dv., nu este obligatoriu să vi se întâmple şi dv. (dacă Mureşul iese din matcă, după 4 zile de ploi torenţiale, şi produce inundaţii, nu trebuie neapărat ca şi Oltul să aibă acelaşi comportament hidrologic, nici atât Siretul, Prutul sau Dunărea, mai ales ea). Aşa şi dv.! Gândiţi pozitiv, nu renunţaţi la lupta pe care o duceţi pentru recăpătarea sănătăţii şi lăsaţi-vă în mâinile lui Dumnezeu, aşa cum lutul se lasă în mâinile olarului. Apropo de lut şi olar. Citiţi pilda de mai jos, pentru că ea vă va ajuta foarte mult să înţelegeţi ceva important.
_

O familie a plecat într-o excursie în Anglia, pentru a cumpăra ceva dintr-un frumos magazin de antichităţi (celebrau a 25-a aniversare de la căsătorie). Amândurora le plăceau antichităţile şi produsele din argilă, produsele ceramice, în special ceştile de ceai. Au observat o ceaşcă excepţională şi au întrebat: "Putem să vedem ceşcuţa aceea, nu am văzut niciodată ceva atât de frumos?! " În timp ce doamna le oferea ceea ce ceruseră, ceşcuţa de ceai a început să vorbească: "Voi nu puteţi să înţelegeţi. Nu am fost de la început o ceşcuţă de ceai. Cândva am fost doar un bulgăre de argilă roşie. Stăpânul meu m-a luat şi m-a rulat, m-a bătut tare, m-a frământat în repetate rânduri iar eu am strigat: "Nu face asta!", "Nu-mi place!", "Lasă-mă în pace!", dar EL a zâmbit doar şi a spus cu blândeţe: "Încă nu!", Apoi, ah! Am fost aşezată pe o roată şi am fost învârtită, învârtită, învârtită. "Opreşte-te!", Ameţesc! O să-mi fie rău!", am strigat. Dar Stăpânul doar a dat din cap şi a spus, liniştit: "Încă nu!" M-a învârtit, m-a frământat şi m-a lovit şi m-a modelat până a obţinut forma care i-a plăcut Lui şi apoi m-a băgat în cuptor. Niciodată nu am simţit atât de multă căldură. Am strigat, am bătut şi am izbit uşa: "Ajutor! Scoate-mă de aici!" Puteam să-L văd printr-o deschizătură şi puteam citi pe buzele Sale în timp ce clătina din cap dintr-o parte în alta: "Încă nu!" Când mă gândeam că nu voi mai rezista încă un minut, uşa s-a deschis. Cu atenţie m-a scos afară şi m-a pus pe raft... am început să mă răcoresc. O, mă simţeam atât de bine!" Ei, aşa este mult mai bine", m-am gândit. Dar, după ce m-am răcorit, m-a luat, m-a periat şi m-a colorat peste tot... mirosurile erau oribile. Am crezut că mă sufoc. "O, te rog, încetează, încetează, am strigat!". EL doar a dat din cap şi a spus: "Încă nu!" Apoi, deodată m-a pus din nou în cuptor. Numai că acum nu a mai fost ca prima dată. Era de două ori mai fierbinte şi simţeam că mă voi sufoca. L-am rugat, am insistat, am strigat, am plâns, eram convinsă că nu voi scăpa. Eram gata să renunţ, dar...chiar atunci uşa s-a deschis şi EL m-a scos afară şi, din nou, m-a aşezat pe raft, unde m-am răcorit şi am aşteptat şi am aşteptat, întrebându-mă: "Oare ce are de gând să-mi mai facă?". O oră mai târziu mi-a dat o oglindă şi a spus: "Uită-te la tine!" Şi m-am uitat. Aceea nu sunt eu; aceea nu pot fi eu. Este frumoasă. Sunt frumoasă!!! EL a vorbit blând: "Vreau să ţii minte, ştiu că a durut când ai fost rulată, frământată, lovită, învârtită, dar, dacă te-aş fi lăsat singură, te-ai fi uscat. Ştiu că ai ameţit când te-am învârtit pe roată, dar, dacă m-aş fi oprit, te-ai fi desfăcut bucăţele, te-ai fi mărunţit. Ştiu că a durut şi că a fost foarte cald în cuptor şi neplăcut, dar a trebuit să te pun acolo, altfel te-ai fi crăpat. Ştiu că mirosurile nu ţi-au făcut bine când te-am periat şi te-am colorat peste tot, dar, dacă nu aş fi făcut asta, niciodată nu te-ai fi călit cu adevărat.. Nu ai fi avut strălucire în viaţă. Dacă nu te-aş fi băgat pentru a doua oară în cuptor, nu ai fi supravieţuit prea mult deoarece acea întărire nu ar fi ţinut. Acum eşti un produs finit. Acum eşti ceea ce EU am avut în minte prima dată când am început să lucrez cu tine ".
_

Morala este aceasta: DUMNEZEU este Olarul din viaţa dv., iar dv. sunteţi argila Lui. EL vă va modela, vă va face şi vă va expune la presiunile necesare, pentru a fi un lucru perfect, care să împlinească buna, plăcuta şi sfânta SA voie.
Dacă viaţa pare grea şi sunteţi lovit, bătut şi împins aproape fără milă; când lumea pare că se învârteşte necontrolat; când simţiţi că trăiţi într-o suferinţă îngrozitoare; când viaţa pare cumplită, făceţi-vă un ceai şi beţi-l din cea mai drăguţă ceaşcă, aşezaţi-vă şi gândiţi-vă la cele citite aici şi apoi discutaţi puţin cu DUMNEZEU, rugaţi-vă la EL, Olarul Preabun din viaţa dv., Care vă doreşte numai bine.
_

Acum, în această perioadă a vieţii dv., dv. sunteţi lutul din mâinile lui Dumnezeu. Răbdaţi precum a făcut şi ceşcuţa din pilda de mai sus, nu renunţaţi, nu faceţi nimic necugetat, şi rezultatul vă va minuna. (Re)adresaţi-vă medicului dv. curant pentru a vă revizui medicaţia pe care o luaţi.
Vă doresc numai şi numai şi numai bine.
Cu respect,
Nick
0
12-06-2011, ora 20:05
oana111
Nu este medic/terapeut
oana111
pt mr.nick
tatal meu este alcoolic.am auzit de alcool plant dar mama mea este sceptica pt k ii frica sa nu ii faca rau. au vreun efect eceste picaturi.merita incercate. pot sa dauneze?
0
12-06-2011, ora 21:47
lungumarian
Nu este medic/terapeut
lungumarian
Inca o data mii de multumiri si sper din tot sufletul sa ma apropii cat mai mult de bunul D-zeu. Si sper ca intradevar sa fiu argila din mainile lui. PT ca inseamna ca e alaturi de mine si m-a ales cu un scop.
Va doresc numai bine si multa sanatate.
0
20-06-2011, ora 11:11
497121
Nu este medic/terapeut
497121
buna ziua mr nick
sint noua pe forum si am si eu o promblema la care va rog sa-mi raspundeti.
acum un an am inceput un tratament pentru anxietate care a constat in welbrutin 1 pastila dimineata, frontin 1, 1/2 pastile una la 12.00 si 1/2 seara, mirzaten 1 pastila seara, tonotil N 10 fiole. Dupa o luna mi-a scos welbrutinul si 1/2 din frontinul de la 12.00.Paralel am avut gel aloe vera, gin cheia, garlic, royal jeli timp de trei luni.Speriata ca pot sa dev in dependenta de ele am scos treptat frontinul cam la 1 luna jumate si cam la doua luni am reusit sa raman singura doar cu 1/2 mirzaten seara.Toate au fost bine dar nu ma-m multumit cu atat si pana in decembrie am incercat sa scot de tot mirzatenul dar nu am reusit.Am inceput sa am din nou simptomele de la inceput, am facut o groaza de analize si controale am inceput sa am tranzit intestinal foarte rapid am slabit 5 kg de la ianuari si pina acum desi am inceput sa iau din nou mirzaten dar doar 1/4 din pastila de 30. incepind cu aprilie am inceput un tratament cu vitamax si calcevid deoarece eram anemica si aveam ca+ mic dupa aceasta eeam continuat cu mgb6 si royaljely cu ginseng.Ma-m simtit foarte mine si am renuntat la mirzaten.Acum au aparut iar frica de a nu minca anumite alimente si fructe ca fac diaree si a aparut insomnia am nopti in care sint foarte agitata si nu pot sa dorm mai deloc.Va rog sa ma sfatuiti daca sa incerc sa iau mirzatenul sau sa incerc altceva.Imi este frica sa incep si cu mirzaten (imi este frica de primele zile pina incepe sa-si faca efectul ca ma simt fara putere si poate nu pot sa merg la servici)
va multumes pentru sfat si va apreciez ca ati putut sa treceti prin atitea promleme cu frunte sus.Felicitari
0
02-07-2011, ora 12:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Stimată dră/dnă Oana111, produsul antialcool plant este special conceput pentru persoanele alcoolice care NU conştientizează faptul că îşi fac rău şi care nu vor să înţeleagă împortanţa renunţării la consumul de băuturi alcoolice. Plantele din compoziţia produsului - piperul lupului, ardeiul iute şi cârmâzul - calmează dorinţa de băuturi alcoolice, provocând dezgustul de acestea, atunci când se pun în băutură.
Practic, produsul poate fi administrat şi "strecurat" în băutură, persoanei alcoolice, de către cei apropiaţi.
Mod de administrare: 10 picături la un litru de vin, sau 20 de picături la 0, 5 l (500 ml) tărie, sau administrat ca atare: câte 5 picături în 100 ml apă şi se bea în înghiţituri mici, de trei ori pe zi (ultima formă de administrare, cea ca atare, nu prea este recomandată din cauza necooperării persoanei alcoolice).
Curele sunt de durată diferită, de la caz la caz!
----------*
Produsul NU prezintă reacţii adverse şi contraindicaţii datorită dozelor mici, la limita dintre fitoterapie şi homeopatie.
Consultaţi medicul!
_

În altă ordine de idei, ţinând cont că alcoolismul nu este numai o boală care se manifestă la nivel fizico-mentalo-psihic, adică la nivel de trup, gândire şi sentimente/emoţii, ci şi o boală care se răsfrânge şi asupra sufletului, afectând persoana alcoolică la nivel spiritual, vă recomand să-l ajutaţi pe tatăl dv. şi pe plan spiritual. Cum? Rugându-vă la DUMNEZEU pentru tatăl dv., cu credinţă şi răbdare, zilnic; spovedindu-vă dv. şi mama dv., corect şi complet, folosind un îndreptar de spovedanie; mergând la Sfânta Biserică regulat şi trecându-l pe tatăl dv. în Sfinte Liturghii, Sfinte Masluri şi acatiste; făcând o sfeştanie în casă; într-o singură expresie, apropiindu-vă de Dumnezeu mai mult decât deja sunteţi, dacă sunteţi. Încercaţi să-l apropiaţi şi pe tatăl dv. de Dumnezeu!
De asemenea, foarte important, tot din punct de vedere spiritual, este să citiţi timp de 40 de zile Sfânta Evanghelie, din Biblie (prin Sfânta Evanghelie mă refer la cele 4 Evanghelii, după Matei, Marcu, Luca şi Ioan), cu binecuvântarea unui preot, a preotului dv. duhovnic, pentru binele tatălui dv.

(*modificat de administrator)
0
02-07-2011, ora 12:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Stimate dle Lungu Marian, bineînţeles că sunteţi argila din mâinile lui Dumnezeu; El este alături de dv. şi scopul pentru care v-a "ales" este unul nobil - prin intermediul acelui scop vă puteţi mântui.
Cum vă mai simţiţi? Spuneţi-mi că mai bine!
Mulţumesc pentru urări. Şi eu vă doresc tot binele din lume.
_

Graţie şi binecuvântări divine.
Cu respect,
Nick
0
02-07-2011, ora 13:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Stimată dnă 497121, tratamentul pe care l-aţi primit prima dată era destul de bun, dar l-aţi luat prea puţin timp, sincer, tocmai de aceea v-au revenit stările iniţiale de rău.
Reconsultaţi medicul psihiatru şi rugaţi-l să vă reajusteze medicaţia. Încercaţi să acordaţi atenţie şi alimentaţiei dv.; consumaţi produse de panificaţie / paste făinoase fără gluten şi includeţi în dieta dv. grăsimi polinesaturate omega 3, din peşte, de pildă (dacă nu puteţi consuma peşte, asigurându-vă că-l cumpăraţi din spaţii comerciale care au garanţia că el nu conţine substanţe toxice precum plumbul, luaţi un supliment alimentar care conţine acizii EPA (acid eicosapentaenoic) şi DHA (acid docosahexaenoic), doi acizi omega 3 esenţiali pentru funcţionarea normală a creierului).
De asemenea, nu uitaţi de Dumnezeu. Hrăniţi-vă sufletul cu post şi rugăciune. Mergeţi la Biserică şi spovediţi-vă duhovnicului dv., folosind un îndreptar de spovedanie.
Însănătoşire grabnică!
0
04-07-2011, ora 11:03
497121
Nu este medic/terapeut
497121
Buna ziua mr nick
Multumesc pentru raspuns.Am repetat intre timp analizele hemoleucograma, calciu, magnezi, sodiu, potasiu.singurele care nu au iesit bine a fost calciu ionic 4.2 si nr eozinofiel mare.
eu sint programata la doctor pe data de 14.07.2011 dar nu as mai vrea sa merg pe tratament anxiolitic. Am inceput cu sediphyt iau 2 pastilute seara si pentru stomac debridat si enterostop ceai.Am inceput sa dorm mai bine ma mai confrunt cu carcei si amorteli de maini in special noaptea.
Am uitat sa-ti spun am fost diacnosticata si cu 2 noduli tiroidieni unul de 13 mm si unul de 10mm
Tratamentul dat de doamna doctor COVEI din Craiova este dolomit de calciu si magneziu 2 pastile pe zi timp de 10 zile/vigantolete picaturi 10 zile/peritol 1/2pastila seara 10 zile dupa 10 zile magne b6+rayal jeli dupa 10 zile pauza
Tratament 3 luni dupa care merg la contrul. pentru cel doi noduli nu mi-a dat alt tratament deoarece analizele (tsh) mi-au iesit bine
As vrea sa stiu si parerea ta vizavi de acest tratament si daca poti sa-mi recomanzi ceva natural.Pe 23.07.2011 merg impreuna cu familia in concediu la Sovata.Poti sa-mi spui ce tratament pot sa fac in functie de promlemele mele.Multumesc si astept raspuns
0
25-07-2011, ora 08:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Stimată dnă 497121, îmi cer iertare, vă răspund prea târziu. Deja aţi fost la medic şi sunteţi, cred, în plin concediu la Sovata.
Tratamentul dat de dna dr. Covei, din Craiova, este optim. Vă poate ajuta! Eu NU vă pot da niciun tratament.
Vă recomand să consultaţi un medic supraspecializat în endocrinologie, pentru a vă examina tiroida atât în plan serologic, cât şi în plan imagistic, în vederea stabilirii unei conduite medicale, care să aibă ca scop final tratarea celor 2 noduli tiroidieni.
S-ar putea să mai necesitaţi tratament anxiolitic!
Consultaţi medicul.
_

Toate cele bune,
Nick
0
13-08-2011, ora 20:27
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
salut tuturor si multa sanatate as avea si eu o intrebare pentru domnul nick daca se poate bineinteles am o depresie care ma macina de multa vrerme am tratato miam revenit si apoi iar a inceput pentru ca nu am dus o viata normala acuma sunt in strainatate si de 3saptamani iau zoloft de 100 mg si picaturi de bromazepan seara e normala aceasta doza de zoloft tinand cont ca eu am 62 de kg si 1.78 am vazut multe pareri pe acest forum insa eu cred ca domnul nick ciar este un om cu har de la Dumnezeu cu stima si respect multa sanatate si numai bine
0
28-09-2011, ora 22:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, 100 mg de Zoloft pe zi este o doză optimă. Dacă la o asemenea doză depresia dv. nu se ameliorează semnificativ, în decursul a maxim 2-4 săptămâni, sau nu se tratează, consultaţi medicul psihiatru, care v-a prescris medicaţia, pentru a vi se revizui status-ul sănătăţii mentalo-psihice, cu scopul ajustării dozei de Zoloft sau schimbării medicaţiei, ca de altfel şi a adăugării în schema terapeutică a unor şedinţe de psihoterapie cognitiv-comportamentală.
Trebuie să ştiţi că depresia dv. poate să vă fie produsă de o problemă metabolică, de o activitate fizică redusă, insuficientă sau inexistentă (de sedentarism!), de stresul intens, de o expunere prelungită la radiaţii electromagnetice provenite de la telefonul mobil, computer, cuptorul cu microunde etc., de la una sau mai multe probleme spirituale ş.a.m.d.
Consultaţi medicul!
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Mulţumesc mult pentru cuvintele frumoase.
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum: Accesaţi topicul următor pentru a citi primul posting: (veţi înţelege ceva ce vă va fi de folos!)
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html/
0
11-10-2011, ora 19:00
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
multumesc pentru raspuns domnule nick astazi am vazut raspunsul dumneavoastra eu deja ma simt mai bine multumesc lui dumnezeu inca sunt probleme dar nu ca inainte acum pot sa mananc sa dorm normal si cu rabdare sami revin definitiv intradevar viata si stresul de zi cu zi provoaca depresii dar multi dintre noi ne facem rau singuri asa am facut si eu am uitat de dumnezeu ce pot sa va mai spun as avea atatea sa va intreb in legatura cu tratamentul meu acuma doctora mea de aici mia spus sa iau 150 de mg de zoloft dar eu am continuat asa cu 100 pentru ca mie un pic frica sa mai maresc doza daca eu simt ca deja e bine asa mai iau si tritico 50 de mg seara pentru somn apoi picaturi de bromazepam va multumesc din suflet inca o data si dumnezeu sa va lumineze viata si sa ne ajute pe toti numai bine
0
12-10-2011, ora 02:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, mă bucur că vă simţiţi mai bine.
Dacă dv. simţiţi că vă este bine aşa, continuaţi să vă administraţi doza de 100 mg de Zoloft/zi.
Consultaţi-vă medicul curant în mod regulat, pentru a beneficia de o reevaluare a sănătăţii şi a medicaţiei.
Mulţumesc pentru urări, asemenea vă doresc şi eu.
Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să vă călăuzească pe drumul corect al mântuirii.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
17-10-2011, ora 17:05
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
va multumesc pentru raspuns domnule nick ce pot sa va spun ma simt mai bine dar sunt doar 2 luni de cand iau zoloft mi sa spus ca trebuie sa am rabdare insa eu sunt in italia si inca nu am invatat sa vb bine limba acuma pentru ca as fi vrut sa merg si la pshiolog dar nu prea ne intelegem va dati seama, sper sa fie bine si cred ca frica de a mari doza e normala pentru ca 200 mg de zoloft e doza maxima. va multumesc inca o data pentru raspun eu cred ca sunteti un om prin care Dumnezeu lucreaza dati atatea sfaturi pe acest sait nu sunt lingusitor dar asta e adevaru.va doresc numai sanatate si bucuri
0
27-10-2011, ora 23:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, vă veţi simţi din ce în ce mai bine, veţi vedea. Tratamentul medicamentos vă ajută pe o parte, iar credinţa în Dumnezeu pe altă parte; cele două părţi vor converge în punctul care se numeşte VINDECARE, la momentul oportun. Mai aveţi puţină răbdare!
Ştiu că nu sunteţi un linguşitor, aşa cum au fost, sunt sau vor fi alte persoane de pe acest forum, în cadrul a una sau mai multe interacţiuni cu mine, pentru că vă simt a nu fi.
Multă sănătate şi fericire!
Cu respect,
Mr. Nick
0
31-10-2011, ora 21:39
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
va multumesc pentru ca ma incurajati as avea atatea sa va intreb dar nu vreau sa va deranjez prea mult o singura nelamurire am acum vam spus ca iau zolof 100 de mg seara doctora de aici mia dat reteta cu serotonina si din farmacie miau dat sertalina teva sunt mai ieftine decat zoloft inca nu am inceput sa iau pentru ca mai am zoloft dar mie un pic frica ce credeti poate sa imi faca rau un exeplu ar fi cum e la noi nurofen si mai ieftin e rupan bine sunt sigur ca stiti deja ce pot sa va mai spun decat multe multumiri si sanatate
0
01-11-2011, ora 16:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, produsul Sertralina, produs de firma Teva Pharmaceuticals, are aceeaşi compoziţie ca Zoloftul produs de firma Pfizer International Corporation. Zoloftul este mai scump datorită prestigiului imens pe care îl are Pfizer, în plan principal, şi datorită faptului că este o marcă comercială înregistrată, în plan secundar, nu datorită calităţii superioare a produsului, în comparaţie cu Sertralina de la Teva.
Puteţi lua fără probleme Sertralina de la Teva, respectând doza de 100 mg, şi având pretenţia să experimentaţi aceleaşi efecte pe care le-aţi experimentat şi în timpul administrării Zoloftului.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
08-11-2011, ora 17:41
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
multumesc pentru raspuns domnule Nick aveti dreptate pana la urma e la fel eu ma simt din ce in ce mai bine tinand cont ca eu inainte luam anxiar normal cum sa imi revin as mai avea o intrebare daca se poate e normal sa transpir de exemplu ziua daca dorm ma trezesc cu fruntea rece am si o sinuzita care ma supara de mult in tara lucram de noapte asa am reusit sa ma inbolnavesc programul era o seara da una nu va dati seama nu mai puteam sa doarm nici cand eram liber in tara am facut toate analizele chiar si tumograf in fine astea au trecut multumesc lui dumnezeu sper ca nu va deranjeaza pentru ca vam scris atata si ca mereu va raspund la comentariu cu o alta intrebare va multumesc inca o data din suflet sa auzim numai de bine.
0
08-11-2011, ora 18:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@StefanRadu77,

Transpiraţia dv. mai mult sau mai puţin rece poate fi un efect advers al medicaţiei psihiatrice, poate fi un simptom care trădează existenţa unei infecţii în organismul dv., şi nu numai (sinuzita poate induce apariţia unor transpiraţii pe frunte!), printre altele, dar poate fi şi ceva normal, până la un anumit punct de apariţie şi manifestare.
Ar fi indicat să consultaţi medicul psihiatru, care v-a prescris dv. medicaţia curentă şi care vă are sub supraveghere, pentru a-i aduce la cunoştinţă prezenţa problematică a transpiraţiei. Cu siguranţă veţi fi examinat, diagnosticat şi tratat corespunzător, dacă se va impune.
NU mă deranjează nimic la dv. (A, ba da, mă deranjează doar următorul aspect, şi anume: numele meu îl scrieţi cu litera N mare, iar numele lui Dumnezeu cu litera d mic? :((( Vai de mine! Prefer să scrieţi numele meu cu litera n mic, dar numele lui DUMNEZEU, vă rog, scrieţi-l cu D mare, ori de câte ori Îl pomeniţi, nu numai când interacţionaţi în scris cu mine, ci şi cu alte persoane, okay? :)).
Puteţi să mă întrebaţi orice, oricând, iar eu vă voi răspunde cum şi când voi putea, cu toată dragostea şi plăcerea.
Mă bucur tare, tare, tare mult că vă simţiţi din ce în ce mai bine.
Să fiţi binecuvântat!
Cu respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - Spor la serviciu!
0
09-11-2011, ora 13:34
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
Da aveti dreptate si eu prefer la fel sa scriu Dumnezeu cu D mare insa sincer sa va spun nu prea ma inteleg cu tastatura si am mai scris si in graba cu multe greseleli insa sigur nu e un pacat. nu sunt un om cu multa scoala ca sa va raspun pe masura, As fi avut mai multe sa va spun am citit mai multe sfaturi date de dumneavoastra pe acest forum.daca ati putea sa-mi spuneti cum as putea sa fac sa renunt la triticon iau 50 mg seara pentru somn de un timp am scazut doza iau 3 sferturi pentru ca as vrea sa nu mai iau atatea pastile, Am vazut in unul din cometariile dumneavoastra ca spuneati de melatonina si am cumparat dar atunci eram la inceputul tratamentului cu zoloft si am zis sa nu mai iau atatea pastile si asa eram la pamant.Va multumesc mult si sper cu ajutorul lui Dumnezeu ca toata lumea ce crede in El sa isi gaseasca pacea si linistea indiferent ca se cheama Mr, Nick sau Stefan.numai bine salut
0
10-11-2011, ora 13:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, vă înţeleg, pentru că şi mie îmi joacă feste tastatura, câteodată :-)
Pentru a renunţa la administrarea antidepresivului Trittico, un medicament eficient şi pentru tratarea unor tulburări de somn, ar fi indicat să vă consultaţi cu doctoriţa dv. Dânsa vă va spune exact cum să reduceţi doza gradat, pe parcursul a câteva zile, astfel încât să nu experimentaţi simptomele specifice sindromului de discontinuare.
Consultaţi medicul!
Cu respect,
Mr. Nick
0
15-11-2011, ora 19:28
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
Salve domnule Nick va multumesc pentru raspuns deabia astazi am reusit sa intru pe sait.Ce pot sa va spun asa e trebuie sa consult medicul dar cred ca as putea sa renunt si singur si la fiecare luna sa iau mai putin cu un sfert asa cred ca e bine. am auzit ca brocoli e bun pentru depresie contine serotonina dar cred ca stiti mai multe decat mine daca puteti sami spuneti despre plante si tratamente naturiste.va multumesc inca o data o seara placuta.cu respect stefan,
0
28-11-2011, ora 08:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, da, bineînţeles că puteţi să renunţaţi şi singur la medicaţia psihiatrică, scăzând doza acesteia cu 25% pe săptămână, de pildă, gradat, nu spontan, însă renunţarea fără acordul şi sprijinul medicului curant vă expune la un risc destul de major de experimentare a unor stări neplăcute.
Faceţi cum doriţi, însă eu vă recomand să vă consultaţi cu medicul dv.!
Broccoli este bun pentru depresie, dar nu pentru că are în compoziţie serotonină, ci pentru că aduce un aport de compuşi organici care participă activ în procesul complex al secreţiei şi metabolizării serotoninei din creier. Broccoli, de fapt, PE DEGEABA conţine serotonină, pentru că serotonina NU traversează bariera hematoencefalică şi, deci, NU ajunge în creier, pentru ca astfel să-şi exercite efectul antidepresiv.
Pentru cultura dv. generală, serotonina encefalică, cea din creier, este biosintetizată de către neuronii serotonergici din sistemul nervos central (SNC). Dar cum? L-triptofanul, un aminoacid care POATE traversa bariera hematoencefalică, stă la baza biosintezei.
L-triptofanul, care pătrunde în organismul omului prin diferite alimente, chiar şi prin unele suplimente alimentare, este hidroxilat în 5-HTP (5-hidroxitriptofan) prin intermediul enzimei triptofan hidroxilază. 5-HTP, mai departe, este decarboxilat în 5-hidroxitriptamină, adică în 5-HT - serotonină, prin intermediul enzimei aromatic-L-aminoacid-decarboxilază. 5-HT, serotonina, este, mai departe, transformată, în celulele pinealocite din epifiză (glanda pineală), în melatonină, la lăsarea întunericului, prin intermediul enzimei 5-hidroxiindol-O-metiltransferază, melatonina fiind neurohormonul care determină şi întreţine ritmul circadian al omului - ciclul veghe-somn.
În altă ordine de idei, sunt multe plante care, odată ingurgitate, au efect antidepresiv, printre care şi: sunătoarea, ginkgo biloba, busuiocul, rhodiola rosea, schizandra, ginsengul, levănţica, noni (morinda citrifolia), valeriana, griffonia simplicifolia (din seminţele căreia se extrage 5-htp-ul), angelica, roiniţa şi aloe vera.
Consultaţi medicul fitoterapeut înainte de a încerca să vă trataţi depresia cu vreun preparat naturist (din plante).
NU combinaţi unul sau mai multe medicamente antidepresive alopate cu unul sau mai multe medicamente antidepresive naturiste! O astfel de combinaţie vă poate produce mult rău.
Numai bine,
Mr. Nick
0
05-12-2011, ora 00:11
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
Salut domnule Nick va multumesc pentru sfaturile care mi le dati mereu sincer astazi am reusit sa intru pe internet. intradevar aveti dreptate nu e bine sa renunt la tratament de capul meu insa eu seara pentru somn iau bromzepam si tritici 20 picaturi de bromazepam si 50 mg de tritico asta era doza initiala acuma iau doar 10 picaturi si si
3 sferturi de tritico cred ca nu fi rau daca leas lasa treptat si cu timpul definitiv.Ce vroiam sa va mai spun am luat sertralina de la teva totusi parca nu e ca zoloft nu stiu macar acolo 2 la suta are ceva asta am simtit eu. va multumesc mult pentru mine suntety mai mult decat un psiholog prin sfaturile si incurajarile care mi le dati. numai bine si noapte buna.
0
12-12-2011, ora 18:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, ♥♥♥ :)
Mă bucur că aţi înţeles faptul că nu este bine să renunţaţi singur la tratament, însă, fără doar şi poate, sunteţi liber să faceţi ceea ce consideraţi de cuviinţă. Renunţarea treptată la medicaţie este okay, dar doar dacă respectă anumite caracteristici şi stadii.
În altă ordine de idei, Sertralina de la Teva ar trebui să aibă aceleaşi efecte ca Zoloft, în condiţii de administrare a unei doze similare. Dacă dv. consideraţi că nu îşi face efectul optim, vă rog, consultaţi medicul curant pentru a vă revizui starea şi pentru a vă ajusta medicaţia.
Nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi. V-am oferit sfaturi cu cea mai mare plăcere!
Sărbători fericite cu multă sănătate, iubire şi lumină.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
13-12-2011, ora 12:14
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
Salutari domnule Mr. Nick am inteles aveti dreptate cu tratamentul dar cand simti ca poti sa scazi doza trebuie so faci asa poti renuta la medicamente eu unu asa cred. apoi sunt fel si fel de doctori daca am face ca ei si am lua toate pastilele unde ajungem. cand eram in tara doctorul meu prima data mia schimbat de o gramada ori medicamentele cipralex anafranil si cate si mai cate pana la urma Dumnezeu timpul si noi suntem cei mai buni doctori.multa sanatate si un Craciun plin de bucuri.cu respect stefan
0
14-12-2011, ora 06:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle StefanRadu77, şi dv. aveţi dreptate. Dacă dv. simţiţi că puteţi să vă scădeţi singur, gradat, medicamentaţia, în mod adecvat, ca la un moment dat să puteţi renunţa complet la ea, eu vă felicit şi vă sunt alături, de la distanţă. Vă doresc să reuşiţi. Doamne, ajută!
Ce frumos aţi spus, Dumnezeu chiar este cel mai bun medic. Este Medicul medicilor!
NU comentez atitudinea (ne)profesională a medicului dv. din România.
Mulţumesc mult pentru urări. Crăciun fericit!
Cu respect,
Mr. Nick
0
20-12-2011, ora 09:53
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
salutati domnule Nick, va multumesc inca o data pentru tot si va doresc un an nou plin de bucuri.
0
05-01-2012, ora 17:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
@stefanradu77, mulţumesc mult pentru urare.
Vă doresc multă sănătate, iubire, fericire, echilibru, lumină, prosperitate, candoare şi mântuire.
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce aveţi nevoie.
La mulţi ani!
Numai bine,
Mr. Nick
0
07-01-2012, ora 00:07
stefanradu77
Nu este medic/terapeut
stefanradu77
Salutari domnule Nick, am citit printe raspunsurile care le dati intradevar ati trecut prin multe va respesct si mai mult pentru puterea care dati dovada toate aceste sfaturi le dati din experienta e ceva Dumezeiesc in alte cuvinte aceste depresii sau anxietaii au sigur vindecare bineinteles numai prin Dumnezeu, sunt curios daca acuma mai luati medicamente va doresc numai bine.cu respect stefan
Adaugă un comentariu / răspuns
69 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul