relatie cam lunga, dificila si foarte anevoioasa... ce sa fac?
Buna ziua...as avea nevoie de cateva sfaturi si opinii.
Am un prieten de 3, 5 ani...o relatie cam lunga, dificila si foarte anevoioasa. Vreau sa-i pun punct...dar oare gresesc?E foarte atent cu mine, e foarte iubaret, ma ajuta la orice.dar are niste perioade contrare la tot ce am scris la inceput: ma injura, ma loveste, ma ameninta ca ma omoara...si din orice motiv. Motive nu a avut niciodata...nu l-am inselat niciodata, am incercat de multe ori sa fie bine..chiar ma acuzam pe mine insumi de multe chestii, numai ca sa fie bine...nici o sansa! L-am iertat de nu stiu cate ori...El spera sa ne casatorim, dar departe gandul de mine... nici nu vreau sa aud.daca el se poarta acum asa, oare intr-o casatorie va fi altfel?
Am un prieten de 3, 5 ani...o relatie cam lunga, dificila si foarte anevoioasa. Vreau sa-i pun punct...dar oare gresesc?E foarte atent cu mine, e foarte iubaret, ma ajuta la orice.dar are niste perioade contrare la tot ce am scris la inceput: ma injura, ma loveste, ma ameninta ca ma omoara...si din orice motiv. Motive nu a avut niciodata...nu l-am inselat niciodata, am incercat de multe ori sa fie bine..chiar ma acuzam pe mine insumi de multe chestii, numai ca sa fie bine...nici o sansa! L-am iertat de nu stiu cate ori...El spera sa ne casatorim, dar departe gandul de mine... nici nu vreau sa aud.daca el se poarta acum asa, oare intr-o casatorie va fi altfel?
5 comentarii
As dori sa stiu cum pot adresa o intrebare pe acest site???????Ma uit de 10 min si nu gasesc nicaieri optiunea respectiva.
Draga Diane,
imi pare rau sincer, sa citesc ca in 2008 inca se mai practica bataia intr un cuplu si nu pot sa inteleg cum poti sa te complaci intr o asa relatie...????hmmmmm si mai ai si speranta ca se va schimba:)))eu zic sa ii dai cu sutul daca nu cumva depinzi de el financiar??in viata avem doar un singur drept"sa alegem" si cred ca ar fi ok sa alegi ce e mai bine pentru tine.relatia asta sigur nu e.numai bine
imi pare rau sincer, sa citesc ca in 2008 inca se mai practica bataia intr un cuplu si nu pot sa inteleg cum poti sa te complaci intr o asa relatie...????hmmmmm si mai ai si speranta ca se va schimba:)))eu zic sa ii dai cu sutul daca nu cumva depinzi de el financiar??in viata avem doar un singur drept"sa alegem" si cred ca ar fi ok sa alegi ce e mai bine pentru tine.relatia asta sigur nu e.numai bine
Buna ziua,
As vrea sa va spun ca de multe ori un asemenea comportament este semnul unei tulburari psihice, cel mai simplu lucru fiind o tulburare de personalitate. Acestea nu se remediaza cu timpul, ci devin mai grave. Ginditi-va, nimeni nu are un asemenea comportament fiind o persoana normala; nu stiu in ce fel de mediu ati crescut, e posibil ca acesta sa va fi influentat modul de a gindi, asa incit sa credeti ca nu este ceva foarte important. Dar este. Am multi pacienti de acest fel, este foarte dificil pentru familiile lor. Iar pentru copii este extrem de traumatizant, fie sa fie abuzati, fie sa isi priveasca mama fiind agresata chiar si doar verbal. Lasa niste urme ingrozitoare. NU va casatoriti cu o astfel de persoana doar pentru momentele bune. La un moment dat nu va mai ajunge.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
As vrea sa va spun ca de multe ori un asemenea comportament este semnul unei tulburari psihice, cel mai simplu lucru fiind o tulburare de personalitate. Acestea nu se remediaza cu timpul, ci devin mai grave. Ginditi-va, nimeni nu are un asemenea comportament fiind o persoana normala; nu stiu in ce fel de mediu ati crescut, e posibil ca acesta sa va fi influentat modul de a gindi, asa incit sa credeti ca nu este ceva foarte important. Dar este. Am multi pacienti de acest fel, este foarte dificil pentru familiile lor. Iar pentru copii este extrem de traumatizant, fie sa fie abuzati, fie sa isi priveasca mama fiind agresata chiar si doar verbal. Lasa niste urme ingrozitoare. NU va casatoriti cu o astfel de persoana doar pentru momentele bune. La un moment dat nu va mai ajunge.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsurile si sfaturile dumneavoastra.am rupt relatia cu el de o saptamana...culmea, ca pana acum de cate ori am incercat sa inchei orice socoteala cu el, ma cauta, ma suna, aproape ca ma hartuia sa ma impac cu el si acum am norocul ca vad ca s-a resemnat.
Si la intrebarea ca daca depinde financiar de el e nu...inainte de a fi cu el o duceam mai bine si nu sunt o pers care se uita la bani.
Va multumesc pentru raspunsurile si sfaturile dumneavoastra.am rupt relatia cu el de o saptamana...culmea, ca pana acum de cate ori am incercat sa inchei orice socoteala cu el, ma cauta, ma suna, aproape ca ma hartuia sa ma impac cu el si acum am norocul ca vad ca s-a resemnat.
Si la intrebarea ca daca depinde financiar de el e nu...inainte de a fi cu el o duceam mai bine si nu sunt o pers care se uita la bani.
Si intr-adevar am avut cateva probleme in familie de genul asta, dar nu as vrea sa intru in detalii...incerc sa le uit...si poate de-aceea am acceptat si m-am delasat de a pune un punct hotarator acestei relatii.Numai bine.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6Cum sa imi conving sotul sa acepte ca voi avea un copil?
- 5ce decizie sa iau?
- 4Un iubit confuz - menstruatie intarziata
- 7cum se poate recastiga increderea pierduta
- 3dupa 14 ani de casnicie
- 12intru in depresie
- 5de abia m-am casatorit si sotul nu vrea sa faca dragoste
- 9isi mai revine?
- 4Am decis sa divortez!
- 9un sfat, va rog!
- 22Ce as putea sa mai fac, pentru a avea o a doua sansa?
- 9Experienta sexuala
- 6casnicia mea... un sfat: cum as putea sa-mi impac sotia
- 7Efectele divortului asupra copiilor!
- 27Mintea mea nu-i la mine! Spuneti-mi va rog ce sa fac?
- 19Cum sa procedez sa ne fie bine?
- 8Lupt sau renunt?
- 13Sa fie monotonia de vina? Cum ne putem salva relatia?
- 10numai relatii esuate, refuzuri si frustrari maxime!
- 79Cred ca m-am indragostit, dar ea nu ma vrea...
Mai multe informații despre: Relatia de cuplu probleme de cuplu
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
