Ganglioni si tuse seaca persistenta

15-10-2016
Alexandra2395
Nu este medic/terapeut
Alexandra2395
Buna ziua domnule doctor as vrea sa imi raspundeti si mie. Am 21 de ani totul a inceput acum 6 luni de zile cand am facut rosu in gat si mi au aparut 2 ganglioni la gat de marimea unui bob am fost la doctor am luat antibiotic 5 zile cu amoxicilina dupa care am decis sa mi fac analizele la 2 zile dupa antibiotic si au iesit nu prea bune doctorul spunand sa le repet la 2 saptamani. Le am repetat la 2 saptamani si au iesit bune. Mia dat alt antibiotic pentru ca rosu in gat tot acolo era eu umblu mai dezbracata ma prinde ploaia stau uda...etc( stiu nu e bine iar acum ma protejez)am luat si antibioticu asta dar aveam o tuse seaca care nu ceda asa ca am zis sa fac exudat si o radiografie pulmonara care au iesit bune si ele.Eu sunt foarte anxioasa fac atacuri de panica si imediat ma panichez ganduri urate si altele. La 1 luna jumate am facut alt atac de panica dupa atatea randuri citite pe net si am decis sa ma duc la urgente singura nu puteam respira si eram agitata tuseam intr una. Mi au facut analizele si la urgente plus ekg la inima ca aveam si palpitatii si toate bune si acolo rosu in gat aproape trecuse mau trimis la orl acolo au zis ca e totu in regula mau trimis la plamani si acolo tot in regula dupa care ma trimis la psiholog..dar nu m am dus.dupa 2 luni jumate am venit in spania la mami panicata stresata la fiecare chestie ma duceam la urgente. Am facut si aici radiografie la plamani nimic mam dus la orl nimic in gat decat la nas o rinita alergica de aceea nu puteam respira eu bine si aveam palpitatii dupa care am descoperit nodu din gat care il am de la un reflux gastric iar acum iau pastile care ma ajuta mult. Ce ma deranjeaza acum este tusea care ba apare ba dispare sa fie de la stomac sa fie un tic nu stiu si am observat de cateva saptamani imi apar pe corp in diferite locuri in afara de piept si picoare niste petesii mici cat un ac care dispar dupa o zi fara mancarimi febra nu fac de mancat mananc nu slabesc nu imi este rau atat mai am palpitatii noaptea in pat cand stau intinsa pe spate, citesc foarte mult pe internet despre oameni care povestesc despre ganglioni si boli...si ma sperii mereu imi este frica. Acum o saptamana am facut iar analize de sange astept rezultatul iar saptamana viitoare am radiografie lombara si radiografie la un picior unde mia aparut si o galma dar nu se vede si nici nu se simte galma doar daca incordez mult piciorul este chiar pe muschi are si mami ii zice chist sau ceva grasime iar in zona lombara unde sunt gropitele am ca niste zgarciuri care se misca de colo colo de asta am cerut radiografie am uitat sa spun ca in tara am fost la hematologie si mia spus sa stau linistita ca sunt oameni care au ramas cu ganglioni toata viata. Multumesc ca ati citit. O zi buna
1 comentarii
0
16-10-2016, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele din gat au stransa legatura cu problemele de la stomac
asa ca fii mai atenta cu alimentatia
ganglionii lasa.i in pace.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  • Anxietatea poate influența negativ luarea deciziilor
  • Aplicația pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea și depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii și femeile sunt mai predispuși la anxietate
  •