Ce medicamente imi recomandati pentru anxietate sociala ? | Forumul Medical ROmedic

Ce medicamente imi recomandati pentru anxietate sociala ?

27-09-2013
Insane1
Nu este medic/terapeut
Insane1
Salutare, ma numesc Alex, am 19 ani si sufar de anxietate sociala de pe la vreo 15. Nu stiu care este motivul pentru care am ajuns sa am problema asta, poate pentru ca atunci cand eram mic eram foarte sensibil si timid, iar fiecare remarca negativa la adresa mea ma afecta foarte mult facandu-ma sa ma simt inferior.

Am sa incerc sa rezum cat mai mult ca sa nu plictisesc pe nimeni, cu timpul am incercat foarte multe medicamente naturiste, nici unul nu a dat rezultat.
Pe la vreo 17 ani m-am hotarat sa merg la un doctor specializat in domeniu, a fost groaznic sa stau si sa ii spun problemele mele, eram rosu la fara, transpiram, mi se usca gura constant si nu puteam sa ma exprim cum trebuie. Doctorul asta mi-a prescris Seroxat (Paroxetina), le-am luat si a doua zi desi am avut cateva efecte adverse (tremurat, clantanit din dinti si somnolenta) m-am simtit foarte bine, pentru prima data in viata nu mai aveam anxietate.
Am mers si la psiholog (care nu m-a ajutat cu nimic) dar nu asta a fost important, pastilele m-au ajutat extrem de mult, am inceput sa ma distrez, mi-am facut mai multi prieteni, am capatat curaj si mi-am facut o parere mai buna despre mine.

Din pacate efectul lor a inceput sa se duca dupa vreo 6 luni, iar doctorul mi-a spus sa opresc tratamentul treptat. Am continuat sa merg la psiholog fara a mai lua pastile, dar anxietatea mi-a revenit iar dupa vreo 3 luni l-am rugat sa imi mai prescrie medicamentul. L-am mai luat 2-3 luni dar odata ce am implinit 18 ani doctorul mi-a spus ca trebuie sa ma duc la altcineva pentru ca el trateaza numai persoanele sub 18 ani. Mi-a dat o trimitere pentru alt doctor, nu m-am dus pentru ca venise vacanta, netrebuind sa merg la
scoala si sa socializez cu ceilalti, nu aveam anxietate asa mare.

Cand a inceput scoala din nou, problemele au reaparut, nu chiar asa de rau cum le aveam inainte dar totusi ma simteam anxios, iar dupa cateva luni am decis sa fac rost de pastile din nou. Nu m-am dus totusi la doctorul la care am fost trimis pentru ca ma simteam prea anxios sa ii zic ce probleme am.
Am continuat cu Seroxat-ul, dar efectele scazusera considerabil, asa ca m-am decis sa iau cate 2 pastile upa ce m-am interesat pe internet daca e in regula sa fac acest lucru. Luam cate 2 pastile, dar nu in fiecare zi, ci doar cand simteam ca am nevoie, am continuat asa pana am trecut de probele orale de la bacalaureat. (Chiar si cu pastile tot imi batea inima ca la iepuri de ce panica aveam)

Am trecut de bacalaureat cu bine, am intrat la facultate iar acum urmeaza alta etapa stresanta a vietii mele. Initial vroiam sa ma duc la doctorul la care am fost trimit si sa il rog sa imi prescrie niste pastile noi care crede ca sunt bune pentru anxietate(pentru ca astea nu prea isi mai fac efectul) si sa ma bage la psihoterapie, dar asigurarea medicala mi-a expirat, si nu pot sa o reinnoiesc pana nu incep facultatea. De aceea vreau sa fac rost de alte pastile sa le iau cateva luni, poate chiar sa continui cu ele daca doctorul va fi de acord.

Ma gandeam sa incerc Zoloft dar am auzit ca unii s-au sinucis de la el. Persoana care mi le da mi-a sugerat Stimuloton, dar nu mi-a dat prea multe detalii. Puteti sa imi sugerati ce pastile as putea sa iau pentru anxietate sociala in afara de Seroxat ?

Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
27-09-2013, ora 20:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Insane1

Mai sunt 3 zile si incep facultatile.
Mergi la alt doctor psihiatru, care vrei tu, si numai el iti prescrie alt medicament care sa ti se potriveasca la simptomele tale.
Pina atunci mergi tot cu Seroxat.
Trebuie sa fi la zi, sa ai asigurare.

P.S.: Seroxatul nu a mai facut fata ca s-a obisnuit organismul cu el. S-au saturat receptorii. Eu zic ca 3 zile mai rezisti.
0
27-09-2013, ora 20:57
Insane1
Nu este medic/terapeut
Insane1
La mine incepe facultatea pe 7 Octombrie, dar o sa dureze ceva pana o sa pot sa imi fac rost de asigurare medicala, probabil o saptamana sau doua. Nu e vorba neaparat de rezistat, ideea e ca nu vreau sa ma duc la facultatea si sa creada lumea ca sunt ciudat, prima impresie e cea mai importanta. :D
0
27-09-2013, ora 21:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-am trimis raspuns pe privat.
Apasati pe Modificati profilul dvs in coltul verde din dreapta sus si apoi pe Mesaje.
0
28-09-2013, ora 22:23
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Alex, iti recomand sa mergi la un alt psihiatru daca nu vrei/poti sa mergi la cel vechi, pt ca e singurul care poate sa-ti prescrie medicamente. Noi aici pe forum si in general pe internet, putem sa spunem prostii si sa-ti facem mai mult rau decat bine.
Din punctul meu de vedere, iti poti imbunatati viata facand si psihoterapie cognitiv comportamentala, care este cea mai potrivita terapie pt anxietate de orice fel. Esti inca adolescent si poti rezolva aceste probleme mai rapid si mai eficient decat altii, iar riscul ca anxietatea sa reapara mai curand va fi diminuat.
Sanatate!
0
29-09-2013, ora 13:35
Insane1
Nu este medic/terapeut
Insane1
Asa am sa fac imediat ce fac rost de asigurare medicala, chiar sunt interesat sa incerc terapie CBT, sper doar sa nu dau banii in zadar ca ultima data cand am fost. Am incercat si meditatie, dar din pacate nu am destul timp si nici rabadare sa continui..
Pana atunci am sa mai iau o cutie de Seroxat, iar cand primesc asigurarea ma voi duce la doctor. Multumesc frumos, sanatate!
0
30-09-2013, ora 22:27
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Pai Alex, spunand ca psihologul nu te-a ajutat cu nimic, spui cam tot :). E un fel de "ceilalti sunt de vina". Noi nu trebuie sa va ajutam pe voi clientii nostri, ci voi aveti in primul rand nevoie de motivatie pt a va rezolva problemele, iar noi va stam alaturi, va ghidam si va sprijinim sa va gasiti resursele pe care le aveti cu siguranta in voi, dar pe care nu stiti cum sa le scoateti la suprafata. Sub forma aceasta va ajutam de fapt: doar daca doriti cu adevarat schimbarea. A incerca presupune un esec, deci nu vei incerca, ci vei face cu siguranta pt ca sti deja ca ai o problema, sau nu vei face CBT pt ca nu esti convins atat de tare ca tu ai o problema; e simplu. Altfel, sunt bani aruncati de pomana, iar terapeutul sau psihiatrul n-au nicio vina in treaba asta. Conteaza enorm si cat de mult crezi tu in reusita terapiei tale, indiferent de care o fi ea (medicamentoasa, psihoterapie, vraci, preot, babe vrajitoare, bomboane miraculoase, plasturi cu praf de zane, sau mai stiu eu ce altceva), iar daca vii setat pe a te rearmoniza sau armoniza daca n-ai fost deloc :), cu siguranta nu-ti va parea rau! Pt ca tu esti singurul care poate primi ajutorul cuiva, insa DOAR DACA VREI SA FII AJUTAT. Eu una, alta cale nu stiu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul