esofagita de reflux

162 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
20-12-2010, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tii regimul si sa faci tratamentul care l.am recomandat
0
21-12-2010, ora 20:24
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara d-le doctor, am facut in urma cu o saptamana o endoscopie digestiva, in urma careia mi s-a pus diagnostic de reflux gastro-esofagian. Tratament: Omeran 2/zi dim si seara si debridat 3/zi cu jumatate de ora inainte de masa. I-am spus d-nei dr ca deja urmez tratament cu Lanzul 1/zi recomandat de medicul de familie si a zis sa inlocuiesc omeran cu lanzul. Acest tratament tb urmat timp de 2 luni, iar la 1 luna sa vin la control. Singurul simptom care ma deranjeaza acum de innebunesc este: usturime in gat, senzatia de a avea ceva in gat si simt nevoia sa tusesc sau sa imi dreg vocea ca sa dau flegma aia la o parte. 1. Daca inlocuiesc omeran cu lanzul iau tot 2 pe zi? medicul de fam imi recomandase 1/zi; 2. Ce pot sa fac sa scap de aceasta usturime si uscaciune, senzatia asta deranjanta din gat? 3. am cumparat si redigest plus, il pot folosi?
0
21-12-2010, ora 20:27
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Scuze ca revin, mi-e teama sa nu se complice si sa se irite in asa hal esofagul si sa dau in.cancer? Mi-e teama de cancer, nu am avut in familie, nu am antecedente, dar ma ustura rau in gat si vad ca desi am aproape 2 saptamani de tratament nu am scapat de senzatia asta. Multumesc
0
22-12-2010, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da redigestul trebuie luat inainte de masa
2Lanzul 1 pe zi
3. pentru usturimi trebuie sa
..tii regim strict alimentar.. Nimic acru( muraturi, otet), nimic acidulat, fructe citrice, bors..s.a
.. sa faci inhalatii si gargara cu ceaiuri + 2-3 pic de ulei volatil de rozmarin si menta
.. miere de albini cu ceaiuri calde cat mai des posibil
0
22-12-2010, ora 14:19
corinaanghel
Nu este medic/terapeut
corinaanghel
Buna ziua, ma bucur pe de-o parte sa vad ca nu sunt singura care se gandeste la ceva rau dar pe alta parte ma intristeaza pentru ca ca la mine personal mi-a dat viata peste cap, eu am reflux esofagian, gastrita antrala si reflux gastoduodenobiliar parca asa. simptomele mele greata mai ales dimineata si un usor discomfost in partea stanga mai jos de coaste.laura trebuie sa ne gandim numai la bine.mie imi e foarte greu.cred ca am devenit ipohondra.sunt milioane de oamenii cu acest reflux amarat.iti urez multa sanatate si gandire pozitiva.
0
22-12-2010, ora 15:05
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc de raspuns d-le dr. De asemenea, problemele mele nu sunt numai legate de sfera digestiva ci si de orl. Amigdalele: toata vara ma durut gatul, cred ca 4 ture de augumentin am luat, ultima doza fiind in noiembrie 1grx2/zi/7 zile. Am fost la 2 medici orl. Ambii mi-au recomandat sa scot amigdalele, avand in vedere ca am 29 ani, maxim 1 an mai pot amana. Ultima reteta: augumentin cum am zis, strepsils miere si lamaie, hexoral spray, biorinil, paracetamol sinus 2/zi, flamexin 1plic/zi. Simptomele: durere in gat, nas infundat in casa, cand o nara cand alta, afara imi curge nasul, dureri de cap in zona fruntii, gat uscat, nas uscat. Mentionez ca in perioadele acute expectorez pe nas sau pe gura secretii gelatinoase de culoare galbena, multe in special dimineata. Am facut si radiografie a sinusurilor in care iesit ca am sinuzita dar nu grava. Multumesc!
0
22-12-2010, ora 15:10
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Mersi de incurajari Corina. Cred ca am si o problema pe fond psihic, in sensul ca pe tot parcursul acestui an "m-am cautat" si "ma caut" in continuare avand in minte si suflet teama de a nu ma imbolnavi de ceva rau si incurabil. Cand sunt implicata intr-o activitate care imi atrage toata atentia sau intr-o discutie nu am niciun simptom, dar in ultimul timp acord atentie fiecarui amanunt si chiar daca am o problema minora ea se amplifica odata ce i-am acordat atentie. Legat de reflux, ma sperie gandul ca nu cumva iritand faringele sa dau in altele.
0
22-12-2010, ora 15:44
corinaanghel
Nu este medic/terapeut
corinaanghel
Exact asa si eu sunt foarte atenta cu fiecare intepatura, durere sau stiu eu ce alt simptom.iau ignatia este un homeopat pentru stari de neliniste pt insomnii pentru pesoane care au pierdut pe cineva drag (tatal meu in cazul asta).sie u am facut ecogarfie abdominala totul e ok.ma cam doare spatele si ma intreabam daca are vre-o legatura cu stomacul ca auzisem ca mai " bate " durerea in spate.
0
08-01-2011, ora 13:09
haidar
Nu este medic/terapeut
haidar
Va salut dl doctor.Sufar de esofagita de esofagita de reflux de ceva timp(3 ani) am facut investigatii analize, gastroendoscopie si mi-a iesit esofagita de reflux de gradul B cu helicobacter puylori.am uurmat tratament cu controloc venter si claritromicina vreo 3 luni de zile.nu numai ca nu mi a trecut dar m am simtit mai rau cand am terminat tratamentu

Dintre simptome amintest incapacitatea de a digera proteina(de fiecare data cand mananc carne oua )imi e f rau greata depresie si nu mai am energie pur si simplu sunt deprimat.calitatea vietii mele e ff rea.vrea sa va spun ca ma antrenez (culturism) de f mult timp Credeti ca din cauza culturismului am aceasta boala??
Exista posibilitatea sa am esofagita de reflux cu hipoaciditate?

Nici nu mai stiu ca sa va intreb.am luat f multe suplimente naturiste am cititi f multe carti despre aceasta boala.Pot sa mananc doar iaurt de capra si f putin peste cu legume fierte.
Totul in rest imi face rau.Rau in sesn ca dupa masa ma simt foarte balonat greata reflux fara arsura, gaze(vanturi uneori f mirositoare) si efecte psiholigice ca depresie nu am enrgie nu-mi vine sa fac nimik plictisit su greata dupa mine) e ffff nasol...

Poate ma ajutati cu ceva sfaturi.

VA MULTUMESC!!
0
11-01-2011, ora 04:42
adrian23
Nu este medic/terapeut
adrian23
buna...in urma cu 9 luni am facut endoscopie.. diagnostic gastrita.. la test sange Helicobacter reactiv am luat tratament controloc si amoxicilina si claritomicina dup 3 zile lam intrerupt deoarece me-a aparut o jena cam la 3 cm de capu stom spre ficat...care ma facut sa-mi fac un ecograf...toate bune doar splina 13 cm...probe hepatice si marcheri virali...transaminaze limite normale la un test rapid hep c reactiv hep b negativ am dat direct fuga pt biopsie hep rezultat scor metavir A1 F1 dupa biopsie am repetat markeri virali la un centru de transfuzi hep C negativ hep B negativ am repetat la alt centru transfuzi iar negative amandoua iar la bioclinica repetate de 2 ori negative...transaminaze din 3 in 3 luni limite normale nu le-am avut niciodata crescute...am consumat mult alcool..hep alcoolica... PROBLEMA PE CARE O AM IN MOMENTU DE FATA ESTE...am un fel de arsura usturime permanenta si mancarme de la capu stomacului in sus undeva sub ambele coaste sub stern mai amplificata spre dreapta fara arsuri in piept in capu stomacului nu simt nimic.. totul este difuz la palpare nu simt nimic nici o amplificare.. raze plamani normal am pofta de mancare ma simt normal analize sange normal...in urma cu o luna la raze cu bariu gastrita de tip ulceros.. in momentu de fata am 4 zile de cand am inceput trat. controloc amoxicilina si claritomicina pentru eradicare Helicobacter si regim... tratamentu lam luat dupa capul meu...va rog sa-mi spuneti cam ce boala ar putea sa am... esofagita de reflux probleme?? sau pb cu ficatu ?? sau ce?? 3 ecografi la medici diferiti totul normal doar splina 13 cm... de 9 luni nu mai beau alcol deloc nu fumez am varsta de 23 ani.va rog sa-mi spuneti ce credeti ca am deoarece momentan nu dispun de bani pt consult va multumesc si scuze pt scris
0
11-01-2011, ora 07:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
haidar
1. culturizmul ca sport... nu are cum sa.ti afecteze sanatatea.. Dar acele suplimente care maresc masa musculara, DA, implica dereglari de metabolizm.
2problema gastrica care o descrii cred ca este mult mai complexa decat un simplu reflux !
posibil sa ai paraziti intestinali care duc la o varietate de simptome gastrice
trebuie sa faci Coprocultura( o analiza la 3-4 zile timp de 2 saptamani )
cauta taoate tratamentele posiobile naturiste de pe net.. pentru paraziti intestinali

: adrian23
cu siguranta este o gastrita cu reflux.
si ficatul sufaar de la alcool dar fiind tanar.. se regenereaza.
Poti continua tratamentul 10 zile
regimul strict alimentar 3 saptamani minim pana la 3 luni
fara acru( muraturi. otet, bors), fara acidulate, fara fructe citrice..
0
11-01-2011, ora 19:01
Ana25F
Nu este medic/terapeut
Ana25F
Am pierdut o sarcina cu o luna in urma si s-a folosit anestezia generala, la o saptamana dupa mi-au aprut niste dureri cumplite in zona pieptului am fost la urgente si mi s-a spus ca as avea reflux gastroesofagian si mi s-a dat omeprazol.Sunt 3 saptamani de cand iau omeprazol..mi-a mai disparut din durere dar imi fac griji pentru ca inca mai am arsuri si pe langa asta mi se scurge un lichid din anus si am senzatia ca as vrea sa merg la toaleta sa fac treaba mare dar e doar o senzatie si nu am nimic pe langa toate acestea in gat in timp ce inghit simt ca si cum s-ar freca doua oscioare si mai sufar si de sufocare!
Prima data cand am simtit durerea in piept am crezut ca este o criza anginoasa si am avut atac de panica, aveam pulsul ridicat si chiar si in momentul de fata aud ca un vuu, vuu in urechi in ritmul bataii inimii.Ce imi recomandati! Multumesc!
0
11-01-2011, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti o endoscopie gastrica, o colonoscopie.. si un consult la ORL
0
12-01-2011, ora 12:10
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
buna ziua domnule dr.indraznesc sa va deranjez cu prob mea pt ca ce am vazut postat despre refluxul gastro esofagian m-a speriat.in urma cu peste 10 ani am avut ulcer duodenal cu nisa pe care l-am vindecat cu tratament si regim destul de strict timp de 8 luni, dupa aceasta perioada am facut bariu si nu mai aveam nimc nici macar gastrita, dr care mi-a facut razele a zis ca nici nu se observa ca am avut ulcer.de atunci pana acum am mancat orice fara sa am probleme doar ca uneori aveam un ragait sau cand ieram prea obosita sau tensionata simteam o stare de nervozitate la stomac.acum cateva zile in timp ce mancam (friptura)am simtit ca imi ramane pe gat, am crezut ca nu am mestecat-o bine, la scurt timp am inceput sa ragai si sa am senzatia de voma iar aceste stari mi-a adus acea bucata in gat eliminand-o in final.la doua zile s-a repetat dar de aceasta data painea a fost cauza(tot la fel am crezut ca nu am mestecat-o bine pt ca am simtit ca ma racaie pe esofag) de aceasta data ragaitul a inceput dupa ceva timp aducand bucata pana in gat dar nu am mai putut sa o elimin, aveam stari de voma dar nu puteam sa vomit.am intrat in panica crezand ca m-am inecat cu acea paine si am plecat la urgente.de acolo m-au indrumat la orl unde asistenta m-a pus sa beau o cana de apa sa vada daca se duce(s-a dus apa) dar apoi aveam niste usturimi groaznice si ragaiam mai des, am asteptat aproape o ora sa ma vada dr(iera sambata seara si nu avea alte consultati dar poate nu ieram o urgenta)in tot acest timp am scuipat intruna si aveam acele usturimi si senzatia ca un bolovan se plimba pe esofagul meu, ultima data cand am scuipat a iesit si un firicel de sange atunci asistenta a zis sa nu am altceva.in sfarsit m-a vazut si medicul orelist si a spus ca in gat nu am nimic sa ma intorc la upu sa imi faca un tranzit barital.dr de la upu(pt care am tot respectul)nu aputut sa imi faca asa ceva ca nu avea cu ce, policlinica fiind inchisa la acea ora, mi-a zis ca din cauza refluxului gastro esofagian, mi-a facut o injectie cu un anxiolitic si mi-a pus o perfuzie.intr-un final am scapat de acel bolovan si de usturimi.am plecat acasa cu o reteta cu omeran 2/zi, maalox 2/zi, famotidina 2/zi, fiind o fire emotiva mi-a dat si calmepan de 3 mg, o jumatate seara(nu l-am luat pana acum pt ca am considerat ca nu este inca cazul), si multe ceaiuri de tei, sunatoare, musetel, galbenele toate neindulcite, si recomandarea ca dupa 2 sapt de tratament daca nu se schimba ceva sa fac o endoscopie. bineinteles sa tin si regim alimentar in functie de ce imi tolereaza stomacul.problema este ca am o frica ingrozitoare cand e vorba sa manac, evit alimentele tari, iar dupa ce iau omeranul parca imi ramane pe esofag si foarte greu se duce(dupa cateva ore)am senzatia ca am ceva ipe esofag. am citit pe net ca daca ai asemenea simptome e posibil sa ai sau sa dezvolti cancer.va rog sa-mi dati un raspuns si sa ma scuzati ca am scris un roman dar am vrut sa va relatez totul asa cum s-a intamplat pt ca dvs.sa stiti despre ce e vorba si pt a putea sa imi dati un sfat si un raspuns cat mai precis.va multumesc pt intelegere si tot odata pt raspunsul pe care o sa-l primesc.va doresc o zi buna si multa sanatate
0
12-01-2011, ora 12:14
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
scuze vreau sa fac o corectare iau omez nu omeran
0
12-01-2011, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista 2 posibilitati
1. sa facfi spazme esofagiene.. si acestea sa fie cauza deglutitiei proaste
2 sa fie un diverticul pe esofag
NUmai tranzitul baritat sau endoscopia. o sa clarifice situatia
0
12-01-2011, ora 13:30
Ana25F
Nu este medic/terapeut
Ana25F
Multumesc foarte mult domnule doctor, voi urma sfatul dumneavoastra!
0
12-01-2011, ora 13:40
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
multumesc pt raspuns dar mai am o intrebare sper sa nu par a fi insistenta, daca ar fi una dintre cele 2 afectiuni mentionate de dvs. cat de grava ar fi situatia ?
0
12-01-2011, ora 13:43
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
D-le doctor, asa cum v-am zis am fost ieri la un control orl. In urma acestui control printre altele mi s-a recomandat si flamexin pulbere orala. Am citit pe prospect si are foarte multe contraindicatii si reactii adverse. Desi i-am spus medicului ca am esofagita de reflux si urmez tratament cu Lanzul, mi l-a dat. E ok?
0
12-01-2011, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Laura.
trebuiea sa scrii si pentru CE ti.au dat flamexinul..
in medicina se mai practica si legea celor 2 rele.
daca flamexinul e vital pentru a trata alta boala.. se neglijeaza faptul ca mai provoaca iritatia mucoasei gastrice.
Ori.. il ei dupa masa...
ori NU il ei de loc.. daca nu e asa de mare durerea.
0
13-01-2011, ora 00:33
adrian23
Nu este medic/terapeut
adrian23
D-le doctor...Ma tot feresc de endoscopie deoarece mi'e frica sa nu iau vreu'n virus hiv sau hepatite...de cand me-a iesit hep C fals pozitiv am devenit cam ipohondru...ce credeti? se poate lua boli prin endoscopie sau nu? cum se procedeaza cu dezinfectarea acelui furtun...? am cautat informati si nu am gasit...va multumesc...
0
13-01-2011, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista solutii chimice foarte puternice acum.. care dezinfecteaza endoscoapele.
mergeti fara grija.
mai degraba puteti sa va inbolnaviti la un bar sau la un restaurant.. decat la endoscopie
0
16-01-2011, ora 23:09
Ana25F
Nu este medic/terapeut
Ana25F
Ce se intampla cand mancarea nu se digera cum trebuie, de exemplu am mancat carne de pui fiarta din supa si morcov si apoi am vazut in materile fecale puiul carnita exact cum as fi mestecat-o foarte bine in cavitatea bucala si morcovul la fel, am si o problema de reflux gastro-esofagian dar nu am facut inca o endocopie ca sa fiu sigura de asta, asa mi s-a spus de medicul de familie ca ar putea fi, mirosul materiilor fecale seamana cu cel de voma.Tin regim si incerc sa mananc mai mult fiert sau gratar, am scaun moale in general si am avut un singur scaun foarte apos o data pe zi era mai mult apa dar numai 1 data s-a intamplat.Credeti ca este ceva grav?Multumesc!
0
17-01-2011, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este grav din 2 motive.
ai un colon iritabil
mancarea NU se degera..organizmul Nu asimileaza vitaminele si substantele nutritive necesare..deregland activitatea fiecarui organ.
un cinsult la gastrologie si unul la un nutritionist pentru aa ajusta regimul alimentar
0
21-01-2011, ora 20:37
katalyna81
Nu este medic/terapeut
katalyna81
simt de o saptamana un nod in gat dupa ce mananc.
de asemenea am o durere in capul pieptului.nu am stari de voma sau greturi.
din ceea ce am citit pare a fi o esofagita.
m-ar interesa un tratament naturist.aceste simptome sunt foarte neplacute.nu fumez, nu beau.
care sunt regulile de baza pe care trebuie sa le respect in situatia mea? ce sa fac ? in afara ca trebuie sa ajung la un doctor?
0
22-01-2011, ora 07:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
. regim strict alimentar fara acru( muraturi. bors, otet)
fara bauturi acidulate
fara fructe citrice si mere
redigest 1 pana la masa
almagel 1 lingura dupa masa
inhalatii si gargara dupa fiecare, masa
tab de supt pentru gat dupa gargara
0
24-01-2011, ora 11:34
IonutMiron
Nu este medic/terapeut
IonutMiron
Buna ziua,
in primul rand vreau sa va multumesc pentru fapt ca ne acordati atentie si ne sunteti de un real ajutor prin raspunsurile dvs.
Trecend la subiect, vreau sa va spun ca de circa 7 luni am senzatie de nod in gat, arsuri pe esofag si uneori arsuri la stomac.
Am efectuat endoscopie digestiva acum 6 luni si testul cu bariu in urma cu 3 luni in urma carora nu mi-a fost diagnosticat nimic.
Acum 2 luni de zile mi s-au facut PH metrie cat si manometrie in urma carora am fost diagnosticat cu BRGE.
Mi s-a dat tratament 60 de zile cu controloc 20 de mg de doua ori pe zi, in urma tratamentului starea de sanatate nu s-a imbunatatit prea mult (fiind zile in care ma simt mai bine iar altele mai rau), disparand in timpul tratamentului doar arsurile din zona stomacului nu si cele de pe esofag sau senzatia de nod in gat.
Mentionez ca de 7 luni de zile de cand tin si un regim alimentar (fara grasimi, legume crude, fructe doar banane, fara prajeli, sau gratar am slabit in jur de 15 kg) practic de la 96 de kg am ajuns la 80.
De vreo 2 luni de zile am si uneori ameteli in momentul in care ma ridic din pat sau de pe scaun.
Mi-am facut analizele de sange pentru a vedea de unde pleaca aceaste ameteli dar doctorul le-a studiat si a zis ca nu e nimic iesit din comun.
Va rog sa imi spuneti cum pot face daca nu sa ma ingras macar sa stopez scaderea aceasta drastica in greutate.
Pur si simplu nu stiu ce sa mai iau astfel incat sa ma pot pune pe picioare.
Va rog sa imi spuneti daca as putea sa imi suplimentez alimentatia cu suplimente nutritive gen : batoane proteice, pudra proteica cu carbohidrati etc.
Am sa incerc tratementul indicat de dvs. cu Fiamarant si Reglacid, dar ma ingrijoreaza foarte tare ca am slabit foarte mult :(
Va atasez mai jos ultimele analize facute in speranta ca ma puteti ajuta.
Va multumesc anticipat.

Hemoleucograma
Rezultat
RBC
Rez. optim
4.5 - 5.5 *10^6/mm3

HGB
Rezultat
13.5
Rez. optim
13.0 - 17.0 g/dl

HCT
Rezultat
40.0
Rez. optim
40 - 50. %

MCV
Rezultat
87.7
Rez. optim
80 - 96 fL

MCH
Rezultat
29.5
Rez. optim
28 - 34 pg

MCHC
Rezultat
33.7
Rez. optim
32 - 36 g/dl

RDW
Rezultat
15.9
Rez. optim
11.5 - 14.5 %

PLT
Rezultat
245
Rez. optim
150 - 450 *10^3/mm3

PDW
Rezultat
17.5
Rez. optim
12.0 - 16.5 %

PCT
Rezultat
0.18
Rez. optim
0.16-0.48%

MPV
Rezultat
7.5
Rez. optim
7.4 - 10.4 fL

WBC
Rezultat
5.90
Rez. optim
4.8 - 11.0 *10^3/mm3

NE
Rezultat
2.68
Rez. optim
2.54 - 7.48 *10^3/mm3

EO
Rezultat
0.204
Rez. optim
0.09 - 0.88 *10^3/mm3

BA
Rezultat
0.070
Rez. optim
0.0 - 0.2 *10^3/mm3

LY
Rezultat
2.15
Rez. optim
1.20 - 4.95 *10^3/mm3

MO
Rezultat
0.795
Rez. optim
0.09 - 0.88 *10^3/mm3

NE %
Rezultat
45.4
Rez. optim
53 - 68 %

EO %
Rezultat
3.46
Rez. optim
2 - 4 %

BA %
Rezultat
1.18
Rez. optim
0.0 - 2.0 %

LY %
Rezultat
36.5
Rez. optim
25 - 45 %

MO %
Rezultat
13.50
Rez. optim
2 - 8 %

Biochimie

Glucoza serica
rezultat 70
60 - 105 mg/dL
Chimie umeda

Colesterol total
rezultat 167
convenabil: 200 mg/dl
atentie: 200-240 mg/dl
risc: 240 mg/dl
Chimie umeda

Trigliceride
rezultat 107
convenabil: 150 mg/dl
atentie: 150-199 mg/dl
risc: 200-499 mg/dl
risc crescut: 500 mg/dl

TGP
rezultat 63
55 U/L

TGO
rezultat 23
34 U/L

Acid uric
rezultat 5.5
7.2 mg/dl

Creatinina serica
rezultat 0.85
1.30 mg/dl

Uree serica
rezultat 38
45 mg/dl

Calciu seric total
rezultat 9.77
8.4 - 10.2 mg/dl

Calciu ionic
rezultat 4.09
3.8 - 4.8 mg/dl

CRP cantitativ
rezultat 0.84
5 mg/L

Hematologie
VSH
rezultat 4 mm/1h
rezultat 16 mm/2h
15 mm/1h

Analiza urinei

Sumar de urina
Densitate: 1020
PH: 5.5
Proteinurie: ABSENT
Glicozurie: ABSENT
Corpi cetonici: ABSENT
Urobilinogen: NORMAL (1 mg/dl)
Bilirubina: ABSENT
Nitriti: ABSENT
Leucocite: ABSENTE
Hematii: ABSENTE

Sediment urinar: ABSENTE LEUCOCITE, ABSENTA FLORA BACTERIANA
0
24-01-2011, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da tratamentul naturist trebuie luat
trebuie sa faci corectie la regimul alimentar
poti manca carne gatita la gratar sau fiarta.. sau la rola
TRebuie sa te feresti de acru( muraturi, otet, bors) fructe citrice si bauturi acidulate
restul poti manca orice si cat de mult vrei
Almagel 1 lingura dupa mnasa.. ca sa previi refluxul
0
24-01-2011, ora 12:15
IonutMiron
Nu este medic/terapeut
IonutMiron
Problema este ca nu stiu cum sa suplinesc deficitul de calorii pt atata timp cat mancarea este cu ulei mai putin, fara bulion, (in general cuptor, si fiert).
Suplimentarea alimentatiei cu suplimente nutritive gen : batoane proteice, pudra proteica cu carbohidrati etc. credeti ca mi-ar face mai mult rau?
Ar fi cazul sa mai fac si alte analize de sange?
Multumesc pentru raspuns.
0
24-01-2011, ora 12:26
IonutMiron
Nu este medic/terapeut
IonutMiron
De asemenea am renuntat la dulciuri, consum decat ocazional fursecuri de casa putini dulci, fara grasimi animale, fara sosuri sau mezeluri.
Adaugă un comentariu / răspuns
162 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •