Insomnie, nu pot dormi fara melatonina

24-07-2018
spzHades
Nu este medic/terapeut
spzHades
Buna ziua,

De vreo doi ani am probleme cu somnul destul de rau. Au inceput cand m-am mutat cu fosta prietena, nu reuseam sa dorm deloc langa ea, am avut perioade de dormeam 2-3 ore pe noapte nopti la rand, uneori nu inchideam un ochi, eram terminat. Usor usor am inceput sa dorm mai bine pana cand dormeam relativ ok.
M-am despartit de fata aceea si am inceput sa am niste insomnii destul de rele, nu conta la ce ora ma culcam, nu dormeam mai mult de cateva ore. Din cauza asta am cam dat-o in depresie si nu mai suportam. Am avut o perioada foarte proasta din cauza careia am avut mult de suferit din cauza oboselii acumulate si a depresiei. A tinut cam 5 luni aceasta perioada in care mai aveam zile in care dormeam bine, perioada in care mi s-au intamplat numai necazuri din cauza starii de iritatie, anxietate si depresie in care ma aflam, atrageam numai lucruri rele.

Acum 5 ani dormeam in galagie, nu conta ca era muzica tare eu tot dormeam fara nicio problema, puteam sa dorm si cu 4 persoane in pat ca nu ma trezeam.

Acum trebuie sa dorm cu dopuri, sa nu fie nimeni cu mine in pat si sa fie liniste totala. Nu mai zic ca mi-e frica de ziua in care va trebui sa ma mut cu alta fata... ca nu vreau sa mai trec prin chinul prin care am trecut cu somnul. Noroc ca fata cu care sunt acum nu are nicio problema sa nu dormim impreuna.

Am inceput de 3 saptamani un tratament cu melatonina pura 3mg. Primele 2-3 zile doar ma ametea si dormeam foarte prost din cauza ei.. dar am tot luat ca stiam ca la mine dureaza pana ma obisnuiesc cu ea. Acum dorm foarte bine de cand iau melatonina, am mai avut cate o zi in care m-am trezit din cauza zgomotului ca am uitat sa imi pun dopuri de urechi.

Prin urmare, iau melatonina pura de 3mg care imi face foarte bine, nu mai dorm pe mine la munca, am o stare generala foarte buna (eu sunt un tip vesel). In general o iau cu 30 min - 1 h inainte sa vreau sa dorm si ma ia somnul destul de repede. Am 120 de tablete din care am luat aproape 30. Ideea e ca fara ea nu prea ma ia somnu' si nu stiu cat de mult dorm. Cat pot sa iau melatonina fara sa imi dauneze?

Ma gandesc cu frica cum o sa dorm cand nu o sa mai iau, ca nu pot sa iau la infinit.

Pentru mine e ireal cum unii oameni pot dormi oricand vor ei, ii ia somnu' repede si dorm cel putin 6 ore fara probleme. Mi se pare ceva sci-fi. Nu conteaza ca am dormit 2-3 ore toata noaptea ca oricum oricat as incerca ziua sa dorm, nu as putea. Mi se mai intampla si noaptea sa fiu rupt de somn, sa inchid ochii si sa nu ma ia somnu'.

Un sfat ar fi binevenit. Ce efecte are pe termen lung? Cat timp pot sa iau fara intrerupere si ce pauza ar trebui sa fac?
4 comentarii
0
02-08-2018, ora 11:00
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Te salut.
Sa stii ca si eu am avut si inca mai am probleme cu somnul, iau trittico si am un somn destul de agitat, visez foarte foarte mult si ma trezesc peste noapte.
Mereu la aceesi ora ! 3:30-4:00 :)

Si eu am prieteni care adorm dupa 5 min cum s-au pus in pat, indiferent de ora la care se pune sa doarma.
Pe cand eu. daca ma pun sa dorm fara pastile pot sa stau 10 ore cu ochii inchisi si nu dorm.
Pana sa iau trittico am stat nedormit 4 nopti (deloc, nici macar o jumatate de ora n-am dormit).
Te salut.
0
23-08-2018, ora 17:43
geo123a
Nu este medic/terapeut
geo123a
Cred ca e ok daca iei 1-2 sapt, nu provoaca dependenta. Incearca sa cauti si de 1mg, gasesti in farmacii si e mai eficienta!
0
23-08-2018, ora 18:12
spzHades
Nu este medic/terapeut
spzHades
M-am interesat mai mult de melatonina si se pare ca pot lua destul de mult timp fara sa am reactii adverse.

De ceva vreme am renuntat la ea.. dar ma culc foarte tarziu daca nu o iau.

Trecusem de la 3mg la 6mg ca mi se parea ca nu prea isi mai face efectul, dar somnul cel mai odihnitor il am daca dorm fara melatonina, chiar daca ma culc tarziu si dorm mai putin.

Sper sa imi rezolv problemele cu somnul.. ca am avut perioade groaznice si o dau usor in depresie din lipsa somnului, nu pot sa ma concetrez la serviciu, nu reusesc sa invat sau sa retin informatie.
0
02-10-2018, ora 21:27
Ene Neculae
Identitate neconfirmată
Ene Neculae
Buna, seara!
Pentru situatia expusa mai sus, va recomand terapia Bowen, este o tehnica extrem de eficienta care va poate ajuta foarte mult,

------------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.