Alergie la cafeina?

04-11-2013
lukiano
Nu este medic/terapeut
lukiano
Buna ziua!
Am 21 de ani si de la 14 ani am descoperit niste simptome foarte neplacute atunci cand consum produse ce contin cafeina (cafea, energizant, coca-cola, pepsi etc.), chiar si in cantitati mici cum ar fi 1 pahar de coca-cola sau pepsi.

Simptomele sunt urmatoarele: senzatie de aciditate stomacala, stare de agitatie generala, lipsa de aer, stari de panica, dureri in capul pieptului ( nota 3 din 10), senzatie de 'ghiara la inima', senzatie de gura uscata.

De obicei tensiunea mea este 12 cu 8, uneori 12 cu 6 iar pulsul in repaus este cam 60 batai pe minut.
Dupa consumul de cafeina (o cafea) pulsul se mareste cu 10-15 batai in repaus, iar la efort intru in panica din cauza lipsei de aer, deci pulsul sare de 100 batai.
Am facut analize cardiologice si mi s-a spus ca sunt ok.
De mentionat ca:
- m-am nascut cu suflu sistolic dar a disparut;
- la 14 ani am consumat aprox 2L de coca-cola pe parcursul unei zile, iar seara din cauza senzatiei de lipsa de aer am intrat in panica si ai mei au decis sa ma duca la spital. Acolo m-au internat si mi-au facut toate investigatiile, care au iesit ok.

Sa fie o alergie sau o problema cardiaca nedescoperita pana acum?
4 comentarii
0
04-11-2013, ora 09:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineta,
sa inteleg ca DOAR cand consumi:cafea, cola, pepsi, energizante..ai aceasta stare.
parere:
incearca 1-2 sapt sa NU le mai consumi si vei vedea ca-ti va fi bine,
si te vei simti bine-asa cum de fapt sanatos si esti.
NU_I musai ca tuturor- acestea..sa le faca bine.

O zi buna.

p.s.
e ca si in cazul fumatorilor cand,
mereu intreaba pe forum:'mi-e rau cand fumez'..
concluzia:'nu mai fuma'.
0
04-11-2013, ora 11:34
lukiano
Nu este medic/terapeut
lukiano
De obicei evit cu strictete bauturile cu continut de cofeina. Spre exemplu ieri am mers pe la cineva si in decursul a 3 ore persoana respectiva m-a servit cu 2 pahare de coca-cola la 200 ml. Nu am putut refuza deoarece in acel moment nu avea apa cu exceptia celei de la robinet care dupa culoare se vedea ca este plina de nisip. Dupa 1 ora de la consumul ultimului pahar au aparut starile sus mentionate. Agitatia, lipsa de aer, disconfortul stomacal, imi dadeau senzatia de moarte iminenta. Apoi dupa 3 ore simptomele tot persistau, dar mi-a aparut si o mancarime pe intreg corpul, de parca as fi fost intepat de 1000 de tantari. Nu am putut adormi pana la 4 dimineata si la 3 ore dupa ce am adormit m-au trezit starile de disconfort stomacal si lipsa de aer.
De mentionat ca de fiecare data cand am disconfort stomacal mai sever ma confrunt cu lipsa de aer. Simt ca diafragma nu se mai dilata cat trebuie si ca nu pot inspira indeajuns.

E frustrant sa vezi ca altii consuma 5 cafele pe zi si tu nu poti bea o amarata de cola.
Mie spre exemplu cafeina imi face mai rau decat alcoolul. Consumul de bauturi alcoolice nu imi aduce astfel de simptome.
As vrea sa scap de aceasta sensibilitate la cafeina, dar nu stiu cum.
0
04-11-2013, ora 12:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cafeina declanseaza o serie de reactii in organism, este un important stimulator al sistemului nervos, al inimii si totdata produce neliniste, iritabilitate, tensiune musculara, cefalee, si multe alte simptome.

Cu alte cuvinte, nu toate persoanele se simt bine in urma consumului de cafeina, cel mai bine e sa renunti la produse ce o contin daca iti dau starile de care povestesti. E clar ca iti face rau.. Si mie imi plac dulciurile si alimentele prajite dar le consum cat mai rar pentru binele meu.

Fratele meu a avut probleme ca si tine in urma consumului exagerat de cola in perioada adolescentei. Dupa ce a renuntat sa mai bea zi de zi si simptomele au incetat.
0
04-11-2013, ora 21:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E posibil sa ai o reactie de respingere, dar ce descrii tu e mai degraba atac de panica. Sa fie mai mult pe sistem nervos, exacerbat si de cafeina, si/sau frica de reactiile posibile. Intr-adevar, solutia e sa nu mai consumi. Sunt atatea alternative incat si la iesirea in grup ai ce sa bei.
Raman la ideea ca ai un stres pe care nu ti-l poti exprima si reactionezi psihic, datele stric fizice vezi ca sunt bune.
Poti face si o baterie de teste la alregolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar alergiile?
  • Consumul de cafea este determinat genetic, sugerează un studiu
  • După trei nopți de somn insuficient, cofeina aproape nu mai are efect
  • Ce efecte are cafeaua asupra inimii?
  • Cafeaua ne poate ajuta să trăim mai mult (studiu)
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Abținerea de la cafeină ar putea accentua tulburările de somn la femeile în vârstă
  • Cafeina și/sau creatina: impactul asupra performanțelor cognitive și fizice
  •