sotul meu e tot timpul nervos, vulcanic, posesiv, narcisist..

28-03-2013
evelyna2u
Nu este medic/terapeut
evelyna2u
BUNA,

Am decis sa scriu aici pentru ca nu stiu in cine sa am incredere, n-am curaj si mi-e frica sa ma deschid altcuiva..

Am 25 de ani si sunt casatorita de un an. Povestea mea incepe la 3 zile dupa nunta cand sotul meu si-a dat masca jos...E un tip inalt, frumos, zvelt, dar foarte violent.. Ma jigneste mereu, e foarte posesiv, suparacios, nervos...E un om cu toane, insa rar de tot sunt zilele cu toane mai bune. Nu ma respecta deloc si nici fata de parintii mei nu mai arata respect. Vorbeste urat cu toti.. Mi-a indepartat toti prietenii iar eu sunt ca o sluga.Tot ce spune el e sfant iar eu nu am drept la replica. Mai groaznic e ca amandoi lucram in acelasi loc. Viata mea e un calvar langa el. In opinia lui, nimic nu fac bine, nimic nu stiu.. nimic nu ii convine la mine. Orice spun, zice ca e o prostie si ar fi bine sa nu mai vorbesc nimic. In fiecare zi plang, nu mai am pofta de nimic..Parintii mei sufera cand vad ce urat se poarta cu mine..si toti ma intreaba de ce m-am casatorit cu el.( nu se fereste deloc in public). Nu era asa... A fost un baiat finut si atent cu mine... pana ne-am casatorit. Cand fac o greseala, cat de mica ma taxeaza si nu ezita sa ma jigneasca, apoi face pe suparatul si nu vb cu mine zile intregi pana cand eu merg la el si ii cer insistent iertare(chiar daca a fost vina lui).. Crede ca el le stie pe toate si numai el e inteligent, restul nu inseamna nimic... Nu accepta nici o oferta din partea mea, in casa noastra se face numai si numai ce vrea el, cum vrea el si cand vrea el. Am vrut sa merg la un psiholog ori un psihiatru, dar nu imi permite..Ma controleaza mereu..Comportamentul lui e vulcanic, domina pe toata lumea si nu suporta ca cineva sa ii dea sfaturi.. Toti sunt mai jos decat el, iar el e cel mai destept...asa considera el si chiar spune asta... Ciudat e ca exact acelasi comportament il are si tatal lui.. E mostenire de familie.. Eu sufar ingrozitor langa el, plang in fiecare zi insa lui nu ii pasa..Ma trateaza mai rau ca pe un animal. Nu mai am pofta de viata, de mancare, de nimic... Daca stiam ce va fi nu stateam langa el niciun minut..Imi doresc tare mult un copil...poate ar schimba situatia...Credeti ca exista vreo sansa sa se schimbe?? Tot ce imi doresc e o familie normala...Ma ingrozesc la gandul ca o viata intreaga o s-o duc asa...O sa innebunesc daca nu fac ceva... Exista vreo solutie?Vreun medicament ori o tactica...?? Va rog mult daca puteti sa imi dati o speranta...
19 comentarii
1
29-03-2013, ora 02:05
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Parerea mea ca stii deja rezolvarea: divortul si sa-ti refaci viata. Daca nu aveti copii cu atat mai mult. Si daca faceti copii, genul asta de om nu se va schimba. Vei fi nefericita, umilita si imbolnavita toata viata de un egoist. Eu iti spun fara menajamente ce cred, tu decizi.
Daca esti influentabila, vei ceda, dar sa tii minte ca poate vei regreta toata viata daca ai ales sa fii vlaguita de un asemenea individ. Si daca nu este chiar asa cum il descrii, chiar daca si tu ai vina ta, tot ce conteaza ca tu te simti asa si asta e tot ce trebuie sa conteze.
Fii puternica, esti datoare sa fii fericita si implinita si poate si el isi gaseste una care sa-l multumeasca. Chiar poti sa-i spui ca daca tot te considera atat de jalnica, il descatusezi de atata nefericire.
Sa auzim de bine.
1
29-03-2013, ora 06:18
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Evelyna, din pacate si tu stai cu un psihopat!

Asta e genul de bolnav psihic care va revarsa boala asupra ta si te va baga pe tine in psihoza in timp!

Oamenii astia schizoizi sunt cei care provoaca numai rau in jurul lor si din pacate nici nu au leac pentru ca ei nu se considera bolnavi.

Cu astia nu ai nici o sansa!

Singura sansa este sa fugi cat de tin picioarele, sa divortezi cat mai repede si sa nu cumva sa cazi in capcana lui: iti va cere iertare mereu si te va face sa te intorci, cu promisiuni si lacrimi.
Tot ce trebuie sa faci este sa rupi pisica in doua si sa nu mai accepti o astfel de viata MIZERABILA!

Ce e nebunia asta?!? La urma urmei iti este un strain, nu fi slaba de inger si nu iti irosi tineretea cu un schizoid!
Nici n-o sa indrepti pe nimeni si nici sanatoasa nu vei fi!

Nu e departe vremea cand o sa-ti fie frica si de umbra ta si o sa te simti utimul om de pe pamant, pentru ca psihopatul asta vrea, sa te aduca sub el, sa iti stearga demnitatea, stima de sine, increderea, tot, absolut tot, si sa depinzi de el, sa devii leguma, un om care asculta orbeste de nebuniile lui.

Tu esti acum o victima!

Divorteaza si sa nu te impinga pacatul sa crezi ca se va schimba.

Daca faci un copil cu el, stiind ce ai langa tine, atunci te va astepta o viata de cosmar, cu boli psihice, cu tot tacamul. Iar copilul va fi distrus psihic de relatia voastra si mai ales de tatal tiranic si bolnav psihic.

Realizeaza ca tu stai in casa cu dusmanul!

Nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa amarasca sau sa distruga viata altcuiva! Sa se autoagreseze pana crapa, dar sa lase intact psihicul altui suflet!

Divorteaza cat mai rapid si fara sa te uiti in urma!

Vrei o speranta? CU EL NU AI NICI UNA!
1
29-03-2013, ora 10:02
PREDOIU12345
Nu este medic/terapeut
PREDOIU12345
Bucura-te ca nu ai copii cu el si da divort!!! El nu se va schimba niciodata, nici daca-i faci un copil cu parul de aur nici daca ar fi sa castigi la loto, nici daca-i speli pardoseala cu lacrimile tale. Da divort acum cat inca mai ai o farama de putere, ptr.ca peste ceva timp nu vei mai fi in stare nici de asta!!!
1
29-03-2013, ora 15:20
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
DIVORTUL !!!! este singura solutie. Nu mai sta sa te gandesti de ce, cum, pentru ce... ai 25 de ani, ai viata inainte. Smulge-te din relatia asta care-ti va urati sufletul si te va inrai. Cu siguranta exista un om care te poate respecta si iubi asa cum meriti. Nu te gandi la nimeni, nici la situaita financiara nici la altceva... tu esti singura importanta... Ai parintii de partea ta cu siguranta...Stii cat de frumoasa este viata langa cineva care te iubeste si respecta !!!??? Trebuie sa afli !!!

Nu face copii cu el... nu va schimba asta cu nimic situaita in bine... din contra. Crede-ma, as tutea sa-ti fiu mama, stiu ce spun. Nu te afunda mai rau NU MERITA !!!
1
29-03-2013, ora 18:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
' Exista vreo solutie?Vreun medicament ori o tactica...?? Va rog mult daca puteti sa imi dati o speranta... '

Da, exista o solutie si cred ca ar trebui incercata inainte de va gandi la altceva, sotul dv are o personalitate agresiv-paranoida ! Procurati direct din farmacie sau cu ajutorul medicului de familie, pe reteta, o sticluta de Haloperidol picaturi si incepeti sa-i dati seara si in week-end cate 2-3 picaturi in mancare sau bauturi nealcoolice ! Mariti doza tot cu cate 2 picaturi pana la maximum 10 daca nu are efect sau vreti sa-l imbunatatiti usor !

Acest medicament este f ieftin ( sub 10 lei) si foarte eficient pentru diminuarea agresivitatii din episoadele maniacale sau psihotice ! Dupa ce se mai linisteste si puteti comunica cat de cat normal ar trebui sa mergeti impreuna la un medic psihiatru sa -si ia un tratament in cunostinta de cauza ! Altfel..va fi greu ! Si eu am un psihotic care imi vine pe cap tot la cateva zile insa eu nu am posibilitatea de a-i da nimic deci stiu cum este cu acesti oameni ! :)
1
30-03-2013, ora 16:42
evelyna2u
Nu este medic/terapeut
evelyna2u
Va multumesc mult din suflet pentru raspunsuri. Le-am citit cu atentie pe fiecare si o sa tin cont de ele. Voi lua o decizie cat mai curand. Simteam nevoia sa ma descarc si totodata sa primesc niste sfaturi si incurajari. Va multumesc !
1
30-03-2013, ora 16:59
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Stevens tati, cum poti sa recomanzi cuiva sa strecoare medicamente in mancarea altcuiva?? Te stiam baiat destept.
Pai poti sa stii ce reactie are cineva la anumite medicamente? Stiu persoana care a facut criza cardiaca de la medicamentul asta. Si apoi astea psihice nu se remediaza doar cu medicatie (si data de la distanta, fara consult direct, numai pe descrierea subiectiva unei persoane).
Nu mai spun ca, daca o prinde, va spune ca vrea sa-i faca rau, sa-l otraveasca, etc, un calvar si mai si.
Trebuie sa-si ia curajul sa-si adune strictul necesar si sa se mute la parinti. Sa-l puna in fata faptului implinit. Altfel va fi greu.
Poate nici nu e patologic, poate e daor un egocentric nesimtit.
Rezolvarea e doar una.
0
30-03-2013, ora 21:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce propuneti dumneavoastra nu e rezolvare, ci abdicare ! Eventual daca i-ar cere sa mearga la medic sub amenintarea separarii/divortului ar avea un sens ! Altfel in mod sigur va banui ca il paraseste pt ca are pe altcineva ! Asa se manifesta psihoticii, boala pe care a mostenit-o din familie dupa cum vedeti !

Deci varianta cu cele 2 picaturi in mancare ( asa se adiminstreaza medicamentul de obicei) este cea mai eleganta si eficienta cu putinta, zic eu ! Doza normala este de cel putin 5-10 ori mai mare deci nu e nici un pericol, acest medicament se da tocmai pt stari de agitatie, agresivitate si uneori in anxietate si atacuri de panica in doze mici (1-2 picaturi) !

Egocentrismul daca este exagerat nu mai e un defect de caracter ci un simptom ! Gelozia la fel, daca este exagerata si fara nici un temei ! Insa oamenii neinformati considera asemenea manifestari ca fiind particularitati, trasaturi de caracter sau lipsa de educatie ! Asa am ajuns sa avem un presedinte de tara paranoic, votat nu o data ci de 2 sau 3 ori daca punem si referendumul din 2007 ( este nebunul de care spuneam ca ma deranjeaza tot la cateva zile cu iesirile sale) ! :)

Deci n-avem nimic cu nimeni, cu conditia ca fiecare sa se trateze de boala de care sufera !
0
30-03-2013, ora 22:17
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Hai ca fu buna cu nebunu tau, subscriu ca e patologic. :)) Dar nu-i duc eu grija aluia, oricum nu va sfarsi bine.

Subliniez: este interzis sa dai medicatie cuiva, daca medicul nu prescrie si indica asta.

Daca voiam sa fiu intr-un ton melodramatic spuneam sa-i fie alaturi, ca e in sufetinta individul. Din experienta iti spun ca doamna de fata, daca nu pleaca din peisaj, VICTIMA scrie pe fruntea ei. La fel cum, din experienta, subiectiva de la distanta, bineinteles, spun ca sotul doamnei va fi asa in orice relatie matrimoniala legalizata s-ar afla si-i confera sentimentul de proprietate etc etc. Si nu pentru ca i s-a declansat brusc vreo paranoia sau alte patologii.

Deci, sper ca instinctul de conservare va functiona in cazul doamnei. Iar noi sper sa auzim de bine.
0
30-03-2013, ora 23:54
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Atunci subliniez si eu : este interzis sa recomandati cuiva sa divorteze daca persoana in cauza nu doreste asta ! :)

Spre deosebire de dumneavoastra toate, eu i-am recomandat sa mearga si la medic unde in mod sigur va primi mult mai mult decat 2-3 picaturi de calmant nervos !
Oamenii trebuie obligatoriu reparati nu sunt ca hainele sau incaltamintea pe care le poti arunca ! Iar de separat se vor hotara doar dupa ce vor exclude sau trata boala psihica !

P.S. Daca este si basist poate sa il paraseasca inca de pe acum ! Este irecuperabil ! Boala se poate trata, basismul nu !

:)
1
01-04-2013, ora 17:19
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Nu va poate oferi nimeni speranta, ea exista sau nu exista in dv. Din pacate, in familiile in care exista agresivitate de orice natura, sansele ca partenerul care initiaza acest gen de comportamente si ai carui parinti au fost violenti in copilaria lui, copilul nu este o solutie pentru ca cei doi parteneri sa-si consolideze relatia si nici ca partenerul violent sa se schimbe. Este posibil, ca pentru un timp el sa adopte comportamente pozitive, sa renunte la agresivitate.
1
01-04-2013, ora 17:19
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Aceste comportamente au fost invatate in copilarie sau au loc ca si reactie in urma unor traume ce trebuie rezolvate cu ajutor specializat. Dorinta altora de al il schimba nu sunt suficiente, nu exista tehnici de a schimba un om daca el nu isi doreste sa fie altfel sau nu constientizeaza ca e nevoie sa faca asta.
0
12-05-2016, ora 12:55
D.M
Nu este medic/terapeut
D.M
Buna tuturor,
Am si eu nevoie de părerea voastră. Vorbesc cu un baiat de 3 ani de zile, a fost divorțat are 2 copii (divorțul a fost pt ca soția la inselat si a dorit acest lucru..) acum el nu crede in nimeni... E mereu suspect nu crede nici macar in noi, a vrut sa ne căsătorim dupa doua luni de cand ne cunoscusem dar am amendat și-n cauza facultății mele si pt ca parintii noștri sau bagat... Dupa 2 luni eu mam culcat cu el si dupa acest lucru am impresia ca a inceput sa ii convină sa rămânem la acest nivel.. A trecut 3 ani de atunci mi-aș dori sa formam o familie dar el insista si se enervează cand vine vorba de acest lucru.. Zice ca lucrurile tr sa vina de la sine... Ca noi ne-am certat cateodata.. Tr sa fie totul perfect ca sa fie căsătorie ! Eu prin asta am inceput sa imi pierd încrederea in el
0
12-05-2016, ora 17:39
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Sunt barbati care fac alergie numai cand aud cuvantul "casatorie", asta nu inseamna ca nu-si iubesc partenerele si ca doresc doar sex sau ca le folosesc. Pur si simplu asa sunt "setati". Partenerul tau nu pare unul din aceia care nu cred deloc in casatorie din moment ce o avea in plan inca de la inceputul relatiei. Deci, e clar ca a intervenit altceva. Ce anume, e greu de spus, dar nu imposibil de aflat daca ati incerca sa aveti o conversatie pe tema asta. Trebuie sa il faci sa-ti spuna exact ce il determina sa nu mai vrea casatoria. Poate faptul ca a fost inselat l-a facut sa se teama ca va fi inselat din nou. Tu te gandesti ca daca te-ai culcat cu el l-a determinat sa nu te mai respecte indeajuns ca sa te ia de sotie? Poate asa e sau poate pur si simplu se complace in aceasta situatie, daca oricum primeste ceea ce vrea, de ce s-ar mai complica? Ei bine, tu trebuie sa actionezi daca el si casatoria cu el este ceea ce vrei de la viata. Pune-l la "dieta", fa-l sa intelega ca dragostea adevarata cere si sacrificii iar uneori trebuie sa faci si compromisuri si sa-ti asumi niste riscuri. Tu ai avut rabdare in aceasta relatie timp de 3 ani, banuiesc ca din iubire. Rabdarea asta nu poate dura la nesfarsit, explica-i ca daca nu se gandeste la urmatorul pas al relatiei voastre, tu il vei parasi pt ca meriti ceva mai bun. Vezi cum reactioneaza, daca arata nepasare in fata posibilitatii de a te pierde, atunci e clar ca nu te iubeste indeajuns iar in acest caz, ai dreptul sa mergi mai departe.
0
16-05-2016, ora 14:02
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna D.M.
Spui ca prietenul tau dorea sa va casatoriti dupa doua luni de relatie. Chiar vroia acest lucru?? Dupa o casnicie in care a fost inselat ranile se vindeca mai greu, iar urmele raman...Intr-o relatie este normal sa apara certuri. Nu poate fi perfecta relatia pt ca nici noi nu suntem perfecti. Fiecare persoana are caltitatile si defectele ei. Important este sa gasim modalitate de impacare, de intelegere a partenerului, sa ne respectam reciproc si sa ne dorim cu adevarat sa fim alaturi de o persoana!
0
18-05-2016, ora 13:18
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca semnele tale de intrebare tale sunt legitime DM. Insa probabil ca vor ramane tot semne de intrebare atat timp cat nu aveti o discutie clara, specifica si obiectiva pe aceasta tema.

De multe ori o astfel de discutie poate avea loc in cabinetul de psihoterapie, unde exista un mediu neutru, ce ‘calmeaza spiritele’ si permite o comunicare mai eficace. Inainte de a face acest pas e insa important sa realizezi ca o astfel de discutie deschisa ar putea sa duca si intr-o alta directie decat cea de intarire a relatiei voastre prin oficializarea ei. O astfel de discutie, ce abordeaza clar anumite subiecte sensibile, te face sa realizezi realitati ce poate sunt mai dificil de remarcat in interactiunea cotidiana cu persoana pe care o indragesti.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
1
06-03-2018, ora 12:48
Willow
Nu este medic/terapeut
Willow
Din pacate acest tip de persoana niciodata nu se va schimba, am fost casatorita cativa ani cu asemenea caracter care ma facuse sa cred ca nu exista viata dupa el.Acest tip de barbat nu te loveste, tocmai de aceea el crede despre el ca este un sot bun.Acest tip de barbat iti creeaza un iad psihologic si daca nu intervine in mintea ta un mic sentiment de egoism si supravietuire, vei fi intr o cusca emotionala toata viata.Ironia face ca si eu sa mi doresc sa am un copil cu el gandind ca se va schimba.Ghiceste..nu l a schimbat si mai tarziu dupa ce mi am construit o labilitate psihica sa pot supravietui...am plecat.Dupa ce am divortat, am realizat ca exista viata dupa el, si un barbat bun ma astepta undeva..si inca ce viata frumoasa!!! Iti urez mult noroc!
0
07-03-2018, ora 13:38
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare rau pentru experienta ta neplacuta Willow. Sunt cazuri si cazuri. Unele persoane nu se pot schimba.

Consider insa ca cele mai multe persoane se pot schimba, daca au o motivatie suficient de solida sa o faca.
Iar terapia de cuplu se ocupa in aceste cazuri in special de motivatia pentru schimbare. Voi ati incercat psihoterapia de cuplu ?

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
07-03-2018, ora 14:17
Willow
Nu este medic/terapeut
Willow
Ahh nu..nu am incercat pentru ca erau alte timpuri si conceptii, nu mai spun de orasul mic in care traiam fara optiuni din acestea.Cu toate astea eu sunt inclinata sa recunosc ca poate nu ar trebui sa generalizez pentru ca eu ma bazez pe experienta mea care este numai una iar datorita profesiei dumneavostra, aveti mai multe experiente si rezultate.Este un gand frumos si e bine pentru mine sa stiu ca unii chiar se pot schimba si va multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul