Criza musculara (ciudata), ameteala, droguri

09-02-2013
DanMatei
Nu este medic/terapeut
DanMatei
Buna ziua, ma numesc Dan, am 19 ani iar aseara am avut parte o experienta unica si neplacuta. Am sa fiu sincer si deschis in legatura cu ceea ce mi s-a intamplat. Eram la un tovaras acasa unde era el cu prietena lui impreuna cu un alt cuplu apropiat (din gasca noastra), am fumat iarba (marijuana) in exces si am consumat bauturi alcolice insa nu in cnatitate mare, dupa care la un moment'dat stand la masa si jucand poker m-au luat ametelile, le-am zis tovarasilor mei ca nu ma simt prea bine si ma intind putin in pat, la care cand m-am ridicat am vazut totul negru si am cazut, ehy' bine aici mi s-a pierdut mie filmul, insa ceea ce mi-au povestit tovarasii mei e de'a dreptul terifiant.
Spuneau ca am cazut, si am inceput sa imi incord toti muschi, m-am incordat de la coloana intr-un mod exagerat si mi-am dat ochii peste cap, dupa care ma incordam in diferite pozitii, (mainile la spate, picioarele incrucisate, etc) stangeam din maxilar si din dinti, ma muscam de propriile falci, fiindca ei incercau sa imi deschida gura sa imi scoata limba, asiguranduse ca nu mi-o inghid, imi bagau degetele in obraz incercand sa-mi deschida gura. Ehy' bine intr-un final mi-am revenit, atunci cand ma muscam de falci, fiindca ma durea... le-am cerut sa-mi dea apa cu zahar pentru a imi reveni, m-am intins in pat, am mai avut cateva ameteli dupa care era ok.
O astfel de experienta nu am mai avut, am mai lesinat de 2 ori tot din cauza consumului excesiv de iarba, tot asa vedeam negru si cadeam, in mintea mea treceau ore iar in realitate traceau in jur de 30 de secunde. M-am ingrijoar, nu stiu de la ce am facut aceasta criza?! De ce nu am lesinat pur si simplu, prietenii mei spuneau ca ma comportam exact ca intr-o scena de exorcizare, tin sa specific ca am si piciorul rupt de la calcai, am fost operat acum 3 saptamani si iau injectii pt cuagolarea sangelui, insa nu e prima oara cand fumez de cand fumez in starea asta. Am si dormit putin cu o noapte inainte, deci eram putin obosit si nici nu mancasem prea mult inainte! Am citit putin pe internet despre astfel de crize, insa vreau sfatul unui medic, astept un raspuns.Va multumesc mult! Daniel
4 comentarii
0
09-02-2013, ora 19:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Daniel,
pana iti va raspunde un medic,
te intreb eu:...CE SFAT VREI?!???????????
zici tu:
"...am mai lesinat de 2 ori tot din cauza consumului excesiv de iarba, tot asa vedeam negru si cadeam, in mintea mea treceau ore iar in realitate traceau in jur de 30 de secunde. M-am ingrijoar, nu stiu de la ce am facut aceasta criza?!."

pai, NU MAI CONSUMA..si esti si vei fii sanatos.

OF..VAI DE PARINTII CARE, nu ASCULTA DE COPII.!

Acum ca stii ce ai de facut,
iti doresc sa-ti fie bine!
0
09-02-2013, ora 19:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil ati avut o criza epileptica, ar trebui sa consultatiun neurolog
0
09-02-2013, ora 20:41
DanMatei
Nu este medic/terapeut
DanMatei
Da, a fost o criza epileptica, insa eu vreau sa stiu care sunt riscurile, si de ce tocmai acum mi s-a intamplat o asemenea criza, fiindca fumez de 5 ani, au fost zile cand am fumat si am baut mult mai mult si nu s-a ajuns la o criza epileptica!
0
09-02-2013, ora 22:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
criza epileptica poate fi provocata la fiecare persoana cu alcool etilic, diferenta este ca unele persoane lesina mai devreme de alcoolemie decat sa atinga nivelul suficient pentru a provoca o criza epileptica.
riscurile? in fiecare criza epileptica mor milioane de neuroni, puteti sa ramaneti stupid sau paralizat, puteti sa aveti o hemoragie cerebrala. din cauza cazaturii din timpul crizei puteti sa aveti o fractura de craniu, hemoragii etc.
mergeti la un neurolog, dupa o criza epileptica majora (grand mal) deobicei se face un CT pentru a exclude hemoragia cerebrala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.