ochii slabi in cap dupa purtarea ochelariilor pe nas

09-08-2014
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
Buna ziua ma numesc ----------* si am si io o problema sa va povestes cum s-a intamplat am fost diagnosticat cu un mic 'joc la ochii' si a trebuit sa port ochelarii, problema consta in felul urmator de cand am luat ochelarii si pana i-am dat jos i-am purtat numai pe varful nasului timp de 2 ani jumate si mi s-au format ochii ca si cum as avea o pereche de ochelarii rotunzi la ochii, parca nu as mai privi cu toata privirea, si parca numai sunt ochii activi in cap, parca numai mi se misca ochii in cap au ramas pe loc si ii simt tot timpul molesitii, am primit cateva raspunsuri si pe alt cont cum ca mi-as fi fortat nervii la ambii ochii, parca mi s-a format 'vederea dupa doi ochii de sticla ca sa zic asa sa intelegeti, si mai e o chestie cand intorc capu, imi da o senzatie ochii nu s-ar intoarce decat capu ochii ar sta pe loc :( precizez ca ochelarii au fost ceva de genu http://postimg.org/image/wnt8m5jiz/, am primit cateva raspunsuri pe un alt site sa imi iau niste ochelarii mai mari ceva de genu ca astia http://postimg.org/image/3nk34uncx/ ca sa imi acopere tot ochiu si sa ma uit prin ei poate asa mi-o reveni ochii, da am alta intrebare unde pot face un control la nervii optici, PARCA 'VEDEREA MEA ' S-A FORMAT DUPA FORMA OCHIILOR, Parca n-ar mai fi ochii fixii in cap sa zic asha

(*modificat de admin)
20 comentarii
0
21-08-2014, ora 01:38
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
Buna,
Stiu ca nimeni nu poate sa inteleaga problema ta si te trimit probabil la psihiatru, asa mi se intampla si mie. De aproape un an am probleme mari de vedere, simt ca si cum nu imi ajunge campul vizual, mi se pare ca vad mai ingustat, simt ca nu imi pot misca bine ochii in directiile in care vreau eu, desi ochii mei se misca normal. Am fost la peste 10 oftalmologi si nimeni nu m-a lamurit ce as putea sa am, multi au inceput sa rada spunand ca totul mi se pare.
Totusi eu am insistat si am cerut sa mi se faca o gramada de analize. In cele din urma la efectuarea unui camp vizual computerizat s-a descoperit ca mi-am piedut o parte din campul vizual, in regiunea nazala la ambii ochi. Acum incerc sa descopar motivul pentru care am pierdut din campul vizual si inca nu am gasit nicio explicatie, dar sper ca sunt pe drumul cel bun.
Ideea este ca daca simti ca este ceva in neregula cu vederea ta trebuie sa insisti sa faci investigatii, pentru ca e vorba de ochii tai si sunt cel mai important simt. Ignora-i pe cei care rad de tine si te trimit la psihiatru si insista sa faci analize. Din propria mea experienta, iti recomand sa te duci la un oftalmolog cu experienta si cu un cabinet dotat cu aparatura de ultima generatie si sa ceri camp vizual computerizat, si la 30 de grade si la 70 de grade, tomografie de nerv optic, tensiune oculara ajustata la grosimea corneei. Daca nu iti iese nimic relevant, cere sa ti se faca testul pentru keratokonus, potentiale evocate si electroretinograma. Daca nici asa nu iese nimic relevant, poti sa incerci sa faci si un rmn. Multe probleme de vedere au cauze neurologice.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor cat de cat. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, ma poti contacta oricand.
0
21-08-2014, ora 16:31
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
multumesc frumos mi-ai putea recomanda un oftalmolog bun la care sa merg ? numai pot :((((( cum mi s-a format vederea asta :(
0
21-08-2014, ora 16:33
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
recomandami ce sa fac zimi unde ai facut tu...dami unde ai facut tu ca sa merg sa fac si yo si un oftalmolog bun sa fac toate chestiile aste
0
21-08-2014, ora 16:43
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
dami un nr de telefon daca poti sa putem vorbi sa imi explici ce sa fac mai detaliat te rog frumos, nu ingora mesajul meu ma simt foarte ingrozitor
0
22-08-2014, ora 00:17
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
Spune-mi din ce oras esti ca sa ma gandesc unde ai putea sa mergi mai aproape sa-ti faci analizele. Numar de telefon nu pot sa iti dau pe forumul asta pentru ca e public si nu vreau sa il vada toti cei care intra sa citeasca
0
22-08-2014, ora 07:11
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
sunt din bucuresti poti sa imi trimiti mesaj privat cu el :) cu numaru de telefon
0
22-08-2014, ora 07:12
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
si nu il vede nimeni daca imi trimiti mesaj privat cu el
0
22-08-2014, ora 17:42
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
crede-ma ca e o suferinta foarte grea cu vederea asta cum mi s-a format si ti-as fi foarte recunoscator daca m-ai putea ajuta ce analize sa fac tocmai de aceea te rog sa imi trimiti nr tau de telefon pe privat :)
0
23-08-2014, ora 00:45
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
ti-am trimis mesaj pe privat cu nr meu
0
23-08-2014, ora 10:14
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
te-am sunat da nu raspunzi ti-am lasat un mesaj pe telefon
0
23-08-2014, ora 17:19
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
scuze dar nu am auzit telefonul de dimineata cand m-ai sunat, te-am sunat inapoi pe la pranz
0
23-08-2014, ora 18:08
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
spunemi cand pot sa te sun
0
24-08-2014, ora 00:00
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
Am vorbit cu mama ta la telefon, iti mai scriu aici tot ce I-am recomandat dansei. Sa incercati sa mergeti la West Eye Hospital sa faci investigatii mai complete. Adresa si numarul de telefon il gasesti pe internet. Cred ca ar fi cel mai bine sa faci in prima faza investigatiile pentru glaucom, pentru ca e o boala destul de intalnita care poate sa dea tulburari de vedere asemanatoare cu ceea ce descrii tu. Mai era ceva care am uitat sa intreb, am inteles ca ai si nistagmus, il ai de cand te-ai nascut sau a aparut pe parcurs? Si inca ceva important, vezi cat de cat bine pe intuneric sau te descurci greu?
0
24-08-2014, ora 17:44
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
de vazut vad foarte bine, nu am probleme cu vederea numai ca am purtat ochelarii pe varful nasului timp de 2 ani jumate si mi-am dereglat vederea parca as avea doi ochii de sticla parca numai stau fixi in cap cand intorc capu nu se misca ochii cu tot cu cap vorba vine, ochii raman intr-un loc, sunt instabili in cap, orikum multumesc frumos pentru ajutor spunemi aici ce analize sa fac la ochii la west eye hospital
0
24-08-2014, ora 17:44
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
nistagmusul il am din nastere
0
24-08-2014, ora 17:47
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
enumera-mi toate analizele care le pot face sa imi revin cu ochii :) si le voi face
0
24-08-2014, ora 23:23
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
Pentru inceput eu zic sa te duci la West Eye Hospital si sa ceri pachetul complet de analize pentru glaucom
0
24-08-2014, ora 23:25
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
Pachetul trebuie sa continua tomografie de nerv optic (asta e cea mai importanta analiza), camp visual (si sa ceri sa ti se faca la 70 de grade) si tensiune oculara
0
25-08-2014, ora 15:48
alystarmen10
Nu este medic/terapeut
alystarmen10
Multumesc frumos pentru raspuns
0
25-08-2014, ora 19:29
sophia25
Nu este medic/terapeut
sophia25
Sa ma tii la curent cu ce ti se mai intampla. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: