poliartrita?
dureri articulare la toate articulatiile mari sau mici, indiferent de vreme, oboseala sau pozitie, inclusiv noaptea. femeie, 51 ani, fumatoare, cafea zilnic o cescuta, profesor, sedentarism, supraponderabilitate. fara alte patologii in antecedente.la menopauza.
dintre analizele facute mentionez:leuc 9010, eozinofile 8, 7%, figrinogen 474, prot totale 7, 52, col total 691, ldl 170, trigliceride 555, hdl 44, pcr 11, 46;rct walle rose negativa.
durerile au inceput sa se accetueze dupa o excursie in grecia, unde nu am avut nici o durere, nu am luat nici o pastila.
va multumesc anticipat!
dintre analizele facute mentionez:leuc 9010, eozinofile 8, 7%, figrinogen 474, prot totale 7, 52, col total 691, ldl 170, trigliceride 555, hdl 44, pcr 11, 46;rct walle rose negativa.
durerile au inceput sa se accetueze dupa o excursie in grecia, unde nu am avut nici o durere, nu am luat nici o pastila.
va multumesc anticipat!
4 comentarii
un diagnostic de poliartrita se pune in urma unui examen de specialitate.din cele prezentate este putin probabil acest diagnostic, in schimb este posibil sa aveti o disfunctie tiroidiana (hipotiroidism?), de aceea va sugerez un consult endocrinologic.
colesterolul este crescut si la fel ldl.trebuie sa mai slabiti din greutate, sa mergeti o jumatate de ora pe jos in fiecare zi, sa mincati mai putin gras si sa va adresati medicului de familie pentru tratament si control.trebuie sa preveniti depunerea colesterolului pe vase.in ce priveste durerile daca se mentin se pot face niste radiografii.puteti sa luati un tratament antiinflamator diclofenac 50, 3 tb pe zi si unguent diclofenac si un antialgic un algocalmin.multa sanatate.
Buna ziua.Banuiesc ca ati fost la un medic reumatolog si bineinteles la endocrinologie
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 11oare am lupus?
- 4am si o problema..poate ma ajuta cineva
- 8Violonista cu probleme la mana stanga.
- 13De o sapatamana: dureri lombare, mictiuni dureroase, dureri abdominale, inghinale si articulare
- 10Dureri ingrozitoare de oase
- 14poliartrita reumatoida
- 14as vrea sa ma jutati daca se poate cu un diagnostic, cu un tratament pentru aceste analize.
- 6am observat ca imi pocnesc si ma dor articulatiile de cateva luni
- 19Poliartrita reumatoida forma seronegativa
- 3este indicat tratamentul cu predninson pt poliartrita reumatoida forma sero negativa?
- 0Metatarsalgie, durere articulatie deget mijlociu picior
- 7poliartrita sau nu...?
- 2O durere devenita un mister
- 3Poliatrita reumatoida-tratament biologic-efecte adverse!!!! Un tratament naturist va rog!
- 1Dureri la nivelul oaselor
- 1Durere articulatii mana stanga
- 1Poliartrita reumatoida
- 4Vă rog să mă ajutați! Mama mea este suspectă de poliartrită reumatoidă
- 2Poliartrita reumatoidă
- 2Poliartrita reumatoida
Mai multe informații despre: durerea osteoarticulara poliartrita reumatoida
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: