Trittico - Mi se inchid ochii, si ma molesesc imediat.

21-05-2018
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Va salut,
Urmez de 2-3 saptamani tratament cu Efectin 75mg 1 pastila dimineata la ora 9 si 1 pastila de trittico 1 seara dupa ora 9.
Prima data am inceput cu trittico 1/3 seara.
De cand am inceput sa iau o pastila de trittico pur si simplu in maxim o jumatate de ora trebuie sa dorm pentru ca nu mai sunt bun de nimic:).
Mi se inchid ochii, si ma molesesc imediat.
Dna doctor a zis ca usor usor o sa ma invat cu pastila si nu o sa mai am aceste simptome.
Vreau sa imi zica cineva daca a mai urmat cineva tratament cu trittico sau efectin.

Eu am mai luat tratament 5 ani de zile cu Cipralex (1 pastila dimineata) si anxiar (jumatate seara) dar anxiarul l-am scos de tot de 8-9 luni.


PS : Tin sa precizez ca am si o albeata pe limba, si uneori ma trezesc cu gura atat de uscata seara incat nu mai am saliva deloc pe limba.
Sa fie oare efect advers de la vreun medicament?
12 comentarii
1
21-05-2018, ora 13:12
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Simptomele dv sunt de la medicatie uscăciunea gurii limba încărcată și somnolenta.Incercati să vă hidratați mai.mult. pentru a nu mai avea limba incarcata.Care este doza de Tritico pe care o.luati?75 mg sau 150 mg?
0
21-05-2018, ora 13:27
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Ce te impiedica sa iei doar jumatate ? Medicamentele se iau in general la doza terapeutica minima ! Abia dupa ce jumatatea nu ar mai avea efect atunci se poate trece la pastila intreaga !
0
21-05-2018, ora 13:41
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Domnul doctor 150mg.
Am inceput cu 1/3 prima data si dormeam, apoi dupa vreo 10 zile am avut iar insomnie si stare usoara de panica si am vorbit cu doamna doctor si mi-a zis sa iau direct o pastila.
Dupa aceea i-am spus simptomele si mi-a zis sa continui schema propusa de dumneai sa am incredere ca o sa fie bine.

Trittico sa fie mai puternic decat anxiarul ?
Nici cand luam o pastila de anxiar nu ma adormea asa de rau:)
1
21-05-2018, ora 13:54
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Tritico este un antidepresiv cu proprietăți sedative.Sfatul meu e să luați 50 sau 100 mg
1
21-05-2018, ora 14:30
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Poate provoca si dependenta ?
1
21-05-2018, ora 14:40
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu as putea spune daca provoacă dependenta fizica ideea e că trebuie făcut tratament minim 6 luni dependenta fiind mai mult la nivel mental.
0
21-05-2018, ora 14:40
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Si in plus daca iau trittico 150 mg nici nu am curaj sa ma urc la volan
0
21-05-2018, ora 14:41
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Dar despre efectin ce parere aveti ?
Are ceva daca beau si cafea ???
1
21-05-2018, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tritico e un antidepresiv cu proprietati sedative. Se da special ca sa dormi seara.
Uscaciunea limbii e un efect secundar de la medicamente.
0
21-05-2018, ora 17:38
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Si asta o sa ramana in permanent sau cu timpul o sa dispară ?
0
22-05-2018, ora 08:44
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Si ce am mai observat, de cand iau Trittico visez foarte mult si numai tampenii... visez si urat.
Imi aduc aminte 3-4 vise in fiecare seara... inainte nu imi aduceam aminte nimic sau poate nici nu visam deloc :).

Cam multe efecte adverse are acest medicament...
0
17-02-2019, ora 03:22
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Salutari!
Cum merge cu tritico?
Eu iau xanax 1cp dim jumatate pranz si tritico 2/3 seara.
Au inceput dureri de stomac si nu ma simt bine deloc.
Inainte luam si 1cp de xanax dupa tritico seara si nu mai adormeam decat spre dimineata!
Dupa 2 saptamani ma simt cam ciudat pentru ca mananc foarte mult si am mereu senzatia de plin si durere de stomac.
Prima saptamana cu 1/3 era foarte bine. Acum sunt maxim de obosit si parca cateodata pe parcursul zilei simt ca pic din picioare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: