Nas infundat tot timpul...daca poate cineva sa-mi raspunda?

19-02-2010
aleahim_ardnaxela
Nu este medic/terapeut
aleahim_ardnaxela
Buna seara! Domnule doctor am o intrebare pentru dumneavoastra. Ce trebuie sa fac daca am nasul infundat in majoritatea timpului zilei. O problema a mea cred ca este faptul ca am folosit Bixtonim Xylo de cateva luni de zile. Nu pot renunta la el. De o saptamana fac infuzie cu ceai de musetel de 2/3 ori pe zi. Rezultatul este negativ, avand in contiuare nasul infundat. Am vazut pe internet tot felul de tratamente naturiste ( cu ulei de eucalipt, catina, arbore de ceai); credeti ca sunt bune, mai ales ca eu am folosit Bixtonim o perioada indelungata si mi-a provocat dependenta. Astept un raspuns daca aveti timp. Va mutumesc!
10 comentarii
0
20-02-2010, ora 00:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Salut, vrei sa incerci un remediu care functioneaza in 80% din cazuri ?
Scrie pe o hartie alba "Lycopodium clavatum C200 ", pune un pahar cu apa peste aceasta hartie dar pune totul intr-un dulap la intuneric si lasa paharul asa 30-40 de minute. Dupa aceea bei o SINGURA gura din apa ( nu mai mult) si astepti sa vezi daca apare efectul. Daca remediul este potrivit (se poate sa nu fie) atunci vei simti cum se desfunda nasul in maximul 2 ore..in general insa reactia este mai rapida..pana in 30 de minute. Acest lucru nu se bazeaza pe placebo !
Nu ai ce pieree, incearca, chiar daca pare absurd. Cu "remediul "acesta am ajutat la multi cu nasul infundat. Spune-mi te rog daca a functionat si iti voi spun ce sa faci mai departe sa scapi de nasul acesta infuindat. (s-ar putea ca din cauza medicamentului pe care il iei sa nu functioneze si atunci trebui incercat al 2 -lea remediu)
0
20-02-2010, ora 00:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Insa nu ai voie sa mai bei musetel deloc daca incerci chestia asta pana cand vezi sau nu efectul.
0
20-02-2010, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aleahim.
1 lucru care trebue sa.l faci.. este sa te vada un medic ORL.
daca este o deviatie de sept majora.,. si osul deviat impedica respiratia, atunci.. nu o sa ai rezultat nici de la un remediu naturist!
acel os trebue operat.
daca este doar O rinita.. atunci DA.. o s aai sansa sa scapi de bixtonim.
imi scrii rezultatul ORL.
0
20-02-2010, ora 13:01
aleahim_ardnaxela
Nu este medic/terapeut
aleahim_ardnaxela
Buna ziua! Am fost operat de deviatie de sept acum 9 ani, dar inca mai am deviatie de sept, asa mi-a zis medicul ORL-ist (am avut probleme cu gatul o perioada mare de timp - 2 ani si am frecventat spitalele si policlinicile;). Insa nici un doctor nu a zis nimic de vreo operatie pentru deviatie... Astept un raspuns. Multumesc!
0
20-02-2010, ora 13:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acest caz.. e bine sa renunti la picaturile vazoconstrictoare.. si sa faci tratamentul recomandat pe adresa de mail.
0
20-02-2010, ora 13:20
aleahim_ardnaxela
Nu este medic/terapeut
aleahim_ardnaxela
Multumesc! e vorba de ulei de eucalipt si cimbrisor de la Vivisan si Colargol. Cat timp trebuie sa urmez acest tratament?
0
21-02-2010, ora 10:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul 10 zile.
preparatele de la Vivasan sunt naturale si se pot folisi mai mult timp.
Dar numai DVs.. decideti cand o sa simtiti ca este mai bine si nu e nevoie de tratament.
pur si simplu.. o sa uitati sa mai dati cu spreiul in nas sau sa faceti inhalatii atunci cand nasul o sa respire.
aromoterapia.. poate sa va insoteasca toata viata !
0
22-02-2010, ora 15:32
aleahim_ardnaxela
Nu este medic/terapeut
aleahim_ardnaxela
Domnule Doctor, am cumparat astazi Colargol si Eucalipt. Exista vreo problema daca folosesc ambele medicamente in acelasi timp? Dauneaza? As dori un raspuns, sa nu apara complicatii in cazul in care cele doua medicamente nu se folosesc in acelsi timp. Trebuie sa termin mai intai tratamentul cu Colargol apoi sa incep Eucaliptul?
0
22-02-2010, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se pot6 folosi impreuna
colargolul numai la 8 ore culcat pe spate ca sa ajjunga dea lungu cornetului pana in gat.
eucaliptul folosit ca inhalatii
si ca aromoterapie
0
29-05-2011, ora 23:03
Aligator
Nu este medic/terapeut
Aligator
Buna ziua domnule doctor am nasul infundat de vreo cateva zile si nu stiu cum sa scap de nasul infundat ? ce pot face ca seara nu pot inchide nici macar un ochi si am si scoala datimi un raspuns daca ma puteti ajuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •