de cam 8 luni am observat ca vad ca prin ceata...
de aproximativ 8 luni am observat ca vad ca prin ceata cu ochiul sting rareori simt si fulgeraturi in partea stinga a occipitalului 5-6 secunde. ma poate ajuta cineva. MULTUMESC MULT
5 comentarii
de un an am probleme cu ochii.cam odata pe luna, mi se unfla ochii, ma dor si imi lacrimeaza, am fost la doctor si am inceput sa facteste de alergie, teste de lacrimi am urmat un tratament pentru conjuctivita, am facut si un tomograf, totul a fost negativ toate analizele bune, dar aceste crize le fac si astazi.ce sfaturi puteti sami dati
Pentru Gyuszy999:Ar fi bine sa ne spui si ce varsta ai; iti recomand consult oftalmologic complet, cu determinarea tensiunii intraoculare, examinarea vitrosului si examinarea fundului de ochi; de asemenea, consult neurologic, ecgrafie Doppler artere carotide si vetebrale, eventual alte investigatii neurologice;In urma acestor investigatii, ne+am putea orienta catre un diagnostic si catre o anumita conduita terapeutica; numai bine
Pentru chevalet: Dumneavoastra ce varsta aveti? Aveti prescrisi ochelari? Cred ca ar fi bine sa cunoastem si rezultatele testarilor la alergeni; examen bacteriologic al secretiei conjunctivale ati facut?; ar mai trebui facute : dozarea Ig M si Ig G antichlamydii, IgM si Ig G, IgA anti HVS1; ce fel de tomogarfie ati facut? Heidelberg? S+a ridicat suspiciunea de galucom? Daca da, ar trebui facute si o curba tonometrica, pahimetrie, gonioscopie, camp vizual computerizat; Exista si alte afectiuni care se pot manifesta cu edeme palpebrale, prin urmare ar fi bine sa faceti un consult de boli interne si investigatii sangvine specifice pentru afectiuni renale, endocrinologice, cardiologice; Pana la stabilirea etiologiei, va recomand igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi, " No Tears", eventual un anitihistaminic, Claritine 1 tb pe zi, la nevoie, iar local, Zaditen( sau Opatanol), 1 picatura de 2 ori pe zi, la nevoie; Sa inteleg ca testul Schirmer nu a evidentiat o insuficienta a secretiei lacrimale; numai bine
multumesc pentru sfaturile date, am facut o programare la neorolog, o sa va tin la curent cu rezultatele.specific ca am49 de ani si nu port ochelari.pe curand
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4Ameteli si tulburari de vedere fara o cauza obiectiva
- 3proteza-ochi de sticla
- 3pierderi de memorie si vedere cu un ochi
- 12genele imi afecteaza vederea
- 5o multime de simpome si nici un raspuns
- 5lentilele cosmetice?
- 3problemele de vedere se pot remedia?
- 3miodezopsii, congestia (inrosirea) ochilor, usturime
- 8Lumina becurilor se vede in raze (pete), etc.
- 5Pilitura de fier in ochi! Urgent... va rog!
- 7chist la ochi
- 6Vedere printre stelute
- 3Ceata la ochi drept
- 8Vedere putin neclara ochi stang
- 1Ceata ochiul stang
- 1ameteli si inegrirea priviri
- 0Vedere incetosata, insotita de durere si lacrimare
- 1Nu vad cu un ochi.
- 1ochi intepat
- 0Flash(linie verticală) în colțul ochiului stâng
Mai multe informații despre: Ochiul tulburarile de vedere
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Miopia
- Astigmatismul
- Sindromul ochi uscat - Kratoconjunctivita sicca
- Dezlipirea de retina
- Lagoftalmia paralitica
- Conjunctivita bacteriana simpla
- Tumorile pleoapelor
- Amaurosis fugax
- Strabismul la copii
- Retinopatia diabetica
- Cristalinul
- Transplant de cornee
- Conjunctiva
- Pleoapele si reflexul de clipire
- Febra faringoconjunctivala
- Oboseala oculară (astenopia acomodativă)
- Heterocromia (ochii de culori diferite)
- Ochiul (analizatorul vizual)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: