Encefalita herpetica - sechele Epilepsie?

27-07-2008
Stef47
Nu este medic/terapeut
Stef47
In decembrie 2001 fiica mea a fost diagnosticate cu Encefalita herpetica ( avea 24 de ani ) ! Debutul bolii a fost cu o criza grand mall si pierderea memoriei apropiate ( nu mai stia ce s-a intamplat cu ea cu 5 minute in urma) A facut tratament cu Manitol si Aciclovir perfuzii si carbamazepina! In prezent mai tine tratament cu Timonil 300pentru ca i s-a spus ca are epilepsie ca urmare a encefalitei!!! A existat o incercare de renuntare la carbamazepina sub indrumarea medicului dar. dupa 2 luni de la oprirea medicamentului a facut din nou o criza grand- mall Asta se intampla in mai 2004!!!!
De 2 luni incoace fata mea a considerat ca a luat suficient timonil si fara sa spuna nimanui nimic nu l-a mai luat!!!Urmarea, astazi a avut o noua criza de aceeasi intensitate cu celelalte 2!!! Intrebarea mea este daca tratamentul cu Timonil va fi permanent, daca nu exista altceva care sa-i vindece boala!! La ultimul RMN facut in urma cu un an nu s-a mai vazut nimic!!! Sau mai bine spus SE VA VINDECA VREODATA????
3 comentarii
0
28-07-2008, ora 00:00
Marynnella
Nu este medic/terapeut
Marynnella
stimate domn, daca fiica d-voastra a fost diagnosticata cu epilepsie cel mai indicat este sa respecte strict tratamentul dat de medici, ati vazut ca atata timp cat a luat tratament nu a avut probleme.Sotul meu are epilepsie si ia depachin de 500mg de doua ori pe zi.Fata dvs e la inceput ca sa zic asa, trebuie sa evite consumul de alcool, cafeaua, ciocolata, tot ceea ce contine cofeina, soarele puternic si mai ales stresul.Timonilul este mai slab decat depachin, de aceea va spun, incurajati-o sa continue tratamentul daca e nevoie chiar si o viata intreaga atata timp cat nu mai are crize, daca nu-l continua poate fii mai rau, crizele acelea de epilepsie se pot agrava.Multa sanatate
0
04-08-2008, ora 00:00
valim
Nu este medic/terapeut
valim
La Bagdasar Arseni se poate scapa de epilepsie cu ajutorul razelor gama knife.Iti dau adresa mea de mail si daca ai nevoie de detalii te ajut cu placere
0
02-03-2010, ora 10:20
zahariaflory
Nu este medic/terapeut
zahariaflory
Buna ziua !am citit comentariile dumneavoastre si m am cam speriat.in urma cu o saptamana am fost cu fetita mea la dr ptr ca acuza dureri de cap(nu erau frecvente dar..cam la 2 3 zile)la ORL mi s a spus ca are polipi la oftalmologie nu are probleme si asa am ajuns si la neuropsihiatrie.aici doamna dr ne a trimis sa faca un EEG.in urma eeg-ului a fost cam nedumerita ptr. ca spunea dumneaiei ca fetita acuza stari de violenta, agitatie..chiar m a intrebat daca am avut probleme cu ea la gradinita...Astfel de probleme nu am avut chiar apoi am avut o discutie cu educatoarea mi s a spus clar ca nu a avut niciodata probleme de genul asta cu ea., nici eu nu am vazut o vreodata violenta cu cei din jurul ei.acum stau si ma gandesc oare de ce mi a dat tratament cu TIMONIL sirop ptr ca am citit si prospectul dar sincer nu imi regasesc copilul in nici o "utilizare.Mai ales ca tratamentul il dau de 6 zile si e foarte moale are stari de somn si chiar educatoarea mi a atras atentia cand am avut discutia cu dumneaiei ca e foarte moale la activitatii de vreo 4 5 zile iar ea nu era asa inainte.si in plus doamna dr nu mi a dat un verdict clar are aia sau aia...trebuie sa ne intalnim dupa o luna.dar oare dupa o luna de tratament cum v a fii copilul meu ptr.ca nu mi place deloc acum cum arata asa moale cu ochii tulburii.va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.