mi-a prescris Arketis, am citit ca are efecte adverse: impotenta si scade calitatea spermei

18-01-2009
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
de ceva vreme doctorul mi-a prescris arketis.am citit pe net si am vazut ca specialistii au ajuns la concluzia ca medicamentele ssri diminueaza calitatea spermei dar si provoaca impotenta.ce sa fac?nu am inceput sa-l iau inca.dar am si insomnii cam de o luna din cauza unei depresii.ajutati-ma, va rog
5 comentarii
0
18-01-2009, ora 21:08
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Eterna dilema a omului modern, care de multe ori alege sa ia un pumn de medicamente decit sa faca o ora de miscare in aer liber.Incearca sa iti gasesti o ocupatie care sa te solicite cit de cit fizic, daca nu e chiar clima potrivita pt. sport macar o ora-doua de plimbare seara si mai lasa televizorul / PC-ul.TOATE medicamente psihotrope au o cohorta intrega de efecte adverse si mai dau si dependenta, incit dupa ce le iei chiar n-o sa mai poti adormi fara ele
0
19-01-2009, ora 16:09
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
am incercat si sport, si plimbari si fara tv si pc.chiar si cand sunt linistit nu pot pur si simplu sa adorm.am auzit ca fevarinul ar fi bun.stiu ca medicamentele nu fac bine, dar la bine este problema serotonina si asta nu o poti rezolva cu sport, de aceea intreb, deoarece simt eu ca nu e ceva in regula, mai am si stari de neliniste, frica.pana acum aveam cateodata atacuri de panica dar luam 2 zile ansilan si reveneam, dar de cand si cu depresia prin care am trecut, si probleme cu prietena, totul m-a perturbat.psihicul nu mai functioneaza bine.sincer seroxatul mi se pare foarte suspect, si mpe net am vazut oameni distrusi din cauza lui.va multumesc mult
0
19-01-2009, ora 16:55
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Inteleg ca marea problema e despartirea de prietena ta...incearca la un psiholog...desi eu zic ca cel mai bine e sa iti gasesti alta prietena.Stii tu vorba aia, cui cu cui se scoate.Si sa vezi ce bine vei dormi alaturi de noua ta prietena ;)
0
31-01-2009, ora 15:02
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
"Si sa vezi ce bine vei dormi alaturi de noua ta prietena ;)" - Acesta este unul dintre cele mai bune sfaturi, incearca sa ti cont de el...

Weekend minunat Mladen&Drweather!
0
27-06-2009, ora 15:33
flavi
Nu este medic/terapeut
flavi
Tocmai am fost si eu diagnosticata-tulburari anxioase cu atac de panica dupa o luna in care m-am chinuit si am crezut ca am spasmofilie. Doctorul mi-a dat arketis azi am luat prima pastila spuneti-mi si mie cum va simtiti pt ca eu nu sunt bine.Nu-mi vine sa vomit dar sunt f ametita si parca fobiile imi sunt mai intense.asa sunt primele zile Help me
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.