poate implica anxietatea probleme in viata sexuala? | Forumul Medical ROmedic

poate implica anxietatea probleme in viata sexuala?

05-11-2010
ellyna
Nu este medic/terapeut
ellyna
Am si yo o mica mare problema.. mi-am pierdut virginitatea acum un an si ceva, insa actul a constat doar in ruperea himenului (moment in care am simtit o durere ft mare) dupa care ne-am oprit. De atunci nu am mai avut nici un alt contact sexual. In prezent am o relatie de cateva luni si am incercat sa imi reiau viata sexuala desi cu foarte mare greu.
La inceput mi-a fost teama de contactele sexuale, de durere. Am avut numeroase incercari, partenerul meu nu reusea sa ma penetreze decat ft putin moment in care simteam durere si ne opream. Stiu k la incepututl vietii sexuale in majoritatea cazurilor actele sexuale sunt mai dureroase, dar la mine a trecut mai bine de doua luni timp in care am tot incercat si desi a reusit sa ma penetreze tot mai doare. Mentionez ca am suferit si inca mai sufar de anxietate; partenerul meu mi-a spus k de fapt in mare parte durerea pleaca de la frica mea. In concluzie starile de anxietate pot avea vreo legatura cu durerea de la inceputul vietii sexuale sau durerea poate avea alte cauze mai grave?
3 comentarii
0
05-11-2010, ora 22:07
ellyna
Nu este medic/terapeut
ellyna
a trecut cineva printr-o experienta cel putin asemanatoare si poate sa-mi spuna o parere?
0
05-11-2010, ora 22:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, durerea la primul sau primele contacte sexuale este un lucru normal. Totusi, dupa 2 luni, acest lucru nu mai este normal, ci e un simptom de boala numit "dispareunie". Cauza poate fi, intr-adevar, si psihologica, insa acesta e un diagnostic de excludere: ca sa ajungi sa il pui, mai intai, trebuie eliminate alte cauze posibile, cum ar fi cele ginecologice sau endocrine. Un consult la inceputul vietii sexuale, mai ales intr-un caz ca al dv, este foarte indicat.
0
05-11-2010, ora 22:42
ellyna
Nu este medic/terapeut
ellyna
tin sa completez ca nu am avut decat un singur contact sexual normal(in care am si continuat), restul doar incercari de penetrare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •