Anxietate - tratamentul da dependenta? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate - tratamentul da dependenta?

18-04-2010
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
Buna ziua am 33 ani iau cipralex de aproape 1 luna jumate si starile de anxietate mai sunt dar nu la fel de dese. oare e posibil sa scap definitiv de aceasta stare? pe langa mai iau tranxen de 5 mg dimineata si la amiaz iar seara jumate de alprazolam de 05 si cipralex de 10 mg la recomandarea psihiatrului. acest tratament il fac cum am spus de 1 luna jumatate si anxietatea mai apare dar nu asa intensa. si nu asa des aceasta frica fara motiv.inainte eram o persoana fffff puternica
as mai dori daca puteti sa im spuneti daca cipralexul da dependenta ca tranxenu si alprazolamul ?
8 comentarii
0
16-02-2013, ora 18:16
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Cipralexul nu da dependenta. Trebuie redusa doza cu jumatati si sferturi. Orcum e super medicamentu, il iau de o luna si ma simt super. Acest medicament ataca sistemul serotonic, si e produs in Danemarca. Multa lume il foloseste si este foarte bun,
0
16-02-2013, ora 18:19
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Orcum anxietatea tio mai disparut deoarece lucreaza medicamentul. Acest medicament trebuie urmat cam 6 luni pana se fixeaza calumea serotonina in creier. Acum depinde de organism. Altul il suporta altul nu. Cam in in 3-4 saptamani isi face efectul medicamentul. Si inca un sfat cand il intrerupi intreaba medicul psihiatru cum trebuie sa procedezi.
0
16-02-2013, ora 18:23
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Un dezavantaj ca la femei serotonina se fixeaza mai greu decat la barbati. Barbatii au mai multa serotonina ca femeile.Se poate ca la barbati ca dupa 2 luni sa se simta super. Totul depinde de organism si alimentatie. Adaugati in alimentatie produse precum: peste, alune, banane, nuci, fistic, morcovi.
0
21-02-2013, ora 22:18
ralukuta
Nu este medic/terapeut
ralukuta
Buna seara sufar de tulburare depresiva migrenoasa am fost la un medic psihiatru mi-a prescris cymbalta de 30 mg si rivotril0.5mg, precizez ca am luat o pastila de cymbalta dimineata si 14 rivotril dimineata si seara dar m-am simtit rau spun eu de la cymbalta ptk am avut cosmaruri in fiecare noapte timp de o saptamana atacuri de panica agitatie durei de cap, stari de voma tremur interior stari de lesin simt ca parca ma dat mai tare peste cap tratamentul acesta, iau in continuare rivotril dimineata si seara si ma simt mai bine !va rog sa ma ajutati vreau sa scap de starile acestea care si au pus amprenta pe viata mea!
0
25-02-2013, ora 04:32
judy31
Nu este medic/terapeut
judy31
buna dimineaza tuturor..aceste simtome le am si eu si va spun sincer nu iau nici un fel de medicamente si nici nu am fost la dr psi...am avut tendinte de a ma sinucide si nu o data de fff multe ori cu toate ca eram o persoana foarte puternica am avut o viata foarte tulburata si nelinistita si asta de cand eram copil mai mult ca sigur de acolo mi se trage am atacuri de panica simt ca mor transpir ami tremura capul sunt agitata mai ales atunci cand sunt in public simt ca toata lumea se uita la mine si ca observa ceea ce am eu !!dar nu este asa este doar in mintea mea totul depinde de creier..EU VB CU MINE INSUMI SI IMI SPUN CA NU AM NIMIC SI CA TOTUL ESTE OK CU MINE ESTE DOAR IN MINTEA MEA!! SI SINCER SI SINCER VA SPUN A DURAT CEVA PANA SA-MI TRACA DAR MULTUMITA LUI D.ZEU MI.A TRECUT NU MAI AM APROAPE NIMIC...DOAR SINGURI VA PUTETI AJUTA DEPIDE TOTUL DE VOI NIMIC SI NIMENI NU VA POATE AJUTA DECAT VOI INSUTI..ACELE PASTILE PE CARE LE LOATI NU SUNT BUNE POTI DEVENI DEPENDENT ATI POATE TULBURA VIATA SI MAI RAU PE PERCURSUL VIETI...NU UITATI PASTILE ANTIDEPRESIVE VA POATE TULBURA VIATA MAI TARZIU SI DACA NU CREDETI LOATI CARTI DE MEDICINA SI CITITI CU ATENTIE CE POATE SA DECLANSEZE MAI TARZIU PASTILELE DEPRESIVE...VA DORESC TUTTUROR MULTA SANATATE SI SA FITI PUTERNICI
0
02-03-2013, ora 18:23
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Iau cipralex de aproximativ 1 luna si jumatate si vad ca nu prea are efect. Puteti sa imi ziceti cam in cat timp isi face efectul acest medicament?
0
03-03-2013, ora 11:24
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Mr. Nick vad ca esti documentat despre depresie. As vrea sa stiu un medicament bun pentru recaptarea serotoninei.
0
08-03-2013, ora 14:22
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!
Eu am luat 4 luni cipralex si nu a avut nici pic de efect...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •