Am acnee pe fata, in special pe frunte, am fruntea plina si nu stiu ce sa mai fac

27-08-2015
b.a.mona
Nu este medic/terapeut
b.a.mona
Am fost la doctorul endocrinolog si mi-a spus ca am hipotiroidie, hiperandrogenism si hiperestrogenism relativ. Mi-a recomandat euthyrox 25 mg, Laurina si Androcur. Am acnee pe fata, in special pe frunte, am fruntea plina si nu stiu ce sa mai fac. Acest tratament recomandat ma va ajuta?De asemenea, nu stiu daca sa incep a-l lua pt ca m-am documentat despre acest euthyrox si nimeni nu are o parere pozitiva despre el, ba mai mult, se spune ca odata ce incepi tratamentul, devii dependent de el si va trebui sa il iau toata viata. Este adevarat?Imi este frica sa incep tratamentul cu acest medicament.
Pe de alta parte, toate aceste 3 pastile luate in aceeasi zi nu imi vor provoca reactii adverse daca sunt combinate?Laurina si Androcur ma vor ajuta sa imi treaca acneea?
7 comentarii
0
27-08-2015, ora 05:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tulburarile endocrinologice pe care le aveti trebuie neaparat tratate pentru ca altfel veti avea probleme mult mai mari. Si acest tratament trebuie sa-l faceti sub coordonarea medicilor endocrinologi.
In ceea ce priveste tratamentul acneei va semnalez faptul ca rezultate foarte bune se obtin prin metoda plasmolifting.Este vorba de plasma proprie imbogatita cu trombocite. Studiati si aplicati aceasta metoda.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
27-08-2015, ora 18:53
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ciproteronul acetat va ameliora probabil acneea.
Plasma bogata in trombocite la care se refera domnul doctor este utila intr-o anumita masura pentru cicatricile postacnee si nu pentru leziunile active.
Pentru acnee trebuie asociat si un produs topic care sa contina un retinoid. In functie de severitate si extindere pot fi necesare si alte terapii. Va recomand sa vedeti si un dermatolog.

In legatura cu Euthyroxul: nu conteaza parerea domnului 'nimeni' si nici ce 'se spune'. Daca doriti informatii obiective le gasiti in indexuri si baze de date academice, nu pe forumuri homeopate si alternative. Incercati sa va documentati de pe portalul pentru pacienti al mayoclinic sau situri similare - chiar daca la inceput curba de invatare este mai abrupta, ele sunt mai utile.
0
30-08-2015, ora 00:03
b.a.mona
Nu este medic/terapeut
b.a.mona
Multumesc pentru raspunsuri!
Eu am fost la multi dermatologi, am urmat timp de 1 an jumate un tratament cu Roacutane(am avut acnee vulgara, aveam toata fata rosie si fara niciun loc liber si ma dureau foarte mult cosurile chiar si cand dormeam).Dupa ce am terminat tratamentul, la o diferenta de 2 luni, acneea a revenit si am urmat un tratament cu Sotret timp de 7 luni, iar ulterior la o diferenta de 2-3 luni acneea a revenit si asa sunt acum.
Am mers la endocrinolog, m-am gandit ca poate e de la altceva, poate nu aveam ceva dermatologic.Si intr-adevar, asa a fost. Iar medicul endocrinolog mi-a prescris medicamentele de care am precizat in postarea mea aici.Nu m-am informat foarte mult despre acele medicamente(euthyrox, laurina si androcur), doar ce am reusit sa citesc pe internet si din comentariile de pe celelalte forumuri m-am speriat putin.Se spunea ca ar ingrasa foarte mult acest euthyrox sau ca unii sunt nevoiti sa il ia pe viata.
Cat despre Laurina si Androcur, am citit comentarii pozitive, cum ca ar ajuta la indepartarea acneei si a sebumului, din cauza caruia am tenul gras si parul la fel.
Voi reveni la doamna doctor cu niste intrebari, insa am zis sa cer si alte pareri aici.

Multumesc
0
31-08-2015, ora 19:38
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
De curiozitate, care a fost doza de sotret si roaccutane pe care ati luat-o si pentru cat timp si ce greutate aveti?
Ma gandesc ca probabil au foat subdozate la recidive atat de rapide. Daca nu doriti sa raspundeti aici puteti sa-mi trimiteti mesaj privat.

Oricum retinoizii topici au indicatie in toate formele de acnee indiferent de celelalte tratamente asociate (in afara de cei sistemici bineinteles si de cazul in care sunteti gravida) si pentru intretinere.

In legatura cu medicamentele, chiar ma mir ca ati gasit pareri pozitive despre antiandrogeni si negative de euthyrox. Din experienta mea de intampla cam invers (cu parerile). Interesant!
0
01-09-2015, ora 14:43
b.a.mona
Nu este medic/terapeut
b.a.mona
Am 20 de ani aproape, acnee am avut inca din clasa a 7-a si nici pana acum nu mi-a trecut. Nu am aceeasi forma grava de acnee, dar tot este.Mereu am vrut sa am si eu un ten curat si frumos, dar niciodata nu cred ca voi avea.
Roacutane am luat timp de 1 an jumate pt. ca am luat o doza mai mica, 20 mg/zi.Atunci cand am luat tratamentul aveam 17 ani, aveam 45 kg, acum am 50.Iar la tratamentul cu Sotret de 7 luni am luat 40 mg/zi(acest tratament l-am terminat recent, in aprilie, iar acum iar mi-a reaparut acneea). De ce credeti ca a reaparut si nu mi-a trecut definitiv? Stiu persoane care au luat acest tratament si nu au mai avut probleme niciodata cu acneea.

Recent m-am dus si la dermatolog, i-am spus ca as vrea sa reincep tratamentul cu Roacutane pt cateva luni, dar a spus ca nu imi va mai prescrie niciodata pt. ca deja am luat foarte mult timp.
Cat despre tratamentul prescris de doctorul endocrinolog, sunteti de parere ca ajuta in acnee?
0
01-09-2015, ora 19:00
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
O posibila cauza de esec terapeutic este absorbtia digestiva variabila, daca de exemplu nu ati luat tabletele in timpul meselor, care sa contina si o cantitate ceva mai mare de grasimi. Aceasta poate duce la absorbtia doar pe jumatate a dozei.
De asemenea daca se asociaza si un contraceptiv antiandrogenic si daca dupa incheierea isotretinoinului se continua cu contraceptivul si cu retinoizi topici, riscul de recidiva este ceva mai mic si mai la distanta.
Nu stiu sa va spun specific care a fost problema, decat ca oricum in jur de 15-20% din cei tratati recad. Nici eu nu v-as mai da atat de devreme o alta cura.
Din tratamentul de endo Androcur este util pentru acnee, dar as asocia cel putin si topice. Oricum trebuie sa le luati pe toate, pentru ca adreseaza mai multe probleme.
0
01-09-2015, ora 22:12
b.a.mona
Nu este medic/terapeut
b.a.mona
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Astept sa incep tratamentul si sper sa vad rezultate bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Tratamentul tulburărilor tiroidiene ușoare în sarcină nu ar avea beneficii
  • Laptele de vacă interferă cu absorbția levotiroxinei
  • Terapia cu levotiroxină și calitatea vieții la pacienții cu hipotiroidism
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •