Fumatul detali

27-03-2016
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Buna ziua am revenit pe forum cu o mica problema...
Acum 3 zile mam lasat de fumat si ca urmare a accestui lucru am unele dureri de cap niste ameteli si cate o data senzatia cq se invarte casa cu mine. Asta nu ar fi nimic dar de cand mam lasat de fumat ma mai doare si stermu cate o data dar putin de tot si cam la plamani si spate.Tensiunea o data cu lasatu de fumat miq scazut si ea 11 max 12 cu 6 dintre care mam trezit si cu niste batai mai mici la inima adica cam vreo 60 cel mult si cam 45 miau ajuns dimineata.
Vreau sa stiu si eu este sevrajul de nicotina si la fel cu inima este posibil de cand mam lasat de ele sa fie asta si cum ma pot calma ca am mai citit pe net ca bataile inimi putine pot aparea si in ura unui infarct si tensiuni mici dar nu am avut senzatile unui infarct si da sunt anxios iau pastile pentru nervoza. si de fumat am fumat un pachet la 2 zile dar cred ca el imi provoaca starea asta astept si eu un raspuns la intrebarile mele.
2 comentarii
0
27-03-2016, ora 18:12
untipdinpopor
Nu este medic/terapeut
untipdinpopor
Sevrajul, defapt aceste simptome cu care te confrunti, vor disparea de la sine in curs de 2 saptamani.
Este normal ca corpul (a se scuza cacofonia) fiind obisnuit o lunga perioada de timp cu nicotina, sa reactioneze intr-un anumit fel din moment ce ai oprit hranrirea lui cu drogul.

Eu spun ca daca ai 3 zile fiind fumator de 2 pachete la zi, sa fii tare si sa nu renunti. Chestile astea o sa treaca :)

Ce fel de anxietate ai?
Poate ma poti ajuta si pe mine cu problema mea, legata de anxietate.
0
27-03-2016, ora 19:20
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Tulburare de anxietate.nu fumama mai mult de 10 tigari pe zi am doar 22 de ani sigur te ajut lasami un face book sau cv si vb
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • Psihoterapia experiențială centrată pe emoție în tulburările anxioase
  • Anxietatea
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • O aplicație pe telefon detectează anxietatea și tulburările dispoziționale la adolescenți
  •