e posibil sa degenereze in timp anxietatea? | Forumul Medical ROmedic

e posibil sa degenereze in timp anxietatea?

03-01-2008
micky31
Nu este medic/terapeut
micky31
Buna ziua, ma supara si pe mine de vreo 6 luni anxietatea--am inceput tratamentul medicamentos cu coaxil-se pare fara efect, mi s-a schimbat pe effectin si anxiar, pe care le-am luat cam 1 luna jumatate si..le-am intrerupt_fara efecte secundare.
Dar la inceputul lui decembrie am inceput sa am din nou ceva simptome mai puternice de anxietate, nod in gat, transpiratii, stare de confuzie, etc. si am luat din nou efectin si anxiar--doar pentru 10 zile--atatea pills mai aveam, cd am hotarat sa le intrerup din nou--si surpriza --am inceput sa am niste stari de nervozitate --mai bine zis rabufniri de cateva secunde, imi dadeam seama de prostia facuta-adica explodam, de exemplu ca nu erau lucrurile asezate cum vroiam eu, pe masa. Peste cateva minute ma duceam sa ii cer mamei iertare*de obicei catre ea se indreapta tirul nervilor mei.
iar aseara nu am putut sa adorm deloc, cu toate tehnicile de relaxare pe care le-am incercat.
vreau sa cer sfatul cuiva -pe site--ar fi ideal dc un doctor psiholog si-ar gasi ceva timp sa citeasca..
e indicata stiu, medicamentatia si psihoterapia--imi puteti spune dc efectinul e bun, creeaza dependenta mare?e indicat de asemenea tratamentul naturist. sa zicem--suplimente nutritive gen omega oil?
multumesc anticipat ptr raspunsuri
14 comentarii
0
04-01-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna Micky,

E bine ca stii ce anume este indicat in cazul tau (psihoterapia) - insa observ ca te-ai decis deja pentru calea psihiatriei mai degraba, deci a medicamentelor.
Dupa cum probabil stii, si medicatia asta are nevoie de un TIMP (diferit pentru fiecare persoana) si de o anume CONCENTRATIE pentru a avea o sansa sa obtii un efect pe aceasta cale...
Pe de alta parte, observ si o atitudine usor ironica la adresa pills-urilor, caz in care imi permit sa-ti recomand cu caldura (cel putin) o vizita la un psihoterapeut (bun) de la tine din oras. O abordare care sa cuprinda si niste raspunsuri (nu numai tehnici de relaxare - care au efect mult mai mare intr-un anume context) te-ar putea orienta mai rapid si mai activ catre solutia pe care o cauti.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
09-01-2008, ora 00:00
luiza c
Nu este medic/terapeut
luiza c
si eu am avut atacuri de panica, dar am reusit sa trec peste ele
.., Mai exact depresie anxioasa(tulb de panica).Dar m am incurajat singura si am mers la Psihiatrie unde mi au dat un tratament care a fost f eficient.PROZAC 20MG SI LEXOTAN
ACUM MA SIMT F BINE SI SUNT F FERICITA CA AM TRECUT PESTE TOATE PROBLEMELE CARE NU MI DADEAU PACE.IN PRIMUL RAND TREBUIE SA AI INCREDERE IN TINE, SA TE UITI IN OGLINDA SI SA FII MANDRU DE TINE, E O TEHNICA CARE DA REZULTATE, INCEARCA SI AI SA VEZI..ITI DA MAI MULTA INCREDERE IN VIATA.BAFTA!
0
09-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
ceea ce descrii tu e o tulburare anxioasa cu componenta somatica si necesita tratament.Eu te pot ajuta in ceea ce priveste un tratament naturist, dar nu omega care are un alt efect miraculos dar ca antiinflamator(antireumatic)si hipocolesterolemiant.Daca vrei detalii scrie-mi -*



(*modificat de administrator)
0
16-01-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Greseala frecventa pe care o fac pacientii este renuntarea inainte de vreme la o schema de medicatie care a diminuat semnificativ simptomatologia suparatoare.
Reia legatura cu medicul psihiatru si urmeaza un tratament serios. Dupa stabilizare poti incerca si terapie cu rezultate foarte bune.
Anxietatea nu degenereaza in nimic mai grav si medicamentele psihotrope nu dau dependenta, DACA sunt respectate schemele prevaute de medic.
Numai bine!
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr Andreea Catarig
Identitate neconfirmată
Dr Andreea Catarig
Buna ! din cate relatezi tu mai sus se pare ca suferi de o criza de anxietate si recomand in cazul tau psihoterapia care te-ar ajuta mult mai mult decat tratamentul psihiatric pe care vad deja l-ai adoptat >
Recomand sa mergi la un psiholog si poti lua un medicament naturist care se numeste Kava Kava, il gasesti in farmacii sub aceasta denumire !
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr Andreea Catarig
Identitate neconfirmată
Dr Andreea Catarig
Buna ! din cate relatezi tu mai sus se pare ca suferi de o criza de anxietate si recomand in cazul tau psihoterapia care te-ar ajuta mult mai mult decat tratamentul psihiatric pe care vad deja l-ai adoptat >
Recomand sa mergi la un psiholog si poti lua un medicament naturist care se numeste Kava Kava, il gasesti in farmacii sub aceasta denumire !
0
20-08-2009, ora 13:26
carina4
Nu este medic/terapeut
carina4
Ajutati-ma va rog!

Am 28 de ani si de foarte multi ani- nici nu mai stiu exact de cati fac atacuri de panica. In ultimii 4 ani am facut tratament cu Effectin si m-am simtit bine. Foarte rar am mai facut atacuri de panica. Am incercat de mai multe ori sa mai raresc medicamentul in sensul ca am incercat sa iau o zi da si o zi nu. In ziua in care nu il luam imi era rau fizic. nu faceam atacuri de panica, in schimb aveam un fel de ameteala, un fel de blocaj cumva. E foarte greu sa explic in cuvinte. E ca si cum ti se bloceaza ceva in creier. Stiu ca suna ciudat dar asta simteam.
Acum in schimb ma simt foarte rau. Acum cateva saptamani tatal meu a fost operat de cancer si a inceput nebunia cu mersul la spital, griji, mama plange...probabil stiti cum e. Am inceput sa fac atacuri de panica intr-o noapte unul dupa altul. Tremuram, aveam senzatia ca nu mai pot, ca voi muri, ca mai mult nu mai pot duce. Mentionez ca in acest timp luam effectinul.
Am mers inapoi la medicul psihiatru care mi-a schimbat tratamentul si mi-a dat Remeron de 30 si mi-a spus sa iau o jumatate seara. L-am luat si am adormit instant pana dimineata.

Problema mea e urmatoarea: 1. ametesc foarte tare in timpul zilei si 2. am aceleasi simptome ca in zilele cand nu luam Effectinul. Aceleasi blocaje cumva, am senzatia de lesin si e ca si cum nu mi se oxigeneaza creierul sau asa ceva. de 4 zile nu mai iau Effectin ci remeron. Probabil e din cauza ca am schimbat tratamentul si probabil medicamentul acesta are alte substante.

Faptul ca am aceste simptome ma deranjeaza f tare si ef frustrant ca nu stiu ce sa fac ca ele sa dispara. sambata vreau sa plec in concediu cu prietenul meu caruia nu i-am povestit de problemele mele si mi-e teama ca nu voi avea un concediu reusit si ca voi strica totul.

Ce pot face? Eu o sa merg oricum la control la medicul care mi-a prescris Remeronul insa atunci cand i-am spus ce simptome aveam in ziua in care nu luam Effectinul nu mi-a sugerat nici o solutie. Eu stiu ca Effectinul nu se scoate dintr-o data. Mie mi l-a scos cu totul si l-a inlocuit cu Remeron.

va rog mult ajutati-ma!
0
21-08-2009, ora 15:14
gica31
Nu este medic/terapeut
gica31
Te-ai gandit sa mergi la un psihoterapeut? .eu stiu ca atacurile de panica se trateaza nu numai cu medicamente, e nevoie si de terapie.
Incearca sa te simti bine in comcediu si nu te gandi la atacurile de panica.

Concediu placut!
0
21-08-2009, ora 15:26
carina4
Nu este medic/terapeut
carina4
Va trebui sa merg si la un psihoterapeut. Eu am crezut ca medicul psihiatru se va ocupa de asta. Dar niciodata nu a spus nimic de vreo psihoterapie. Ce stiu despre unele terapii am citit pe net sau in cartile de specialitate.
intre timp am fost la control si mi-a spus medicul ca aceste simptome se vor ameliora pana la disparirtie cu timpul. E doar reactia corpului la schimbarea tratamentului. Incerc sa am rabdare desi...sunt ultra ametita, mi-e greu sa ma concentrez, mi-e greu sa conduc...off.

Sper sa fie ok concediul si sa nu ma apuce crizele pe acolo.Mersic de comentariu!
0
21-08-2009, ora 15:51
gica31
Nu este medic/terapeut
gica31
Ma bucur ca te-ai gandit la psihoterapeut, eu cred in taratarea atacurilor cu medicamente sunt eficiente pe termen scurt, in timp atacurile de panica reapar, indicat e pe langa medicamente sa faci si terapie. Te-ai gandit la varianta sa vorbesti cu prietenul tau si astfel vei scapa de temeri.

Incearca sa nu te mai gandesti la atacurile de panica si bucurate de concediu.
Astept sa imi povestesti cum a fost in concediu.

Numai bine!
0
12-09-2009, ora 21:57
carina4
Nu este medic/terapeut
carina4
Buna seara!

M-am intors din concediu, am inceput si serviciul... Am si vesti bune si proaste:
Vestile bune sunt ca nu mai ametesc si cred ca in sfarsit corpul meu s-a obisnuit fara Effectin. Seara iau doar Remeron o jumatate si cateodata doar un sfert. Din pacate inca mai fac atacuri de panica dar mult mai rare si intotdeauna numai noaptea. M-am despartit si de prietenul meu... din pacate concediul nu a fost cum mi l-am inchipuit eu si am ajuns la concluzia ca mai mult ma supara decat ma bucura relatia asta asa ca...sper sa imi gasesc linistea.
Ce ma dezamageste e ca nici un medic nu si-a gasit cateva minute sa imi raspunda la strigatul de ajutor. Nu mi-a raspuns decat gica31 care nu cred ca e medic dar caruia ii multumesc din suflet ca si-a rupt din timp ca sa scrie unei necunoscute cu ganduri multe. multumesc!
0
13-09-2009, ora 12:32
gica31
Nu este medic/terapeut
gica31
Buna Carina!

Ma bucur ca ai vesti bune si observ si cateva schimbari in bine - FELICITARI!
Ai intuit bine nu sunt medic sunt psiholog si mai am foarte putin si devin psihioterapeut ( putin insemnand 2 saptamani), am studiat despre atacurile de panica si lucrez cu o persoana cu atacuri de panica si starea ei se imbunatateste si ce m-a surprin sin mod placut la ea a fost faptul ca lua medicamente de vreo 10 ani si dupa 3 sedinte a renuntat la medicamente si se simte mult mai bine, nu am finalizat terapia mai avem un pic de lucrat si incheiem terapia.


Iti doresc numai bine si astept in contiuare vesti de la tine!
0
13-09-2009, ora 13:39
carina4
Nu este medic/terapeut
carina4
Felicitari!

Multumesc inca o data ca mi-ai raspuns. Voiam sa te rog sa faci cateva sedinte si cu mine. dar cu siguranta nu suntem in acelasi oras. :-) Oare se poate face si prin corespondenta? Eu mi-s ardeleanca..
Trec printr-o perioada f grea cu f multe emotii pe toate planurile financiar, sentimental, familial si sper sa nu clachez!
Nu am facut nici o sedinta de psihoterapie desi medicul la care merg este un dr f renumit dar probabil nu are timp si de "prostii" din astea. As vrea sa stiu ce pot sa fac in acele momente. Cand fac un atac de panica si incep sa tremur, sa imi bata inima mai tare, ametesc.am incercat sa imi distrag atentia deschizand televizorul de exemplu, sau exercitii de respiratie - dar nu reusesc sa ma pacalesc. :-(

Poate vei mai avea timp pt mine si imi vei mai scrie! Multumesc frumos!
0
14-09-2009, ora 08:51
gica31
Nu este medic/terapeut
gica31
Buna Carina!

Eu sunt din Iasi, nu cred in consiliere prin corespondenta, dar putem sa vorbim mai multe pe mail, poti sa imi dai te rog adresa ta?

O saptamana frumoasa si eficienta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •