Nas infundat. Micsorare cornete cu radiofrecventa?

88 comentarii 1 2 3
0
09-09-2009, ora 17:29
alyze
Nu este medic/terapeut
alyze
Buna ziua,

Revin dupa mai multa vreme si va spun ca am operat fetita de 4 ani, asa cum ati spus si dvs, de polipi si de amigdale, in mod clasic, si se simte foarte bine (acum poate manca si ea inghetata, fara sa avem probleme)..au trecut cam 2 luni si jum de la operatie, intre timp am dus-o si la mare, pt aerosol.
Sper din tot sufletul ca vremea rece sa nu schimbe nimic.
Credeti ca mai e cazul sa facem vreun control?Sau doar in cazul in care apare ceva suspect in felul cum respira ?Nu am mai fost deloc la medic cu ea de atunci...

Multumesc frumos!
0
09-09-2009, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate acum un control la ORL... ca sa fiti pregatiti pentru timpul rce care se apropie.
in rest cred canu o sa aveti probleme...
0
09-09-2009, ora 22:22
alyze
Nu este medic/terapeut
alyze
Va multumesc fff mult!
0
29-09-2009, ora 14:58
cv
Nu este medic/terapeut
cv
Buna ziua.

Sunt un tanar, 27 ani si am o problema cu corzile vocale, cred eu. Nu pot sa cant decat vreo 2-3 cantece, pentru ca ragusesc repede. Si asta mai ales daca incerc sa cant mai tare. Pur si simplu, dupa 2-3 cantece nu mai am timbru vocal (nu mai pot canta notele joase). Credeti ca ar fi o chestiune de canto? Nu cred. Totul a fost bine pana cand am fortat, intr-o perioada, corzile vocale... cantam tare... De aceea eu cred ca e o chestiune care tine de medicina. Ce tratament as putea sa iau pentru a intari corzile vocale? Va multumesc din suflet!
0
29-09-2009, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corzile vocale trebue sa fie vazute de un medic ORL.
dupa ce se exclude prezenta nodulilor vocali.. se poate indica un tratament.
1. regim alimentar strict fara rece, acru, si acidulat
multe bauturi calde.
2. inhalatii si sau aerosoli.. depinde de situatie,
0
30-09-2009, ora 08:26
cv
Nu este medic/terapeut
cv
Va multumesc mult!
0
14-01-2010, ora 22:52
atb_bm
Nu este medic/terapeut
atb_bm
Domnule doctor am incercat cu protargol si nu a mers tot trebuie sa folosesc Olynth intrucat pur si simplu parca ma tine cineva de nas. Dupa ce folosesc Olynth sunt eliberat pentru vreo 3-4 ore insa dupa 4 ore trebuie sa folosesc iar. Este foarte deranjant. Oriunde merg cu sticluta in buzunar. As vrea sa va intreb daca simt ceva in timpul operatie cu radiofrecventa? Am vazut pe internet cum decurge o operatie cu pensa bipolara insa pare destul de dureros... cel putin eu nu suport nici o musculita sa imi intre in nas...cred ca este zona mea cea mai vulnerabila :P. Va multumesc!
0
15-01-2010, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la unele persoane este suficienta anestezia locala cu zilina..
la unii este nevoie si de infiltratii locale.. la cei mai sensibili se poate face anestezie totala.
totul de dorinta Ta si de medicul care o sa te opereze !
0
18-08-2010, ora 12:05
Fredrik
Nu este medic/terapeut
Fredrik
Buna ziua domnule doctor, sunt un baiat de 17 din Ploiesti.As vrea sa cer sfatul pentru problema urmatoare.Acum vre-o 3, 4 ani am fost la alergolog si am facut cateva teste pentru a vedea la ce sunt alergic deoarece aveam simptomele in cauza.In urma testelor am descoperit ca sunt alergic la mucegai, acarieni, praf de casa, polen.Doamna doctor mi-a prescris un tratament cu Seretide si alte medicamente.Am aflat ulterior ca am astm bronsic in urma unei crize de astm facute in vacanta la bunici.Am fost internat si acolo mi sau administrat medicamente prin branula..Dupa 1 saptamana am fost externat si totul era bine..dar dupa ceva timp a aparut rinita alergica de care nu am scapat nici in prezent.Am mai luat si Singulair dar tot pentru o perioada scurta.Imi curge nasul, si am ochii rosii.Pe parcursul zilei nasul se mai amelioreaza dar mi se infunda seara la culcare.Am luat Claritine vre-o 2 saptamani, la un moment dat nu isi mai facea efectul iar acum, am inceput sa iau Peritol 1/4 de pastila pe zi pentru alergie (acum cateva saptamani isi facea efectul mult mai bine, acum a inceput sa scada) si Bronhovaxon pentru imunitate...nu mai stiu ce sa fac..am incercat tot felul de tratamente...Am citit despre niste injectii IMUNOMODULATORI..dar am inteles ca dureaza de la 3 la 5 ani..pentru a se putea vedea rezultatele..Mi-ati putea recomanda ceva..(un tratament sigur..)stiti ceva pentru astfel de cazuri..?
Va multumesc
0
18-08-2010, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul difera de la persoana la persoana.. nu poate fi sigur acelas tratament la toata lumea !!!
pentru starea alergica ( astm, rinita) trebuie safaci tratament cu aerius sau Xyzal.. 1 seara.. cateva luni la rand) in nas...Nazonex sprei
IN caeasta perioada de tratament trebuie sa.ti schimbi regimul de viata si alimentatie..
sa eviti toate produsele care pot provoca alergii ( condimente, semipreparatele cu Euri, colorantii alimentari)
practic NU tre sa mananci nimic din comert. NUmai gatit acasa.. cu ceapa si usturoi de la piata.. fara Adoausuri comerciale. NU sucuri si dulciuri cu colorati artificiali !!!
tre sa faci cure de dezintoxicare pentru colon si ficat !!!!
daca reusesti sa elimini toxinele din organizm.. NU o sa mai fie cazul sa ei tratament antialergic !!!!
0
18-08-2010, ora 13:18
Fredrik
Nu este medic/terapeut
Fredrik
Va multumesc foarte mult.Apreciez sfatul dumneavoastra si il consider de un real folos..
Am auzit de o metoda naturista pentru dezintoxicarea ficatului, anume baia cu cenusa de pomi fructiferi pentru picioare..
O sa incerc si o sa va comunic rezultatele, va multumesc foarte mult.
0
21-02-2011, ora 15:52
oxana.marian
Nu este medic/terapeut
oxana.marian
Buna ziua!
Baietelul meu de 3 ani, dupa ultima raceala respira numai pe gurita. Medicul ORL-ist mi-a spus ca este prea mic pentru operatie. Amigdalele sunt gradul 3, adenoizii mariti. Ce tratament am putea urma, fiindca este foarte lenes, apatic, probabil din cauza insuficientei respiratorii. Multumesc.
0
21-02-2011, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerius sirop seara
colargol pic la 8 ore
propolis + echinacee de supt
regim alimentar strict fara acru, fara fructe citrice si mere si fara acidulate
0
25-02-2011, ora 07:51
edy732001
Nu este medic/terapeut
edy732001
Buna ziua, domnule doctor.
Am avut o otita medie dreapta, care a cronicizat. Senzatia de ureche infundata era aproape permanenta. Nu a raspuns la nici un tratament medicamentos cu rezultate durabile. Am facut o septoplastie. Am 10 luni de la operatie. Nu mai am urechea infundata, audiograma era buna, dar mai am mici pocnituri in timpan. Probabil persista o disfunctie tubara. Si nara dreapta are tendinta la infundare ca inainte de operatie. As avea indicatie de reductie a cornetelor cu radiofrecventa?
Va multumesc.
0
25-02-2011, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta decide numai un medic ORL care vede acel cornet. dar in principiu.. DA se poate.
incercati sa incalziti urechea in fiecare seara cu saculet cu sare sau uscatorul de par
pentru nas folositi aromoterie.. uleide eucalipt si lamaie ( inhalate la cald, la rece si aromoterpie in camera)
0
17-11-2011, ora 16:58
modelon12
Nu este medic/terapeut
modelon12
Buna ziua Dl.Doctor

Dna doctor ma diagnosticat cu rinita cronica hipertrofica si deviatie sept partea stanga.

Acum 3 zile am facut interventie cu radiofrecventa la cornete la Dna Dr Ioana Voda..

Nasul imi este tot infundat, cand pe o nara cand pe alta, fac spalaturi nazale cu ser fiziologic si picaturi vitamina A si antibiotic.

In cat timp o se respir bine?

Multumesc, Alexandru
0
19-09-2015, ora 13:51
AndreaK
Nu este medic/terapeut
AndreaK
Pt Dl dr Flueraru Valeriu
Va rog sa imi recomandati un medic alergolog si un medic pt reducerea cornetelor cu radifrecventa in Cluj Napoca. Multumesc!
0
19-09-2015, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stu sigur ca exisa asa aparat in clinica ORL.la pr. Cozgarea
nu stiu daca si in ambulator foloseste cineva acest aparat
Pascani..apartine de Iasi..si nu am cum sa cunosc toti medicii din tara
0
20-09-2015, ora 11:27
Ionut Craciun
Nu este medic/terapeut
Ionut Craciun
Dle. Doctor,

Pe langa o rinita alergica am si o usoara deviatie de sept ceea ce ma determina sa folosesc permanent picaturi nazale. As dori sa micsorez cornetele nazale cu radiofrecventa. Unde ma sfatuiti sa ma operez? Crede-ti ca si sforaitul va fi redus?
Mentionez ca doresc aceasta interventie chiar in saptamana ce va incepe maine.
0
20-09-2015, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.logic.. orice interventie chirurgicala se face cat mai aproape de domiciliu..
ca sa fie comod sa mergeti la control, la medicul care a operat
2 sforaitul are 3 componente
A nasul, deviatia de sept sau cornetele marite..si numia un medic ORL care vede nasul poate sa spuna ce este mai bine de operat
B faringele.. care fiind afectat de un reflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta.. devine inflamat, cu mucaoasa ingrosata care ingusteaza mult spatiul faringelui pe unde trece aerul spre plamani.
se poate face rezectia Luetei sa nu mai vibreze ( daca este prea alungita)
se poate face cauterizari submucoase cu Radiofrecventa a muschilor valului palatin..sa nu mia vibreze asa tare in somn
C se poate trata refluxul gastroesofagian si se trece pe o alimentatie corecta + tratament a mucoasei faringelui...
0
23-09-2015, ora 09:30
Ionut Craciun
Nu este medic/terapeut
Ionut Craciun
Mulţumesc pentru răspunsul dvs. Consideraţi ca Pascaniul nu este suficient de aproape de domiciliul meu ( Oneşti jud. Bacău ) pentru a fi pe aceeaşi radiofrecventa cu dvs. ? Chiar aş dori să respir şi eu ca un om normal.
0
23-09-2015, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. puteti veni la Pascani
dati clic pe fvaleriu
gasiti nr.de telefon a cabinetului si facem o programare
0
12-11-2015, ora 19:39
Lucastan
Nu este medic/terapeut
Lucastan
Buna seara, domnule doctor,
Am fost operata de 9 zile pt cornete marite, cu radiofrecventa. Vreau sa va intreb daca e normal sa suflu acele secretii urate, de culoare portocalie si parca simt si un usor miros urat. Cateodata, nu pot respira pe nas, parca ma inec. Fac spalaturi cu Sinomarin si imi pun Vitamina A. Si as vrea sa va mai intreb de ce mi s-a pus ca diagnostic de externare "apnee de somn". Pe ce baza? Inca nu am fost la control si nu stiu daca sa astept trei saptamani sau sa ma duc pt aceste secretii. Multumesc!
0
12-11-2015, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da secretiile o sa fie pana la 14.21 de zile cat dureaza cicatizare
0
27-02-2016, ora 13:48
Barbu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Barbu Nicoleta
Buna ziua. Mentionez ca am suferit o operatie de micsorare a cornetelor nazale acum de 2 luni de zile la Bucuresti pentru ca sforaiam foarte tare, nu puteam respira bine si permanent aveam nasul infundat si bineinteles vorbeam numai pe nas. Operatia a fost cu radiofrecventa si recuperarea mi s-a spus ca se va produce complet in 14 zile. In primele 2 saptamani m-am simtit bine si puteam sa dorm altfel dar acum mi-au revenit din nou aceleasi simptome ca inainte de operatie(nas infundat permanent, sforait, respiratie grea). Nas este infundat din gat, nu stiu exact cum sa ma exprim. Am folosit si tratament dupa (aerius si spray nazal humer). Imi puteti spune ce se intampla va rog??!!
0
27-02-2016, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul care a operat..dupa ce se uita in nas si gat o sa.ti spuna ce sa intamplat
Gatul uneori se inflameaza si de alimente acre, acide, citrice..
ai citit pe forum ca si regimul este important in recuparare?
0
27-02-2016, ora 20:47
Barbu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Barbu Nicoleta
Multumesc pentru raspuns si o sa merg cat de curand la medicul care m-a operat sa imi spuna ce s-a intamplat. O seara frumoasa va doresc!
0
13-08-2018, ora 15:31
Sergiusandu
Nu este medic/terapeut
Sergiusandu
Buna ziua, sunt din Republica Moldova, dar locuiesc in portugalia, ar putea sa ajung la dvs sa ma operati la cornete, daca pot ca cetatean portughez pot sa programezi operatia la clinica? Si daca da ce telefon are?
Adaugă un comentariu / răspuns
88 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi recomandări pentru tratamentul rinitei alergice
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  •