Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? :( am aflat ca vrea sa se sinucida

30-04-2012
Scava
Nu este medic/terapeut
Scava
Sper ca nu am gresit sectiunea... dar am o problema si am nevoie de niste sfaturi :(... De peste doi ani am cunoscut o fata(hai sa o numim P.) dintr-un oras vecin si cu timpul am devenit priteni(iubiti)... La inceput totul a fost roz, ca in orice relatie...dar cu timpul au aparut si unele probleme. Una dintre ele e ca parintii lor nu prea m-au placut cand m-au cunoscut(sunt genu de parinti cu pretentii foarte mari, banuiesc ca daca aveam 10masini si 3vile nu mai zicea nimeni nimic)...dar nu asta e ceea ce ma apasa pe suflet... Cu timpul am inceput sa aflu mai multe lucruri despre P., sa o cunosc mai bine si parca simteam ca e ceva in neregula. Acum cateva saptamani presimtirile mele s-au adeverit... am aflat ca vrea sa se sinucida :(... Motivul? Scoala... are niste examene la care sunt sanse mici sa le treaca si sta cam prost cu moralul..Ma gandesc ca are legatura si cu parintii, ei avand pretentii de la orice si in cazul ei e la fel..ea mi-a zis ca ei stiu de faza cu examenele, dar nu-s sigur ca asta e adevarul...Ea e genul de fire sensibila, care vrea sa multumeasca pe toata lumea, iar cand cineva ii zice un lucru rau referitor la ea, parca se 'ascunde' intr-o cochilie si sta acolo o vreme. Nu prea stiu cum sa o descriu mai bine... Mi-a zis ca se sinucide pentru ca daca nu trece acele examene, lumea va avea o parere proasta despre ea si intr-un fel ar afecta si reputatia familiei, iar ea nu vrea asta. In ceea ce priveste relatia dintre noi doi, ne intelegem foarte bine..ne iubim...si tinem foarte mult unul la celalalt.. Am tot incercat sa o conving sa renunte la decizia asta, dar nu am reusit.. In acest moment, doar eu stiu de ceea ce vrea sa faca, in altcineva nu are incredere ca sa ii spuna. Tin foarte mult la ea :( si nu stiu cum o sa fac sa se razgandeasca... I-am zis ca ii sunt alaturi si o voi ajuta sa treaca peste aceasta situatie, dar.. e hotarata sa se sinucida :(..

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? As face orice, numai ca sa stiu ca e bine, in viata... :(
5 comentarii
0
30-04-2012, ora 10:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Spune-le SI parintilor ei,

odata,
fie ca ai scris SI pe forum
se va afla ca TU ai stiut de "intentiile"ei
si
o vei avea pe constiinta.

SUNT parintii ei si EI TREBUIE SA STIE ADEVARUL gol-golut.
.sau poate CHIAR stiu?!?
O zi buna!
0
30-04-2012, ora 10:40
Scava
Nu este medic/terapeut
Scava
M-am gandit la asta... dar cum am zis si mai sus, nu am o relatie roz cu parintii ei... asa ca e cam greu sa fac asta :(
0
30-04-2012, ora 11:55
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
Cel mai bine e sa iti iei inima in dinti si sa te duici acasa la parintii ei sa le spui adevarul de ceea ce vrea ea sa faca ca numai ei o pot ajuta. Ce o sa faci daca maine poimaine se sinucide ai ei vor crede ca din cauza ta. Mai bine te duci si le spui ca ea sufera foarte mult din cauza lor ca ii este frica de ei ca are probleme cu examenele si ei fiind parinti o vor ajuta ca doar au dorit-o cand a venit pe lume. Ei ca parinti isi iubesc copilul si il vor ajuta dar daca ea nu vb cu ei du-te tu ca poate cu aceasta ocazie ei isi dau seama ca esti un baiat bun si va vor lasa in pace.Acum e alegerea ta daca vrei sau nu sa mergi la parintii ei ca unul care isi pune in minte sa se sinucida tot se sinucide daca nu este ajutat sa treaca peste hopul asta
0
30-04-2012, ora 11:58
Scava
Nu este medic/terapeut
Scava
Ok, mersi de sfat... O sa incerc sa vorbesc cu ei saptamana asta... numai ca acum sunt plecat undeva si asa ca doar online am posibilitatatea sa ii contactez...stiu ca mai bine e fata in fata, dar cum ai zis si tu lory, trebuie sa vorbesc cat mai repede cu ei!
0
30-04-2012, ora 17:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU trebuie sa mergi personal DACA,
zici ca NU ai o relatie buna cu parintii fetei.
scrie-le un mesaj prin sms si iata, ai si dovada ca TU I-AI AVERTIZAT.
Cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: