Rezultat test helicobacter pylori poate fi fals pozitiv/negativ???

11-10-2018
cs1970
Nu este medic/terapeut
cs1970
Buna ziua, fetita mea de 12 ani avea dureri abdominale superioare sporadice. Acuma un an i s-a facut testul Helico cu rezultat negativ Index 0.31, dar diagnostizat in urma ecografiei cu gastrita, cu tratament Omeprazol. Saptamana asta am dus-o la un control la spital (durerile au mai revenit din cand in cand) si i s-a facut testul Helyco din fecale, cu rezultat pozitiv (nu scria index pe rezultat doar pozitiv). Avand in vedere ca in urma cu un an rezultatul a fost negativ, am repetat a doua zi testul din fecale intr-un alt laborator : rezultatul este negativ Index 0.39 si anticorpi - deasemena rezultat negativ Index 0.49. Cu rezultatele negative m-am dus inapoi la medicul curant la spital si i-am povestit, iar dansul a hotarat sa repete testul din fecale (la laboratorul spitalului). Rezultatul a fost din nou pozitiv. Ce sa inteleg din asta???? Ce sa fac ca sa am certitudinea ? Ce poate cauza rezultate diferite intre 2 laboratoare ?
1 comentarii
0
22-10-2018, ora 21:07
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna seara, ce ati rezolvat cu analizele? In ac situatie sintem si noi..fetitei ii iese negativ la analize dar simptome are...iar eu ies pozitiv. Sint n mari dubii legat de tratament, m ales ptr copil!
Seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: