Depresie, insomnie - recomandari, sfaturi

04-03-2011
Larry67
Nu este medic/terapeut
Larry67
Urmez un tratament cu deprexil recomandat de un homeopat in urma unui tratament cu antidepresive. Mentionez ca am 33 de zile de cand il urmez(2 capsule/zi, ultima pana in ora 14 a fost recomandarea).In fiecare zi iau cate 2 banane, salata verde, peste din doua in doua zile - din prospectul deprexil-ului. Partea depresiva o rezolva, dar insomnia nu prea.Uneori nu dorm deloc, iar cand dorm este un somn superficial, intermitent si scurt. As putea combina seara cu melatonina, sau cu altceva? Am incercat tot felul de coctail-uri de ceaiuri, miere de albine(tei), extrat de muguri de tei argintiu insa cu efect slab.
Eventual a-ti putea sa-mi sugerati o alta schema de tratament.

Va multumesc!

Cu deosebita stima,

Larry67
5 comentarii
0
05-03-2011, ora 01:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Stimate dle Larry67, mă bucur că un medic homeopat v-a prescris un preparat ortomolecular precum Deprexil. Mă mir, în acelaşi timp.
Seara, cu 30 de minute înainte de culcare, sau cu 1 h, puteţi lua o capsulă din suplimentul Herbal Insomnia, după nevoie, în mod ocazional.
Şi melatonina este foarte bună, 1 tabletă cu 30 min-1 h înainte de culcare, dar, la fel, luată ocazional, după nevoie, fără a o combina în acelaşi timp cu alt preparat care are în compoziţia sa cel puţin o substanţă cu proprietate psihoactivă.
----------*
_
RECOMANDĂRI!

- NU mâncaţi cantităţi mari de alimente cu 2 ore înainte de culcare;
- Evitaţi consumul de cofeină (din cafea, de pildă), cafeină (din coca cola, de pildă), alcool şi tutun cu 4 până la 6 ore înainte de culcare. Ideal ar fi să nu consumaţi deloc!
- Evitaţi consumul de vin, brânză, ciocolată, cartofi, varză, mezeluri, carne, vinete, zahăr, spanac şi roşii înainte de culcare, pentru că aceste alimente, în special, conţin tiramină, o substanţă care creşte producţia de noradrenalină şi dopamină, doi neurotransmiţători cerebrali care stimulează creierului, această stimulare putând să vă afecteze somnul;
- Păstraţi cu ciclu regulat al somnului; încercaţi să vă culcaţi şi să vă treziţi la aceeaşi oră în fiecare zi;
- Dormiţi într-o cameră întunecoasă, liniştită şi cu temperatură plăcută;
- Faceţi regulat mişcare după-amiaza târziu sau seara devreme, dar nu cu 2 ore înainte de culcare;
- Învăţaţi să vă alungaţi grijile din minte (dacă aveţi necazuri care vă tulbură somnul, concentraţi-vă pe amintiri şi gânduri plăcute şi rugaţi-vă la Dumnezeu);
- Seara, mâncaţi banane, smochine, curmale, lapte sau grepfrut; aceste alimente ajută creierul să se relaxeze!
- NU uitaţi de Dumnezeu; insomnia foarte multpor persoane are o cauză spirituală (mergeţi mai des la Sfânta Biserică, rugaţi-vă constant, spovediţi-vă folosind un îndreptar de spovedanie, împărtăşiţi-vă, faceţi o sfeştanie casei în care locuiţi etc.);
- Faceţi o baie caldă (nu duş, baie!) cu o oră sau două înainte de culcare.
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

(*modificat de administrator)
0
17-12-2012, ora 19:54
lali-geo11
Nu este medic/terapeut
lali-geo11
buna seara..am 22 de ani si de 5 luni viata mi-sa schimbat total datorita faptului ca mama are cancer la ficat(mentionez ca doar ea si bunicul mai sunt in viata)chiar daca face tratament si da rezultate si totul merge spre bine, eu numai rezist psihic, am perioade in care nimic nu ma bucura, nimeni nu imi poate lua durerea din suflet, sunt in ultimul an la facultatea visurilor mele...facultate de care nu mai imi pasa..am fost la un psiholog care nu mi-a dat antidepresive(dar mi-a spus ca daca nu fac ceva intr-un an 2 o sa ajung la psihiatrie).am inceput sa iau eu de capul meu de la dacia plant..la inceput 3 pe zi( pe prospect scria ca poti lua si 6) dupa aia am marit doza..m-au ajutat dar am momente in care cedez psihic..am inceput sa beau cate un pahar de vin 2..odata la 2 saptamani( poate uitt, poate ma relaxez...habar nu am) as vrea sa va intreb ce antidpresive pot lua fara reteta..nu vreau sa ma duc la un psiholog pt ca nu pot sa ii fac asta mamei mele bolnave..ea nu ma vazut daramata nici o clipa..poate pt faptul ca nu ma exteriorizez am atata durere in suflet.
0
17-12-2012, ora 22:52
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna imi pare nespus de rau pentru tine si mama ta asi dori sa te ajut cu retete de ceaiuri care sunt suta la suta convinsa ca o va ajuta pe mama ta
eu am avut apa la plaminul drept 2 kg de apasi nu am stat internata deloc in spital de plamini cum trebuia
cineva de pe acest forum ma cautat pentru aceste retete dar acum nu a mai facut-o
trebuie doar sa bea in fiecare zi ceai


buna eu sunt veronica si vreau sa te ajut daca tu ai incredere in DUMNEZEU SI VREI CA MAMA SA FIE BN ASCULTAMA CU MARE ATENTIE SI TE ROG DACA AI INCREDERE FOLOSESTE PENTRU EA CEAIUL PE CARE TI DAU DUPA CARTEA MARIEI TREBEN
CARTEA AM PROCURAT-O DUPA NET
EA SE NUMESTE


PLANTE MEDICINALE DIN GRADINA DOMNULUI
TE ROG FOLOSESTE CU INCREDERE
AM AVU 2 KG SI JUMATATE DE APA SCOASA DIN PLAMIN SI TREBUIA SA MA INTERNEZ IN SPITAL DE TBC DAR NU AM VRUT ASA CEVA
ASTA A FOSTR ACUM 12 ANI
SI AM BAUT CEAI DE COADA CALULUI TIMPO DE 1 AN DAR EU NU AM MAI AVUT PROBLEME
ASA CA FOLOSESTE TE ROG PENTRU MAMA
AI INCREDERE CACXI PLANTELE NU LEA CREAT DECIT DUMNEZEU
ELE NU POT FACE RAU CI BINE
RETETA PENTRU MAMA ESTE ;SUNT 3 FELURI DE PLANTE PENRU ACEST CANCER LA FICAT
1 OBLIGEANA
2 PEDICUTA
3 URZICA
DECI ;ZILNIC SE BEAU 6 INGHITITURI DE RADACINI DE OBLIGEANA.
SE PUN LA INMUIAT PENTRU 12 ORE IN APA RECE O LINGURITA DE OBLIGEANA, APOI SE INCALZESTE COMPOZITIA SI SE STRECOARA, SE BEA CITE O INGHITITURA DIN EL INAINTE SI DUPA MESE.ESTE MAI PRACTIC DACA SE PUNE PORTIA ZILNICA INTRUN TERMOS PREINCALZIT CU APA CLOCOTITA
PEDICUTA DIMINEATA SI SEARA SE BEA CITE O CESCUTA DE PEDICUTA.
O LINGURITA DE PLANTA PENTRU O CEASCA CU APA CLOCOTITA
ADICA SE FACE INFUZII DAR NU UITA UN SINGUR LUCRU NU TREBUIE INTRERUPT ACEASTA CURA CEL PUTIN 6 LUNI
PLANTELE SE GASESC LA FITOTERAPIE SI SUNT FOARTE IEFTINE
FA ASTA PENTRU MAMA TA MERITA SA INCERCI PLANTELE CARE FAC MINUNI
DACA CREZI CA VREI SA FACI ASTA SI VREI SA COMUNICAM M-ASI BUCURA SA TE AJUT SI PENTRU TINE CU RETETE
ASTEPT RASPUNSUL TAU
SI INCA CEVA DACA MAMA ARE DURERI POTI CUMPARA CIT MAI REPEDE MICUL BITER SUEDEZ CARE NU COSTA MULT IL GASESTI SI LA PRETURI MICI SE PUN COMPRESE EXACT PE FICAT
SAU COADA CALULUI COMPRESE
DACA VEI AVEA INCREDRE IN PLANTE ELE TE VOR RASPLATI
ASTEPT RASPUNSUL TAU
0
20-12-2012, ora 14:46
lali-geo11
Nu este medic/terapeut
lali-geo11
buna veronica, multumesc pt raspuns..chiar astazi l-am trimis pe bunicu sa cumpere pedicuta si obligeana..stii cumva daca propolisul are vre-un efect asupra tumorii?
0
20-12-2012, ora 15:29
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
iti multumesc din suflet ca miai raspuns si inca odata iti mutumesc ca vrei sa salvezi mama te rog mult ai incredere in mine
deci propolisul este foarte bun
nu are de ca sa faca rau
din contra face bine
-*
vom discuta amanuntit despre minunile acestea din plante
te asigur ca de vei tine cura aceasta mami va fi ok
cautama sa vb
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •