Acnee - Am urmat mai multe tratamente in acest timp insa fara succes

51 comentarii 1 2
0
29-01-2010, ora 11:18
dutsa
Nu este medic/terapeut
dutsa
Am acnee nodulara de aproape o saptamana, va rog sa imi spuneti daca trece de la sine, si cam in cat timp.
multumesc!
0
29-01-2010, ora 18:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu, nu trece decat prin tratament!
0
29-01-2010, ora 18:18
dutsa
Nu este medic/terapeut
dutsa
Rog sa imi dati un sfat in privinta unui tratament eficient si rapid, tinand cont ca acneea este putin raspandita, doar in zona nasului. Mersi mult.
0
29-01-2010, ora 21:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce simplu ar fi daca am avea la indemana un tratament eficient si rapid !
Din pacate trebuie sa luati legatura cu un dermatolog care sa va conduca tratamentul !
0
29-01-2010, ora 21:49
dutsa
Nu este medic/terapeut
dutsa
In orice caz, multumesc mult
0
08-05-2010, ora 13:17
exuberantza
Nu este medic/terapeut
exuberantza
buna am aproape17 ani si de la sf verii trecute ma confrunt cu acnee pe frunte..:(((un chin..niciodata nu am crezut ca o sa sufar din cauza asta pt ca mereu am avut un ten aproape impecabil..dar asta e:|cosuri nu imi apareau multe insa erau cateva dar rosii si imense plus cateva mici denivelari sub piele care dadeau un aspect foarte inestetic..sa nu mai spun c a de atunci am si tenul foarte gras ceea ce facea acneea sa par si mai urata..am intrat in panica si intr-o depresie ingrozitoare:(plangeam zilnic cand ma uitam in oglinda si sa nu mai spun ca le storceam mereu pt ca credeam ca asa vor trece mai repede desi stiam ca nu e bine insa setea de vindecare ma "orbea".verisoara mea m-a sfatuit s afolosesc skinoren iar o alta prietena ceai de musetel..pana at foloseam doar un baton corector de la clerskin care dadea rezultate la inceput cand problema era usoara insa dupa cand s-au inmultit nu le mai puteam rine in frau:|asa ca am inceput cu ceai de musetel..imi curata fata vizibil..insa tot aveam cosuri iar pe frunte ies asa repede in evidenta din pacate:(apoi am folosit skinoren vreo 2 tuburi(crema nu gel)plus baton corector si ceai de musetel..ba chiar am incercat de vreo 2 ori si (pipi):|..si ma rog zilnic lui dumnezeu sami treaca..si se pare ca, ca de fiecare data imi asculta rugamintile(care sunt mai multe ca multumirile)mi-ai trecut aproape de tot...akm am cateva "denivelari (cosuri mici sub piele)insa sunt suuper suportabile fata de cele dinainte si de semne(pete maro, rosii)..vreau s amentionez si ca de vreo 1 2 sapt am inceput sa beau ceai din"trei frati patati"care l-am folosit si ptr o eczema de contact si a fost siiiper bun..tot de atunci am si o crema triamcinolos s care o mai folosesc pentru urmele de la acnee in special..iar saptamana trecuta am fost la bronzat..imi era ce e drept cam frica dupa ce citisem comentariile ca dupa soare apare o explozie si mai mare de cosuri:|:(dar multumesc lui DUMNEZEU nu mi-au aparatu decat 2 3 ff putine care au sy dysparut yntre timp:Xsi sper doamne ajuta sa nu mai am probleme asa grave caci e ingrozitor chiar cazi intr-o depresie..imi era rusine sa ies afar si la liceu caci si cu fond de ten se vedea..e drept eram prea obsedata tinand cont ca nu ma mai confruntasem cu asa ceva..dar am inceput datorita credintei si acestor"leacuri"sa o iau catre bine sa las obsesia mai la o parte sa nu mai fiu stresata si sa incerc sa gandesc pozitiv si mai ales sa am milta credinta sper:Xasa ve-ti scapa:Xacum folosesc in continuare acelas tratament dar in curand voi renunta la ceai si sper sa nu am probleme:(pt ca niciodata nu am crezut ca e asa rau si nu am dat atata importanta dar acum stiu cum e:|sper sa mearga si la voi si imi cer mii de scuze pentr uriasul comment:|nu uitati..skinoren crema..akm folosesc gel si cred ca e mai bun..nujtiu sugur dar cert e ca mi-au trecut..ceai de musetel sau inhalatie..ceai de trei frati patati de 3 4 ori pe zi..dintre care o cana pe stomacul gol dimineata..si neindulcit+baton corector clearskin si o crema hidratanta..iar daca vreti si stiti ca nu aveti un ten dificil incercati pe langa si alte produse de accnea daca credeti ca va vor ajuta si multa rabdare(stiu ca e cea mai grea si urata:(:|)si nu in ultimul rand MULTA CREDINTA stiu ca suna ciudat dar cred ca e principala cauza datorita careia m-am vindecat datorita minunii pe care numai dumnezeu o face si sper sa ma mentin..aasi un regim cat mai sanatos..fara dulciuri in exces grasimi stiti vou..va piip si imi cer inca o data scize pentru lungimea articolului su sper sa va ajute cu ceva su sa aveti muuulta credinta!:*:D
0
08-05-2010, ora 13:18
exuberantza
Nu este medic/terapeut
exuberantza
si scuze pentru greseli:)
0
08-05-2010, ora 13:26
exuberantza
Nu este medic/terapeut
exuberantza
am uitat sa precizez ca atunci cand mergeti la bronzat sa nu exagerati(eu am cam exagerat dar am remediat problema cu mult iaurt gras)si la plaja m-am dat in loc de lotiune cu ulei de masline:Xam inteles ca e foarte bun..il mai folosesc mai rar si pe fata inainte de baie in cele mai multe cazuri:P..sau fooositi o lotiune cu spf50:*DATORITA STRATULUI DE BRONZ MI S-AU ACOPERIT SI URMELE DE LA ACNEE URATE:(:|SI SPER CA S-AU SI RETRAS DOAMNE AJUTA daca aveti nedumeriri sai comentarii, intrebari.orice nu ma supar:P:?|astept:*si o sa incerc sa va tin la curent cu evolutia starii mele care sper ca va fii una buna:DSA AUZIM NUMAI DE BINE!:*
0
07-06-2010, ora 20:28
ralukaaaaa
Nu este medic/terapeut
ralukaaaaa
Buna ziua, am facut tratament 7 luni cu sotret de 10 aerius detralex zinnat ( antibiotice) skinoren nidoflor apa termala diane 35 1 an jumate in fine.. am terminat tratamentu numai mi-au aparut cosuri dar am ramas cu semne, adika cateva gari mai mici si pielea rosie. am facut 4 sedinte de peeling si la final totu era bn nici semne si nici roseatza. mi-a dat sa folosesc dupa aasta o crema care m-am inrosit toata pe fatza si mi-a aparut o iritatie f naspa ( GLYCO-A). akuma iar fac tratament 3 luni in care in fiecare luna cate 10 zile de tratament si 20 pauza( aerius, unidox, metronidazol, flamexim plic, flucovim) si ma dau in fiecare seara cu o solutie preparata la farmacie, cand am fost azi la control arata mai bn dupa doar 10 zile de folosire. dar era roseatza aia care era ca si cum as fi fost piscata de tantari ceva in genu nuj cum sa expli f bn, si docturul mi-a zis ca e posibil sa raman toata viatza cu roseata asta si nu inteleg de ce.. ca dupa peeling eu numai aveam nimika :-?? si akuma apelez la sfatul Dumneavoastra. sper sa-mi raspundeti :D multumesc
0
18-06-2010, ora 18:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa mai mergeti la control la acelasi medic!
0
05-10-2010, ora 13:53
sofia maria
Nu este medic/terapeut
sofia maria
domnule doctor, mi-au ramas cateva semne de la acnee si am auzit ca se poate ceva pentru a disparea..ceva cu laser..este adevarat? si inca ceva...fondul de ten dauneaza rau tenului ?
va multumesc
0
05-10-2010, ora 14:23
roviom
Nu este medic/terapeut
roviom
Va recomand din toata inima un medic dermatolog f bun, care a reusit sa-mi rezolve acneea care imi aparea pe scalp de mai bine de 3 ani. Numele este Dr Gianina Manea, are cabinet in sectorul 6, langa Hanul Drumetului in Dr Taberei. Va puteti face programare telefonic la nr: 0724770551. Este un medic f bun, si daca exista o rezolvare pentru problemele voastre ea le poate rezolva.
Mult succes!!!
0
15-10-2010, ora 17:50
chryss10
Nu este medic/terapeut
chryss10
buna ziua.am 21 de ani si de foarte mult timp ma lupt cu acnea.dupa multe tratamente care au dat gres am urmat tratamentul cu roaccutane/sotret aproape 1 an si jumate la indicatiile unui medic dermatolog din Bucuresti.in august am intrerupt tratamentu, deoarece ma"vindecase".nu mai aveam probleme cu cosurile deloc.tin sa precizez ca am suportat foarte bine tratamentul, fara nici o complicatie.problema este ca de vreo 2 saptamani au inceput sa-mi reapara cosuri, cei drept mai micute ca cele de dinainte.insa am foarte multe, pe frunte, in barba si in jurul nasului.ma streseaza pentru ca in sfarsit tenul meu arata bine, cu mici cicatrici, dar in rest foarte ok.ce credeti, este o problema de moment sau ar trebui sa reincep tratamentul cu roaccutane?sau un altul mai putin riscant?va multumesc anticipat.
0
17-10-2010, ora 17:50
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
pentru cine vrea sau foloseste roacutane:eu am folosit roacutane vre-o 8 luni si mi-a trect acnea de tot dar am avut stari depresive foarte accentuate si am ramas foarte sensibila..plang din orice si ma afceteaza orice.eu nu eram asa, trebuia sa ma ciupesc sa pot scapa vre-o lacrima si acum daca vad ceva la televizor (vre-o drama)sunt dustrusa.plus cca eu aveam mari probleme cu obiectele contundente...imi face-am tot felul de filme..sunt bune dar foarte periculoase..
ps:am uitat sa spun ca eu stau la et 4 si nu mai pute-am sa intind rufe sau sa ma uit pe geam ca aveam tendinta sa sar si nu prea ma puteam controla.
aveti grija..e bun dar periculos
0
17-10-2010, ora 18:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru sofia maria:
Tratamentul cu laser poate rezolva problema dvs.
Puteti folosi doar fonduri de ten recomandate tenului acneic (cum ar fi cel de la La Roche Posay).
0
17-10-2010, ora 18:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru chryss10:
In principiu ar trebui sa va reexamineze medicul care v-a recomandat tratatmentul cu Roaccutane.
0
14-02-2011, ora 11:32
daniela bc
Nu este medic/terapeut
daniela bc
Buna ziua.Am vazut foarte multe comentarii despre tratamentul cu sotret.Mie in dimineata aceasta mi l.a recomandat medicul dermatolog si sincer imi este f frica de reactiile adeverse.Se pot face si anumite boli de la el?
0
06-07-2011, ora 00:01
gabrizz
Nu este medic/terapeut
gabrizz
buna ziua domnule doctor, eu am acnee nodulochistica iar din cate am inteles tratamentul recomandat este roacutane, insa asta ca o ultima solutie si avand in vedere efectele negative cat si faptul ca nu am probleme grave decat pe frunte ce alt tratament as putea folosi?? pentru ca acest tip de acnee stiu ca nu poate fi tratat cu traditionalele skinoren, brevoxyl etc.
0
17-09-2011, ora 18:57
mihai i
Nu este medic/terapeut
mihai i
tratament bun si sigur ptr acnee este lotiunea acnefit.merge mai ales ptr ten gras. a fost singurul tratament care chiar a functionat, este un preparat farmaceutic.
0
11-02-2012, ora 18:39
simo.n
Nu este medic/terapeut
simo.n
Buna! Am 14 ani si am probleme cu acneea inca de la varsta de 11, 12 ani (ce e adevarat am si tenul gras), ele nu apar doar pe fata ci si pe spate, umeri si gat.Recent am fost la dermatolog care mi-a recomandat sa folosesc niste pastile (antibiotice) UNIDOX, ISOTREXIN (gel) si BREVOXYL (crema).As vrea niste sfaturi in legatura cu aceste medicamente...cine le-a mai folosit?
0
15-12-2015, ora 10:42
popeye
Nu este medic/terapeut
popeye
Si un verisor de al meu a avut probleme cu acneea cam 4 ani. A scapat pana la urma dupa ce a mers pe la mai multe cabinete dermato si dupa ce si-a schimbat complet stilul de viata. Facea sport in fiecare zi si nu manca deloc ciocolata sau prajeli.
De 3 ori pe an facea si cura pentru detoxifierea corpului cu niste pilule.
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •