Sotul meu sufera de aproape 5 ani de zile de o insomnie

29-09-2011
cmateoiu
Nu este medic/terapeut
cmateoiu
Sotul meu sufera de aproape 5 ani de zile de o insomnie care devine din ce in ce mai grava. In ultimele 6 luni pot spune ca nu a dormit normal aprope in nici o noapte. Situatia devine extrem de apasatoare, iar starea lui de sanatate se inrautateste pe zi ce trece (a facut o steatoza hepatica, colesterolemie -in jur de 300, este tot timpul irascibil). I general a luat medicamente naturiste (extract de sunatoare, Rodiolin, bio-melatonina si diverse alte variante luate din toata lumea). Cu toate acestea, in jurul orei 2-3 se trezeste intr-o stare de hiperagitatie si nervozitate, in general coplesit de probleme de serviciu si spaime aferente. Reuseste sa adoarma din nou in jurul ore 6.00. Din cand in cand insa, dupa cateva nopti succesive de nesomn, ia cate un Xanax, iar in acea noapte reuseste sa doarma. Nu vrea insa sa faca asta prea des, se teme de dependenta, inca incearca sa lupte cu el. Eu simt insa ca e depasit de problema aceasta si are nevoie de ajutor. Am citit pe acest site sfaturile dr Mark despre insomnie, si cred ca sotului meu i se portriveste Nux Vomica si poate Kali Phosphoricum. El ia regulat acum bio-melatonina si Omega 3-6-9.
Ce dilutie recomandati si daca poate lua in continuare cele de mai sus.
Va multumesc din suflet!
3 comentarii
0
29-09-2011, ora 21:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
draga mea NU sunt medic si sigur iti va raspunde cineva-un medic-..dar,
stai "linistita" situatia sotului tau NU este...INSOMNIA...de atatia ani...CI
cauzele care,
ii provoaca aceasta stare..
- problemele de la serviciu..scrieti;
- diferite..spaime?!?;
- "starea lui de sanatate se inrautateste pe zi ce trece (a facut o steatoza hepatica, colesterolemie -in jur de 300"..scrieti;
TOATE
aceste neajunsuri..ii determina insomniile..si DACA xanax ii ajuta...i l-a recomandat cineva??
..ca asa luat, NU cred ca-i de bine..
cum de altfel Nu cred ca si celalt tratament luat (naturist).."in starea" in care este sotul.??ii ajuta ceva?!?..ma rog, poate..DA...
Intrebare:
- NU scrieti DACA si UNDE a fost la consult...
pentru problema privind insomniile..
II doresc, va doresc MULTA SANATATE.
0
30-09-2011, ora 17:19
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Va recomand un consult urgent de psihiatrie. Exista medicatie adecvata pentru eliminarea oricarei insomnii fara a da dependenta. 6 luni fara somn este foarte mult si se da peste cap intreg organismul. Sigur este si o depresie acolo si consecintele pot fi grave in lipsa unui tratament adecvat.
0
26-02-2014, ora 04:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru cei care se confrunta cu aceasta problema atat de serioasa si deranjanta a insomniei, vreau sa spun ca se poate trata eficient prin metode homeopate. Va trebuie doar un medic homeopat bun la care sa faceti o consultatie. Aceste tratamente nu au contraindicatii si nu dau efecte secundare. Cu stima si respect :

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •