posibil hipotiroidie vindecata? ptr.d-nele doctor in special

15-04-2009
karina_y
Nu este medic/terapeut
karina_y
Buna ziua! Am 37 de ani si am hipotiroidie de 12 ani sub tratament cu eutyrox 100. Pana acum 5 ani doza a fost de 1 pastila pe zi. Atunci in urma analizelor, deci chiar sub tratament cu eutyrox TSH-ul avea valoarea de 7 si chiar 9.Atunci s-a hotarat marirea dozei la 1 pastila si jumatate in zilele de luni, miercuri si vineri iar in celelalte zile 1 pastila.De atunci insa nu am mai repetat analiza, pana acum, cand rezultatul a fost de 3, 9, deci, in limite normale.Intrebarea mea este: Ar fi posibil ca problema mea cu tiroida sa se fi corectat si in consecinta sa nu mai fie nevoie de tratament sau macar sa se reduca doza? Multumesc anticipat de raspuns!
3 comentarii
0
30-04-2009, ora 13:19
haschi
Nu este medic/terapeut
haschi
Buna,
din pacate nu este o boala care trece, dar nici nu doare daca este corect tratata, adica(NE INSOTESTE TOAOA VIATA).Sint noua pe acest forum dar socata de ceea ce citesc.Si eu i-au eutyrox 62, 5µg si imi merge foarte bine.Doza ta se v-a reduce in functie de analiza singelui.Din pacate ai intrerupt tratamentul, dar vei simti dupa siptomele care vor aparea spre nefericire cindva.O glanda sub tratament trebuie sa fie cam pe la 1, nu cum spui 3, 9.Eu la inceput am avut TSH5, 02 am primit 50µg. Euthyrox, dupa 4 sapt, am scazut la 2, 28 si mi-a crescut doza cu 12, 5µg.
sfatul meu este o analiza de singe din nou si in functie de ea din nou mai departe sa luati hormonul care v-a trebui sa il luati toata viata, multa sanatate, reli
0
30-04-2009, ora 15:07
karina_y
Nu este medic/terapeut
karina_y
Multumesc de raspuns! Nu, nu am intrerupt tratamentul absolut deloc.Nu as fi facut prostia asta. Stiu ca e o boala pentru toata viata, insa ma gandeam daca e posibil sa imi mai reduca doza.De intrerupt tratamentul nu cred nici eu ca se pune problema pentru ca eu ma simt rau (simptomele caracteristice hipotiroidiei, chiar exacerbate) in continuare, plus ca m-am ingrasat foarte mult cca.20 de kg peste normal, kilograme pe care indiferent de dieta nu am reusit sa dau jos din ele.Stii, problema la care ma gandeam eu este daca nu cumva doza mare de eutyrox nu o sa imi creeze alte probleme, spre exemplu cele cardiace sau digestive? Sa imi afecteze alte organe. Daca as putea sa ma protejez intr-un fel sau daca exista metode pentru a creste calitatea vietii in conditiile in care ai aceasta boala. Caci e greu sa te lupti cu oboseala permanenta, cu depresia, anxietatea etc. Poate are cineva o idee ! Multumesc! Sanatate!
0
01-05-2009, ora 16:57
haschi
Nu este medic/terapeut
haschi
Buna,
daca ai o doza de T4 corespunzatoare la anliza singelui nu ai voie sa fi obosita, depresiva si etc.Probabil ai antikorpii foarte mari, atunci ar trebui sa iei selen si zinc, care ii scade.Eu ma simteam ca o baba de 80 ani asa obosita si fara chef de viata am fost inainte de tratament.Te-ai ingrasat foarte mult si nu e bine cautati un endikronolog bun si schimbati medicamentul(Tyrex) de exemplu, dar vb. cu medicul inainte, dozajul tau nu e bun sigur!!!!!ai grija si nu trebuie sa iti frica ´sint oameni care i-au si T3 si T4 si duc o viata normala fara probleme.Prietena mea ia de 35 ani si se simte super face si sport, trebuie sa fi tare, succes si capul sus, paa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.