Ameteala, Vedere incetosata, Probleme concentrare si atentie, Depresie, Anxios

01-02-2022
Dann98
Nu este medic/terapeut
Dann98
Salutare.

Sa incep cu inceputul.
Am 23 de ani.
De aproximativ 6 ani sunt sunt in Uk, de la o varsta frageda as zice.. [ 17 ani ] aproape ca, pe cont propriu. Si tot de la 17 ani, am inceput sa lucrez in constructii, apoi fiind chiar si angajat, pana in prezent.
Tin sa mentionez ca, din copilarie, n-am avut de-a face cu astfel de simptome, boli, etc.. doar rareori, fiind prin perioada liceului, ameteala pur si simplu instant, fara sa fac ceva, fara a depune efort sau orice altceva. Incepeam sa tremur, eram foarte slabit, uneori abia reuseam sa schimb cateva cuvinte, dar imi reveneam foarte repede. Au inceput sa dispara incet, incet. Poate ca aici am gresit, poate trebuia sa dau mai multa atentie/ importanta la astfel de simptome, sa fac niste analize, poate reuseam sa pun frau din timp, dar timpul a zburat..
Undeva dupa cam un an de munca, am inceput sa am sangerari nazale pe moment. Fiind ori la pauza, ori in timpul muncii, a fost o perioada de vreo 2, 3 saptamani cred, cand s-a intamplat destul de des.. din pacate, am trecut cu vederea si peste asta. Timpul iar a zburat...
Dupa vreo 3 ani de munca [ 3 ani in urma ], dupa o perioada de vreo 3 luni, foarte incarcata cu munca, munca si iar munca.. cam ca un robot lucrasem. Ziua, noaptea, weekend-uri, cat de mult se putea, oboseala a inceput sa aiba cuvantul.
Cam dupa aceea, am inceput sa am dificultati de concentrace treptat, vederea incetosata, momente cand ma simteam foarte slabit, tremuram pur si simplu.
La inceput, de cele mai multe ori toate simptomele astea isi faceau aparitia gen dupa amiaza, cand eram epuizat dupa munca.. si ma tineam aproape toata ziua.
Si treptat, au inceput sa se agraveze, pana in stagiul acela ca, 24/7 am ajuns sa fiu asa. Ca fiind picat de pe luna, vedere incetosata, nu vad cum ar trebui normal, foarte clar, nu ma pot concentra la fel ca inainte chiar si in prezent.
De cele mai multe ori asta [ minte incetosata, concentrare foarte slaba ] se agraveaza in special dupa ce fac dus[ in special cu apa putin mai mult decat calda, ma simt foarte slabit ], ori cand sunt intr-o incapere cu limina foarte puternica, ori noaptea, oriunde as fi sau orice as face.
Cu cititul, de cele mai multe ori, am batai de cap. Ma concentrez foarte greu, de multe ori sunt nevoie sa repet o fraza de 5, 6 ori sa inteleg ceva, sa fiu concentrat pe prezent, pe ceea ce fac/ citesc. Asta tot, facandu-si 'aparitia' odata cu oboseala, de 3 ani in urma.
Si cum au inceput sa se agraveze, partea mai rea a fost ca, am inceput sa ma inchid in mine, sa nu mai socializez la fel ca inainte, sa stau mai mult in casa, desi cu somnul eram cam certat, cu alimentatia sanatoasa la fel..
Si au inceput si, cred ca le-as putea numi TULBURARI PSIHICE.
Am inceput sa ma stresez grozav de mult, sa ma gandesc la mii de lucruri pe moment, am inceput sa fiu tot mai obosit. Tin sa mentionez ca, am ajuns intr-o stare de oboseala de care n-am mai scapat timp de vreo 2 ani cred... abia acum 2, 3 luni am reusit sa scap, treptat.
24/7, obosit rupt. La munca obosit mereu, la pauza daca reuseam, dormeam 10/15 minute mereu, seara dormeam mult. Ori 12 ore, ori 6, ori 8, ziua mereu obosit, rupt.
De multe ori ma uitam in oglinda, parca nu ma reunosteam, de multe ori nici nu eram constient de mine, parca am picat de pe luna. De multe ori am fost in situatia asta, chiar stand uneori de vorba cu anume persoase, parca ma pierdeam din peisaj, ajuneam cu gandul in alte parti, pe moment parca uitam cine e, cu cine stau de vorba, parca totul se desprindea dintr-un film.. e vorba de depersonalizare sau cu totul altceva, cert nu stiu..
Am inceput sa am dificultati de vorbire. Cand ma grabesc, cand sunt agitat, de cele mai multe ori ma balbai pe un cuvant anume, ma pierd de tot, iau pauza, ma adun, si astfel trec peste.. Nu se intampla des, dar asta m-a speriat foarte mult si totodata m-a facut sa ma inchid mai mult. Am inceput sa am un fel de frica de a comunica cu cei din jur, mai ales cand era vorba despre o intalnire mai importanta, fie ea in privinta muncii/ familiei/ prietenie. Tot de atunci am inceput sa-mi pierd increderea in mine cam de tot, chiar si cand stateam de vorba cu cineva, imi era un chin asta, nu reuseam sa privesc persoana de fata in ochi, eram stresat, de multe ori aveam sensatie de nod in gat. Asta chiar si cand trebuia sa dau un apel, prin telefon..
De atunci [ cam 3 ani in urma, cand au inceput sa apara simptomele de mai sus ], oridecate ori mergeam in tara, faceam si felurite analize.

Anul trecut am facut analize sanguine, totul aproape perfect. Hemoglobina din ce-mi aduc aminte doar putin scazuta.
Dupa, am facut un RMN Cranio-cerebral. Totul perfect.
Am fost la analize la Inima, din ce-mi aduc aminte, avusem probleme minore, am luat ca tratament Nebilet timp de cateva saptamani. Totul a revenit la normal.
Am fost la Neurolog. Nu-mi aduc aminte sa-mi fi pus diagnostic clar, dar imi daduse trimitere la farmacie, si m-am ales cu o punga de pastile, la propriu! Pentru refacerea somnului, pentru nervi, pentru stres, etc... [ dintre care, imi amintesc ca era GingoBiloba, GinkgoMemo si multe altele.. ] singurul lucru de folos a fost ca, mi-am refacut somnul in mare parte de atunci, dormeam mult mai bine, mai linistit.. dar numai pentru o perioada. Dupa iar totul la ' normal '. Asta pana acum 2, 3 luni.. am incepu sa dorm mult mai bine, mai linistit, oboseala tot mai putina si mai rar.
Am facut control oftamologic, totul bine, doar ca ochii putin sensibili, in special la praf, lumina tare, si tinand cont de mediul in care lucrez.. foarte mult praf, mai mereu.

Tin sa mentionez ca, de cam 2 luni de zile am inceput sa am dureri de cap, foarte dese. Uneori fiind insuportabile. Si, totodata, sensazie de amorteala la picioare si maini. Foarte dese.
Toate astea s-au accentuat treptat, trezandu-ma intr-o duminica, [ ieri trecuse o luna de atunci ] cu niste pete mici, punctrulete, toate fiind vinete. sub piele, doar pe picioare si maini. Dupa amiaza s-au extins, tot mai mult. Spre seara.. deja membrele-mi erau pline de pete si vantatai. Speram sa fie o alergie ceva de la alimentatie, luasem un sirop pentru asta.. si ziua a trecut. Luni, am mers la munca cu ganduri bine. Dar pana la amiaza asta. S-au extins atat te mult, incat pe picioare.. aratam de parca m-a batut cineva, eram vanat tot, si pe maini tot mai multe puncte vinete. Ma simteam tot mai extenuat fizic, psihic, mental.. si am fugit la spital, direct la urgente.
Am ramas internat o saptamana, perfuzii continuu, si direct pe steroizi [ Predisolone ] si dupa o luna, inca sunt pe tratament. Ieri facusem analizele, totul e spre bine, urmeaza icna doua saptamani de tratament, doza fiind tot mai mica saptamanal. Am inceput cu 80, acum fiind la 40..

Diagnostic: PURPURA TROMBOCITOPENICA IMUNA [Trombocitele foarte scazute, chiar sub 15/l sange.]
Cauzele, nici eu n-au reusit sa le idenfitice foarte clar.. dar toata chestia asta putand fi starnita chiar si din cauza stresului, munca in exces, lipsa somnului, alimentatie nesanatoasa, consumul de lichide insificient, etc.


Totul a continuat, nimic schimbat.. si ma trezesc dupa 3 ani, scriind aici, cerand un sfat macar din partea voastra..

Daca reuseste cineva sa citeasca toata 'compunerea' si mai ales, sa-mi ofere un mic sfat, ajutor.. as fi foarte foarte recunoscator!
Va multumesc mult!

PS: Imi cer scuze pentru gresesile orografice. Am terminat 'compunerea', am intrat iar printre randuri, am editat, re-editat, adaugat etc.
Daca e nevoie de mai multe detalii de orice fel, o pot face oricand.


-



Postarea de mai sus fiind pusa pe forum de aproximativ 10 luni in urma, doresc sa vin cu alte detalii.. poate cineva a mai trecut prin asta, poate gasesc o iesire..

De 4 luni am venit in Romania, posibil sa fie definitiv.

Cu greu, am trecut peste Purpura Trombocitopenica Imuna. S-au refacut trombocitele la normal, fiind fara tratament de aproximativ 2 luni.
In aceste 4 luni de cand sunt in tara, am refacut un control neurologic, totul fiind normal dar pentru prima data exact in timpul consultului am avut un fel de blozaj emotional, de la stres, nu stiu nici eu exact dar mai mult m-am speriat cand dna. neurolog mi-a bagat instant pe gat ideea ca 'asta e atac de panica'. Deci stang de vorba, intr-o secunda am uitat ce vorbeam, ce voiam sa zic.. am pierdut firul intr-o fractiune de secunda si m-am speriat putin pe moment.. am stat cateva secunde si m-am adunat, dupa a fost totul in regula. De atunci am mai patit de 2 ori cred, dar nu atat de grav. Si rareori in timp ce vorbesc imi zboara gandul, pierd din idei, din subiect dar ma adun foarte repede, tinand totul sub control.
De la neurolog am primit recomandare ca tratament Sertralina 50mg pentru UN AN DE ZILE, dar de frica efectelor adverse posibile nici n-am mai inceput tratamentul.
Am facut ceva analize medicale din care a iesit Pozitiv, destul de avansat la Helicobacter Pylori. Aici am luat tratament pentru 10.
Dupa, am facut un ecograf general, singurul lucru fiind Splina foarte putin marita si doi polipi colecisti mici.
Si ultima vizita a fost in urma cu 3 saptamani la Cardiolog. Tensiunea, Pulsul fiind destul de mari, mai ales cand am emotii, stres, la putin efort fizic.. ajungeam si la 160/90/120, si ca tratament am luat Nebilet 5mg/zi timp de 2 saptamani. Tensiunea, pulsul, sunt din ce in ce mai bune.

pe 03.02 am programat un consult ORL, ultima incercare.


Dupa atata timp, raman cu aceleasi stari.. cumva vedere incetosata, nu foarte clara dar nefiind nimic din cauza ochilor dupa analizele facute ceva timp in urma, asta fiind 24/7 si ce imi da mai mult batai de cap e ca, atunci cand intru intr-o incapere puternic luminata de la intuneric si dupa dus, in special apa calda spre fierbinte, se simte mult mai mult, mult mai ametit, vederea mult mai in ceata..
Lipsa de concentrare, memorie slaba, anxietate sociala [foarte emotionat, stresat cand sunt in public, cand trebuie sa vorbesc, sa fac ceva ]
8 comentarii
2
01-02-2022, ora 22:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara.
Aveti simptome si somatizari de anxietate/depresie. Incepeti tratamentul cu Sertralina asa cum v-a prescris dr. In prima luna s-ar putea sa aveti efecte secundare dar apoi se retrag si va reveniti.
Primele 5-7 zile luati doar jumatate de pastila apoi continuati cu una.
2
01-05-2022, ora 02:35
Andra.L
Nu este medic/terapeut
Andra.L
Aceleasi simptome le aveam si eu Dann, sertraline mi sa recomandat si mie de un dr din Anglia, a functionat insa nu in totalitate, e necesara terapia, face mult mai mult.
1
01-05-2022, ora 09:09
Dann98
Nu este medic/terapeut
Dann98
Buna, Andra L. Mulțumesc pentru răspuns.
Țin sa mentionez faptul ca, cu o luna în urma am început cu vitamina B12 și D3 Injectabil. Și de o săptămâna am început sa iau ceva Zinc, Magneziu, Calciu, Vitamina B6, 9, 12, Detrical și pe lângă toate astea am luat și Sargenor (fiole) și ceva naturiste: 5-HTP, Mentat Himalaya, Relaxirem Forte și Relaxirem Noapte. Simt deja putina diferența. Mai vioi, mai energic, mai odihnit, nu mai simt nevoia sa dorm mereu, cu anxietatea.. puțin puțin, puțin mai ok. Am făcut programare la oftalmolog pe Marți.. deseori am ochii obosiți, uscați, foarte sensibili la lumina tare, la praf, la vânt. Și asta o am de câțiva ani buni. Poate o fi și din cauza asta cu.. vederea tulbure/ nu foarte clară? De la distanță, de aproape, văd perfect totuși..
1
01-05-2022, ora 15:02
Alexei33
Nu este medic/terapeut
Alexei33
Oau. Am 11 ani peste tine, si am si eu smptome asemenatoare de ani multi, dar nu m-am ganditr.
Uit de am de zis in mikolucl unei dsicutii daca cineva ma intrerupe, imi da o stare de nervi si peird firul, foarte greu sa udeloc imi amintesc despre punctul pe care vorbeam.
Am inceput o alta facultate si mi este foarte greu sa ma concentrez, la 34 de ani.
LA fel avem multe simptome, cred ca si tu, in medii inchise, fara aer, simti ca te ia lesin(cum ar fi intr-un microbuz neaerisit deloc)?
LA apa calda depinde, faci dus cu apa calduta, si eu dac afac cu apa prea fierbinte de al aburi parca imi pierd din aer, din rezistenta, imi ia suflul instant daca stau in mediu incins si inchis.

Ai probleme cu uitatu llucrurilor, unde le-ai pus, sau sa te focusezi u ntimp mia indelungat la scris ceva mia greu, (nu beletristica)?
1
01-05-2022, ora 16:16
Dann98
Nu este medic/terapeut
Dann98
Chiar îmi pare rău sa aud asta.. pentru ca știu cum e sa treci Orin așa stări/situații..
Cu spațiile închise, nu.. n-am avut probleme niciodată.
Cu uitatul lucrurilor gen unde am pus ceva, de unde am luat.. etc, am avut mari probleme ceva timp in urma dar e mult mai ok acum, nu știu cumde mi-am mai revenit.
Alt lucru e acela ca, mai mereu după un dus cu apa mai calda, fierbinte chiar.. ori de la apa ori de la aburi, mă moleșește Grozav de mult și problema asta cu vederea tulbure, psihicul obosit.. devine mult mai rău timp de câteva ore după. La fel se întâmple chiar și acum, chiar și când intru într-un loc foarte luminat.. dintr-un loc mai întunecat/ neiluminat. Mă simt aerian, vedere tulbure.. nu știu nici cum sa explic clar.
Oriunde merg.. toți dau din umăr. Nu vorbesc SF-uri.. ci exact ceea ce simt, simptomele reale..
2
01-05-2022, ora 17:17
Andra.L
Nu este medic/terapeut
Andra.L
Poate sa dureze foarte multi ani daca nu e tratata, eu am inceput sa ma simt rau din toamna anului 2015, lucram in Marea Britanie, si au inceput niste ameteli, automat m-am.speriat ca am ceva, si am facut analize de sange, apoi consult la ORL, iar in cele din urma mi-au facut programare la un RMN. Toate au iesit ok, RMN ok si au zis ca ei nu mai au ce sa imi faca ca efectiv nu mai stiau, au zis sa imi iau un pic de concediu ca poate fi oboseala. Mi-am luat concediu si am mers in Romania, unde am repetat iar toate analizele si Rmn, si pt prima data un Dr neurolog mi-a zis sa consult un psiholog ca problema mea pare de natura psihica.Normal ca nu am crezut, m-am intors iar in UK si m-am luptat cu starile acelea singura.In 2020 eram in Romania iar in concediu cand starile acelea s-au agravat si au inceput si alte simptome, slabiciune in tot corpul, imi amorteau mainile, picioarele, nu avem aer, aveam o presiune constanta pe cap, credeam ca am facut un accident vascular, am ajuns la urgente, defapt ma dus urgenta de acasa, acolo iar mi-au facut investigatii, si culmea tot parea ok. Atunci mi-am zis ca nu e ok si nu mai pot continua asa, am contactat iar dr neurolog la care mergeam si am zis ca accept ca am o problama psihica sa imi dea ceva sa ma fac bine, insa nu ceva sa dorm toata ziua.
Mi-a recomandat sertraline, sermion(un vasodilatstor) si fiole de Tonotil, fiind diagnosticata cu anxietate geberalizata.
Nu am vrut sa consult un psihiatru deoarece stiam ca ma va face leguma.
Am inceput tratamentul, prima luna parca era mai rau insa dupa m-am simtit mai bine. Nu eram in stare perfecta, anxietatea o simteam inca mai ales prin magazinele mari, la mall nici acum nu prea mai merg, mi se pare ca acolo se accentueaza totul.
Deci dupa un an de tratament tot nu eram 100% ok, am inceput sa accept ca tot ce mi se intampla e doar in capul meu si ca doar eu provoc totul si ca medicam nu o sa ma faca bine daca nu contribui si eu. Am cercetat mult aceasta stare, de unde vine, cand apare, am contactat un psiholog, insa mai mult am invatat singura. Starile acelea inca mai apar, insa am invatat sa nu le mai accept, am.ajuns la concluzia ca totul tine de mind setting.
Nu sunt doctor, insa daca te pot ajuta cu vreun sfat, cu mare drag
2
23-02-2023, ora 10:33
Constantin993
Nu este medic/terapeut
Constantin993
Salutare Dann98, ai reusit sa rezolvi problema cu starea ta?De vreo 3 saptamani si mie imi da aceeasi bataie de cap si eu la fel analize la inima, plamani, sange, stomac absolut totul normal.Cu anxietatea ma lupt si eu de un an si ceva si am batuto cam la toate capitolele insa pe aceasta stare de ameteala, cap in nori, cap infundat, parca esti strain de loc sau discutie...nu reusesc sa scap.Un sfat m-ar ajuta maxim!
1
13-04-2023, ora 20:01
pionulg7
Nu este medic/terapeut
pionulg7
am trecut si io pana aceasi problema va dau un sfat si cautati prima oara si cercetati la ce zic
dati in meniu afine urzica tot ce e pa baza de fier multa apa frucute legume si mult soare
Fieru e baza tuturor problemelor in corp si cel mai mult il ajuta ceai de papadie si ceai de brusture au mult fier si minerale
cautati ceai asta sarsaoarilla cotine mult fier e cel mai bun
cercetati si dvs si dupa o sa vedeti multumesc
io stiu multe da nu pot scrie da ce zic io aici ce face dmunezeu nu face greseli uitate la ce am zis io aici au multe
uitate singur si o sa intelegi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul