Anxietate si panica - mi-e frica sa ma culc | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si panica - mi-e frica sa ma culc

01-07-2009
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna ziua, Am sa va expun problema mea: -eram om normal si incepind din febroarie am inceput sa fiu stresat din cauza de probleme de familie urmarea a fost ca am inceput sa dorm rau, cu treziri nocturne in timpul zilei am inceput sa ma panichez usor, din motive minore -in urma cu 2 luni, auzind o discutie despre insomnii rebele, m-am gindit ca voi ajunge si eu la fel si din acest moment s-a declansat anxietatea -seara cind ma culcam, nu puteam sa adorm si se declansa atac de panica pe ideea ca ma culc. -am luat la inceput, seara, 0.125 mg de Xanax si dormeam in medie 5 h pe noapte in doua reprize -cind ma trezeam, ma gindeam la somn si facem atac de panica ziua eram agitat si faceam des atacuri de panica gindind ca va veni seara si ma voi culca -am trecut la regim, fara alcool, bere, cafea, mese copioase -dupa 2 saptamini, familia si doctorul de familia mi-a recomandat sa nu mai iau Xanax si sa iau preparate pe baze naturiste : bien dormir, sedatif PC am luat seara cite o pastila de sedatif PC si o pastile de biendormir -dupa inca 10 zile fenomenul s-a mai ameliorat parca incepusem sa uit -in urma cu 10 zile, mi-am adus aminte si m-am panicat am inceput sa iau seara bien dormir sau somn usor hofigal -deoarece adormeam foarte greu, ma foiam mult in pat, intorcindu-ma de o parte pe alta -in urma cu 6 zile, in timp ce incercam sa adorm, schimbind pozitia de pe o parte pe alta in pat, mi s-a infundat nasul din acest moment mi-a aparut o tema noua : frica ca se va infunda nasul -actual: -seara iau o pastila de Somn usor-hofigal 400 mg valeriana, 100 passiflora, levantica dorm cam 2 h /noapte in 2 reprize si permanent sint sub anxietate gindindu-ma la nas -nasul a evolut in sens negativ, respectiv este mereu semiinfundat fara sa fiu racit -ziua transpir mereu, am o sete permanenta, gura uscata, nu am pofa de mincare, nu am stare sa stau linistit -noaptea ajung asa de obosit ca simt cum pic parca in un lesin, dar nu adorm si revin mereu la realitate dupa acesta, fac atac de panica gindindu-ma ca inca nu am adormit s-au ca s-ar putea sa se blocheze nasul Am fost la ORL si nasul nu asculta de tratamentul dat am acum o uscaciune in gura, in nas si parca nu am aer beau apa cit pot si tot nu scap de uscaciune este clar ca nasul a devenit uscat fara motiv extern. Intrebare 1 -este posibil ca uscaciunea nasului, a gitului, a gurii sa fie de acesta anxietate si panica care o am Intrebare 2-este poasibil ca una din componentele de la Somn Usor -hofigal sa dea acesta uscaciune Nu stiu ce sa fac acum daca nu scap de obsesia nasului, nu cred ca o sa scap de anxietate. Daca as putea sa dau la o parte fenomenul anxietatii, dupa asta as putea sa o lamuresc cu nasul. Rog ajutor sa ma sfatuiti ce sa fac ce tratament ar trebui sa iau incotro sa ma indrept Va multumesc
4 comentarii
0
01-07-2009, ora 11:04
lineabodycare
Nu este medic/terapeut
lineabodycare
Nu sunt medic, asa ca decideti dvs daca imi urmati sau nu sfatul. Recomandarea mea se refera la fitonutrienti macare in capsula. Imi permit sa va vorbesc despre un kit de vitalitate compus din carotenoizi, omega 3 si un extract uleios de cereale integrale lipide si steroli din coaja de grau, soia si orez. Un complex de plante: Optimal life 8 plante care echilibreaza sistemul nervos si reduce stresul: astragalus, reishi, ovaz, sunatoare, lemn dulce, angelica, etc. Pentru problema cu nasul si gatul eu m-am tratat la sfatul d-nei dr Sorina Nitu, homeopat cu produse gemoderivate de la firma Plantextrakt: extr de lemn cainesc 75pic/zi + extr. de coacaz negru 50 pic/zi + extr carpen 75 pic/zi. pentru mai multe amanunte imi puteti scrie -
0
03-08-2009, ora 12:49
Coconut
Nu este medic/terapeut
Coconut
Buna ziua! Nu sunt medic, dar nu cred ca suferiti de vreo afectiune fizica, iar staful meu este sa apelati cu incredere la psihoterapie (cognitiv comportamentala)! Va doresc numai bine !
0
08-08-2009, ora 16:32
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Spre interior, acolo unde se formeaza aceasta stare complexa a psihicului, numita anxietate. Cautati solutiile acolo unde le puteti gasi real si nu unde pare a fi mai usor de explicat si acceptat.

Tulburarea de anxietate are o componenta somatica impresionanta, iar manifestarile simptomatice de la nivelul aparatului respirator sunt nelipsite. In acest caz, tratamentele locale au o eficienta redusa.
Pe componenta cognitiva apar preocupari accentuate in legatura cu aceste simptome, apropiindu-se periculos de mult de un caracter obsesiv atunci cand tensiunea psihica se ridica spre cotele maxime.

In concluzie, daca veti da la o parte fenomenul anxietatii, de nas veti fi uitat de mult.
Adresati-va cu incredere unui psiholog/psihoterapeut.

Multa sanatate!
Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
23-11-2009, ora 12:24
mony24
Nu este medic/terapeut
mony24
Calmeaza-te cu autosugestie nu ai nimik grav fii optimist !Roaga-te toti avem nevoie de Dumnezeu !multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul