dureri de genunchi si maini. Care este cauza?

59 comentarii 1 2
0
17-01-2010, ora 20:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Pacient,
Dupa amploarea descrierii D-voastra pot fi vreo 10.000 de afectiuni diferite.
Detaliati: originea, caracterul si durata durerii, varsta, profesia, antecedente traumatice, metabolice, circulatorii, reumatologice etc etc.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 20:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, era o postare pe alt topic...
In privinta durerilor de coloana, va pot spune:
- daca nu exista o simptomatologie dureroasa acuta si nici simptome de natura neurologica (paralizii, parestezii, pareze, dureri importante), puteti recurge cu succes la kineto-terapie (gimnastica medicala), existand cateva protocoale bine puse la punct. Hidro-kineto-terapia este magnifica (inotul).
- existenta unor tulburari de tip neurologic (parestezii, pareze etc etc) va indreapta direct catre un consult neurochirurgical.
Cu stima,
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 20:57
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
nu am dureri cand stau in pat, in rest ma doare tot timpul.cand durerile sant mai acute ma opresc si ma asez in pat(nu ma intind, in pat)cu o perna la spate.stau 5-10 minute si imi revin.nu suport sa ma atinga cineva in partea de sus a spatelui, deoarece ma doare, am senzatia ca ma apasa(de la jumatea spatelui pana la gat).
eu zic ca nu sunt simptome neurologice.partea de jos a spatelui ma doare cand merg, dar din solduri(senzatia este de parca ar baga cineca cutite acolo), si atunci ma opresc pentru cateva minute, imi trece si merg mai departe.
0
17-01-2010, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu ati precizat daca ridicati in continuare greutati de 30 kg...
Eforturile de aceasta natura solicita enorm colana vertebrala, iar consecintele le resimtiti deja. Nu poate exista vreun angajator care sa pretinda unui salariat ridicarea unor greutati de aprox 75% din greutatea corporala, si asta permanent...
Discopatia lombara, mai ales in stadiul de sciatica, interzice la modul absolut astfel de eforturi. Solutia este repaus pe perioada dureroasa, urmat de programe speciale de kinetoterapia coloanei (gimnastica medicala).
Durerile articulare generalizate, de tip inflamator si avand o durata si intensitate importanta, reprezinta o poliartrita.
Nu stiu cum poate fi evaluata problema D-voastra in absenta datelor anamnestice (istoria afectiunii) si clinice.
Asteptam detalii relevante.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2010, ora 15:41
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
in data de 22.07, am postat mesajul in care precizam ca a trebuit sa renunt la slujba, din cauza durerilor articulare si a coloanei.cand am vorbit cu patroana despre problemele mele, aceasta mi-a cerut demisia, spunindu-mi ca nimeni nu poate face treaba in locul meu.iar acum, in urma cazaturii abia daca ridic 3 kg.simt ca se rupe spatele.referitor la poliartrita, chiar nu stiu ce as putea sa fac.analizele ies bune, de 7 ani de zile, iar eu nu mai pot de dureri.mi-e teama sa mai vorbesc cu cineva despre aceste dureri, deoarece, simt ca nimeni nu ma crede, atata timp cat nu am un diagnostic si mai ales un tratament.cred ca nu voi mai merge la nici un medic si voi astepta sa vad ce va urma.pana unde se va ajunge cu aceste dureri?oricum va multumesc pentru sfaturi si va promit sa mai apar, sa va spun ce fac.
0
18-01-2010, ora 15:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca ar trebuie sa cautati un reumatolog care sa nu puna baza 100% pe analize, ci sa aiba si o gandire clinica.
Exista maladii reumatologice care evolueaza ani de zile cu analize perfect normale, motiv pentru care sunt ignorate de marea majoritate a reumatologilor. Consecinta este reprezentata de numarul imens de pacienti ce prezinta nu numai o suferinta importanta, dar mai ales distructii articulare masive si ireversibile, agravate tocmai de absenta unui tratament de fond.
Tineti-ne la curent cu evolutia!!
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 15:03
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua dl.doctor.am revenit, deoarece as dori sa stiu daca e posibil, ca la o luna de la cazatura, pe spate, sa am si acum dureri de spate si soldul stang.mai exact, cand stau mult in picioare, in sold simt o durere ca o intepatura, iar coloana o senzatie de arsura.daca ma aplec, sa dau cu matura, raman intepenita si ma doare groznic, coloana.a aparut si o instabilitate in picioare, adica imi tremura genunchii.mai sus(pe 17.01, ora20.22)sunt postate rezultatele de la rg.coloana si completarea medicului ortoped.am incercat sa iau xefo rapid, dar mi-a scazut tensiunea si a trebuit sa renunt la el.ma ung cu diclosal dar rezultatele sunt slabe.astept un sfat de la dvs.va multumesc.
0
24-01-2010, ora 15:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sigur ca este posibil, totul depinde de traumatisumul suferit, de starea actuala a coloanei vertebrale, de modul in care o solicitati fizic si de alte zeci de considerente.
Este posibila declansarea unei maladii reumatologice, dar este destulde improbabil avand in vedere multiplele solicitari ale coloanei vertebrale pe care le descrieti din ultimii ani.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-01-2010, ora 20:57
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, dl doctor.am revenit cu noi simptome care s-ar putea sa faca putina lumina in descoperirea diagnosticului suferintelor mele.prima schimbare este ca au inceput sa imi amorteasca mainile(amandoua odata)noaptea, iar al doilea simptom, nou aparut, este acela ca mana si piciorul(partea stanga)imi amortesc, aproape toata ziua, si sunt reci mult fata de partea dreapta(laba piciorului si mana de la incheietura pumn pana la degete, inclusiv.e posibil sa fie ceva neurologic.e posibil ca o afectiune neurologica sa dea aceste simptome si in plus, durerile articulare care nu-mi dau pace de atatia ani?ma gandesc sa ma indrept, din nou, spre neurologie, dar mi-as dori sa imi scrieti si parerea dvs.mi-a spus mama ca in copilarie am mai avut probleme, un pic asemanatoare, doar ca amorteala aparea la piciorul stang(de la genunchi, in jos)si efectiv, cadeam din picioare deoarece nu simteam pamantul.atunci s-a pus problema pe lipsa de calciu si am fost diagnosticata cu spasmofilie, mai ales ca aveam momente cand lesinam.apoi s-a mai intamplat ceva in 2004 cand in urma unor certuri cu sotul meu si probabil si a unei oboseli acumulate(aveam fetitele mici si plangeau tot timpul)m-am trezit noaptea cu mana stanga amortita, intepenita, vanata si rece.am fost internata urgent pe cardiologie, mis-a facut tratament cu blocanti de ca antiagregante plachetare si mi-am revenit.diagnosticul a fost sindrom de scalen anterior si tetanie latenta.apoi am mai avut o problema in vara anului 2007, cand tot in urma unei suparari mana si piciorul mi-au amortit(aveam senzatia ca ma strangea cineva de ele, tare)si o transpiratie rece, doar pe partea aceea.am chemat asistenta de la noi(dr.de familie nu era), mi-a dat un sfert de furosemid(eu sunt sub tensiune, iar atunci aveam 155 cu 9)si unsedocalm.nu am vrutr sa merg atunci la spital deoarece nu aveam cu cine sa las copii.am incercat sa va descriu ceva din ceea ce am suferit cu ani in urma si sa-mi spuneti daca totusi e ceva neurologic, si nu reumatologic.astept raspunsul dvs si va multumesc foarte mult.
0
30-01-2010, ora 21:12
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
ps.nu stiu daca are vreo legatura, dar sa stiti ca mi se contracta si muschii, pe partea stanga, iar cand ma aplec se contracta si cei abdominali.si acest lucru ma deranjeaza foarte tare deoarece este dureros.aceste probleme le-am zis si medicului reumatolog dar acesta nu le-a luat in seama si de aceea nu vi le-am scris pana acum.
0
04-02-2010, ora 10:15
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, dl doctor.astept raspunsul dvs., de 4 zile, dar vad ca nu-mi mai dati niciun raspuns.insist pentru un raspuns deoarece mie imi este din ce in ce mai rau.
0
04-02-2010, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, dar sunt plecat din tara.
In prezent trebuie mai intai sa consultati un cardiolog, pentru a va normaliza tensiunea, iar impreuna cu neurologul sa deslusiti problemele neurologice mentionate, care pot fi in legatura cu circulatia craniana.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-02-2010, ora 22:24
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, dl.doctor.va multumesc mult pentru raspuns.deci e posibil sa fie totusi ceva neurologic si nu reumatologic.voi face tot posibilul sa ajung si la cardiologie si la neurologie si apoi voi reveni cu un raspuns.inca o data va multumesc foarte mult.
0
07-02-2010, ora 14:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Asteptam rezultatele demersurilor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-10-2012, ora 12:49
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, am reusit sa ajung la un medic neurolog, care m-a trimis sa fac un rmn cerebral si cervical.va dau rezultatele:rmn cervical:deshidratari discale c2-c3-c4-c5, amprenta discala posterioara c5, discreta hiperlordoza cervicala, fara modificari evidente ale canalului medular si sacului medular in regiunea cervicala.rmn cerebral:nu pune in evidenta modificari evidente de semnal la nivel cerebral.de semnalat arterele comunicante posterioare cu aspect filiform si ingustarea diametrului sinusului venos lateral drept.medicul neurolog nu a stiut ce diagnostic sa puna mentionand ca simptomele descrise de mine si rezultatul rmn o depasesc si am fost trimisa la neurochirg care mi-a spus ca nu e nimic de operat si ca trebuie sa merg din nou la reumatolog, neurolog, cardiolog si chirurgie vasculara, , fara a mi se pune un diagnostic.in luna mai am ineput sa am dureri la articulatia cotului drept care s-a accentuat ducand la imposibilitatea apucarii oricarui obiect, usor sau greu, din cauza durerii.am fost la alt reumatolog care mi-a dat un antiinflamator sa il iau 10 zile pe luna.dupa a doua luna de tratament m-am trezit cu mana dreapta umflata si a stat asa o saptamana(mi-am pierdut si locul de munca atunci).ma doare si pe os si muschii mainii drepte.reumatologul mi-a dat sa fac rg.de coloana cervicala si a zia ca e de la coloana.nu am facut rg.de cot.acum, eu nu pot indrepta mana sau sa apuc ceva pentru ca ma tine la cot.ce sa fac?partea stanga(mana si picior) imi sunt un pic amortite simt si furnicaturi, mana dreapta ma doare, nu am tratament, nu am diagnostic, am doua fetite gemene care au nevoie de mine, in bucuresti(la un spital)nu pot merge din cauza situatiei financiare precare pe care o avem, ce pot face?astept raspuns de dl, dr.marius uscatu si ii multumesc din suflet ca mi-a citit mesajele si mi-a scris mereu ce trebuie sa fac.
0
29-10-2012, ora 08:24
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua tuturor.am scris si eu un mesaj in speranta ca va vedea dl.dr.marius uscatu, dar vad ca dumnealui a trecut peste mesajul meu.il rog frumos sa citeasca mesajul si poate imi mai da un sfat.ii multumesc din suflet.
0
29-10-2012, ora 18:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, situatia este dificil de cuantificat, dar:
- localizarea pe partea dreapta ar sugera mai mult o problema de tip central (cerebral), de competenta neurologului si a neurochirurgului.
- reumatologul ar fi trebuit sa elaboreze un diagnostic, macar o suspiciune..
- problemele coloanei cervicale sunt destul de delicate si sunt gestionate de catre neurochirurg. Un sindrom compresiv cervical ar putea explica durerile si paresteziile (amorteli, furnicaturi), insa nu ar explica edemul (umflarea) membrului superior...
- edemul membrului superior ar avea o origine mai mult vasculara, motiv pentru care vi s-a solicitat o examinare la chirurgul vascular..
Asa cum se prezinta situatia acum, cred sincer ca aveti nevoie mai intai de un neurochirurg bun, capabil sa elaboreze un diagnostic (sa nu se multumeasca sa constate ca nu exista nimic de operat...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-03-2014, ora 10:02
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna ziua.Am fost la un alt reumatolog(al treilea)care, in baza rezultatului RMN, a internarilor, a radiografiilor facute la coloana si al consultului, a pus urmatorul diagnostic:NEVRALGIE CERVICO-BRAHIALA STANGA, in obs.Mi s-a recomandat efectuarea EMG membre superioare cu determinare de conducere pe nv ulnar, radial si median.Mi s-a dat si tratament pentru dureri si pentru neuropatie.Va rog frumos sa imi spuneti parerea dvs.si sa imi mai dati un sfat.Cred ca ar trebui sa fac, totusi, o internare, in Bucuresti, poate mi se da un diagnostic clar la suferintele mele care se accentueaza pe zi ce trece.Am inceput sa am palpitatii la inima din ce in ce mai dese, vederea imi scade(la 3 luni de la schimbarea ochelarilor, trebuie sa ii schimb iar)simt tot mai accentuat slabirea musculara in maini si picioare.
0
19-03-2014, ora 12:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt nevoit sa va repet recomandarea: aveti nevoie mai intai de un neurochirurg bun, capabil sa elaboreze un diagnostic (sa nu se multumeasca sa constate ca nu exista nimic de operat...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-04-2014, ora 17:08
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna ziua.Am facut EMG, iar comentariile au fost:neurografie motorie si senzitiva la nivelul membrelor superioare:nn.median, ulnar, radial, cu latente distale, amplitudinile CMAP/SNAP, VCM/VCS in limite normale.Undele F normale.Examen cu ac:-usoara activ.spontana in m.deltoid stg.;moderata polifazie, durata prelungita a PUM, recrutare buna, interferenta aproape completa.-m.triceps stg.fara activ.spontana, dar cu recrutare mai saraca, moderata polifazie.PUM mai ample, indicand reinervare partiala.-m.tibial ant.stg.-fara activ.spontana, PUM moderat polifazie, durata prelungita, amplit.mai mare la contractia maximala(reinervare partiala), interferenta aproape completa.-m.cvadriceps stg.(vastul lateral)-fara activ.spontana, dar cu recrutare net redusa, potentiale ample(reinervare partiala), interferenta saraca.-m.gastrocmenian stg.(capul medial), fara activ spontana, PUM in general normale, activare incompleta.CONCLUZII:Conducere nervoasa periferica normala la nivelul ambelor membre superioare.Trasee de tip cronic, mai accentuat in teritoriul radicular C6-C7 stg.mai discret la nivel C5-C6 stg.(aici si usoara activ.spontana);la membrele inferioare, modificari cronice relativ mai avansate in teritoriul L3-L4 stg.mai discrete la nivelul tibialului ant.(L4-L5).Se recomanda reevaluare imagistica vertebrala cervicala si lombara siterapie de recuperare.In urma EMG-ului spre ce specilitate medicala sa ma indrept?Tot cum ati scris mai sus, neurochirurgie?Va multumesc.
0
14-04-2014, ora 02:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum v-am precizat foarte clar, atitudinea logica este total opusa fata de cea aleasa de catre D-voastra.
In primul rand aveti nevoie de o examinare clinica la neurochirurg.
Eventualele investigatii sunt prescrise strict in functie de examinarea clinica, in caz contrar fiind total inutile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-06-2015, ora 08:51
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna ziua, dl.dr.Marius Uscatu.Revin cu problemele mele.Am fost la un alt neurochirurg cara m-a indrumat tot spre neurologie, unde am si ajuns deja.Acesta mi-a pus doua diagnostice cu semn de intrebare:miastenis gravis si, sau, sla si mi s-a recomandat din nou, rmn de coloana si repetarea emg., lucru care ma depaseste financiar.Programarea la rmn, cu trimitere, ma duce undeva in luna aprilie, anul viitor.Am fost si la cardiologie, unde mi s-a gasit tensiune oscilanta cu puls cara creste si scade intr-o ora.Medicul cardiolog mi-a recomandat o internare in Bucuresti, dar nu stiu unde sa ma duc si cum fac programare prin telefon.Cardiologul mi-a spus ca unul din cele doua diag.puse de neurolog imi pot provoca palpitatiile si tensiunea oscilanta.Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate.Va multumesc.
0
29-06-2015, ora 13:43
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna ziua, dl dr.Marius Uscatu.Vad ca nu am primit nici un raspuns de la dvs.dar, intre timp am ajuns in Bucuresti, in ambulatoriu, unde mi s-a pus:suspiciune de miastenia gravis.Mi s-a recomandat analizele de sange specifice bolii pe care le-am facut, cu plata, in Braila si astept rezultatele pe 13 iulie.Mi s-a recomandat si repetare emg dar nu stiu ce sa fac.Daca analizele arata ca exista aceasta boala, mai fac emg?Va rog frumos sa imi raspundeti.Parerea mea este ca era bine daca ma internam undeva in Bucuresti, dar neavand"relatii", nu am altceva de facut decat sa astept.Va multumesc si astept raspuns.
0
29-06-2015, ora 13:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu va pot ajuta, neavand competenta in domeniul neurologiei, neurochirurgiei, reumatologiei etc.
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-01-2017, ora 22:15
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna seara.Nu am mai scris de mult despre starea mea de sanatate.in ultimii 2 ani am ajuns si la Bucuresti la un spital renumit pe sectia de neurologie de unde am plecat cu un tratament (din punctul meu de vedere era iesit din comun)si o recemandare spre sectia de psihiatrie.Am fost foarte dezamagita si bineinteles ca nu am urmat nici tratamentul respectiv si nici la psihiatrie nu am fost pentru ca nu am considerat ca era necesar.Am continuat, timp de 2 ani cu tratamentul de reumatologie si cu cel de la cardiologie.Am renuntat la servici deoarece nu mai faceam fata.Ma multumeam cu faptul ca puteam sa imi fac treburile casnice, desi o faceam in limita cat puteam din cauza ca nu mai aveam forta musculara.O pierdeam treptat.Insa in luna Decembrie a inceput sa mi se umfle cate un deget de la mana stanga, dar dimineata se desumflau.Insa de 5 zile s-au umflat 4 degete si nu se mai desumfla nici macar dimineata.Acum aceasi problema a inceput si pe mana dreapta, deja sunt afectate, si acolo 3 degete.Am cautat la imaginile de la poliartrita si mainile mele arata, fara exagerare, exact ca in acele imagini.Am fost la medicul de familie si mi s-a dat un tratament injectabil pe care l-am mai primit de la reumatolog si care nu a avut nici un efect.Mi-a zis ca e poliartrita reumatoida.Intrebarea mea este:sa incep acel tratament sau sa fac o vizita la Reumatologie?Va multumesc
0
29-01-2017, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum v-am precizat in repetate randuri, reumatologul este cel ce gestioneaza poliartrita reumatoida.
Medicul de familie nu are dreptul de a prescrie tratamente reumatologice, fiind vorba despre un dosar aprobat de CNAS.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-02-2018, ora 12:29
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna ziua.Datorita faptului ca starea mea de sanatate s-a inrautatit, am fost trimisa sa fac RMN toraco-lombar.Acesta are urmatorul rezultat:-minima scolioza in "S"toraco-lombara;-discreta cifoza dorsala si usoara accentuare a lordozei lombare;-la nivelul corpului vertebral T10 se evidentiaza o imagine rotunda de 11mm in diametru, sugestiva pentru hemangiom(in T1-hiposemnal si in T2-hipersemnal), si o alta asemanatoare la nivelul corpului vertebral L3 de aproximativ 6mm in diametru;-aspect de deshidratare minima a discurilor intervertebrale dorsal superior, mai important la nivel T2-T3 si T3-T4;-minime protruzii discale posterioare T2-T3, T3-T4, L4-L5 si L5-S1;aspect de deshidratare moderata a discului intervertebral L5-S1;cordon medular fara anomalii morfologice sau de semnal.In urma acestui rezultat am fost trimisa la un Spital din Bucuresti, iar programarea este pentru data de 5 Martie.As dori sa imi spuneti si mie, pe intelesul meu, ce arata acest rezultat Rmn si daca are vreo legatura cu simptomele mele, mentionate in postarile anterioare.Va multumesc.
0
06-02-2018, ora 20:09
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
Buna seara, tuturor.Am scris si eu un mesaj in speranta ca cineva va putea sa imi dea un raspuns.M-am gandit ca si dl. dr Marius Uscatu, daca ar putea, mi-ar da un raspuns, asa cum a facut-o mereu.Il rog frumos, totusi, sa citeasca mesajul si poate imi mai da un sfat.Va multumesc.
0
06-02-2018, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema D-voastra tine de o alta meserie, si anume de neurochirurgie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.