Acnee recidivată după isotretinoin oral

16-05-2017
Boy.
Nu este medic/terapeut
Boy.
Salut ! Am varsta de 18 ani si probleme cu acneea am de cand ma stiu. (De pe la 13 ani). Acneea a fost exarcebată anul trecut - cand singurul tratament disponibil in cazul meu era Sortret -. Dupa 4 luni de zile, fata mea arata bine, cu excepția petelor care erau inestetice nu mai aveam pic de cosuri. Acneea a recidivat la scurt timp (6 luni), debutand cu nisțe cosuri mici.. in prezent (cam la 6 luni dupa debut) acneea este mult mai agresivă (nu mai rau ca anul trecut cand am luat sortret), cosurile sunt inflamate, inestetice si mari. Am fost iar la dermatolog si mi-a dat niste analize legate de parazitul toxocara cannis si toxoplasmoza al caror rezultat ajung tocmai Vineri. Voi ce parere aveti? Ce credeti ca ar trebuii sa fac? Am uitat sa mentionez ca in a 2-a luna de la recidivă am fost la un dermatolog din Bucuresti care mi-a dat niste produse cosmetice pe care am dat cam 13 milioane şi care nu au fost uimitoare. E o pierdere de bani, timp si nu mai stiu ce sa fac.
1 comentarii
0
01-06-2017, ora 21:07
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea este o afectiune cronica care necesita tratament perioade lungi de timp, chiar Daca ati luat roacutane. Trebuie sa folositi creme, geluri- nu chiar atat de scumpe si sa faceti tratamente dermatocosmetice de curatare.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Acneea adolescenților ar putea fi o stare inflamatorie naturală și tranzitorie
  • De ce apare acneea la adolescenți
  •