Schizofrenic?

27-07-2014
razerik
Nu este medic/terapeut
razerik
Salut, de cateva zile a intrat frica in mine in legatura cu Schizofrenia asta, deci eu am 19 ani, iar pe la varsta de 12-13 ani, am avut un vis foarte ciudat care s-a repetat vreo 2-3 nopti la rand, visam ca joc un fel de tetris/pac-man, stiu ca suna ciudat dar asa imi aduc eu aminte, iar 'piesele' cand se miscau foarte repede cand foarte incet, iar asta tin minte ca ma deranja foarte mult in somn, simteam ca innebunesc la propriu, un alt element ar fi ca simteam pe picioare si in cap niste intepaturi ca si cum cineva ma intepa cu un ac. In zilele trecute ascultam niste muzica si am avut un deja-vu in legatura cu acest sentiment dar nu in somn, ci in realitate, ascultam niste muzica si dintr-o data a inceput sa ma deranjeze piesa, simteam iar ca parca innebuneam, ma deranja pe creier, iar piesa deja era ca un fel de ping-pong in capul meu. Ce sa fie ?
7 comentarii
0
28-07-2014, ora 17:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ razerik

Nu ai schizo decat daca ai cel putin 3 episoade psihotice in viata ta, care sa contina delir si halucinatii vizuale, auditive, olfactive, tactile etc sau un singur episod de acest gen care sa dureze mai mult de 6 luni.

Deci nu ai schizo.

Uneori anumite muzici pot obosi creierul. Le stingi. Faci altceva.

Nu ai nimic.
0
01-08-2014, ora 13:56
razerik
Nu este medic/terapeut
razerik
Baieti daca tot a venit vorba, cum fac sa scap de frica asta de schizofrenie, cand imi gasesc de lucru sa fac ceva uit, dar cand stau degeaba imi vine in minte frica asta, sa nu prezint dintr-o data vreun simpton, sa am halucinatii, sa o vad pe Rihanna dezbracata in camera mea etc... de exemplu aseara am vazut ceva miscandu-se in camera la mine cu o viteza mare, iar cand am aprins becul nu am mai vazut nimic desi cred ca a fost un gandac mai mult ca sigur ca l-am simtit si la picior prima oara.
Iar astazi cand am cautat pe google despre halucinatii uitati de ce am dat :))) http://jurnalul.ro/v...lor-656060.html, numai ca eu nu am fugit de gandacii astia :)).
In minte acum imi vin 2 variante : ori sunt prost si pun botul la orice prostie, ori chiar am schizofrenie.

Back to top
Quote
MultiQuote
Report
0
01-08-2014, ora 14:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. In primul rand nu stii sa multumesti ca ai primit un raspuns in care ti-am furnizat niste informatii.

2. In al doilea rand nu ai citit sau nu ai inteles corect din mesaj criteriile pe care tre sa le intrunesti ca sa ai schizofrenie. De exemplu sa te crezi minim 6 luni Iisus sau vreun sfant daca ai delir mistic. Ceea ce nu e cazul tau.

3. Ca sa scapi de cosmarul ca banuiesti tu ca vei face schizofrenie, trebuie sa te duci la un medic psihiatru care sa te evalueze si care o sa iti dea niste medicamente pentru anxietate.

Ai tu o afectiune psihica. Dar nu se cheama schizofrenie. Se cheama anxietate.

4. Cu sfaturi si bunavointa, nu vei scapa de aceste stari. Numai cu tratament prescris de psihiatru.

Pace tie !
0
01-08-2014, ora 15:41
razerik
Nu este medic/terapeut
razerik
Multumesc mult Clara_P si scuze ca nu ti-am raspuns la primul mesaj sper sa ma ierti, am fost cam egoist..apropo anxietatea este ceva grav, se poate vindeca si fara tratamente adica nu stiu tratata cu indiferenta sau vindecata in timp ?
0
03-08-2014, ora 10:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu prea se vindeca. E cam cronica. Apare in episoade si revine.
Poti sa te simti ok cu tratament.
Fara tratament se poate agrava. Dar nimeni nu garanteaza nimic.
Fiecare face ce il taie capul.
Daca ajungi la senzatii de depersonalizare si derealizare trebuie sa incepi sa tratezi.
0
06-08-2014, ora 10:32
razerik
Nu este medic/terapeut
razerik
clara_p mersi inca odata pentru raspunsuri dar am cautat pe net simptome ale anxietatii si inafara de aceasta frica care nu e dusa la extrem, numai prezint niciun alt simptom, pur si simplu cred ca mi-a fost putin teama...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anxietate
https://paxonline.ro...e_de_tip_anxios
0
08-08-2014, ora 18:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceea ce ai scris in primul mesaj sunt simptome de anxietate.
Daca nu te deranjeaza foarte des, poti lua la nevoie un anxiar.
Trec in max 10-15 minute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •