Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT

12649 comentarii 1 2 ..... 405406407 ..... 421 422 Înainte ›
2
19-12-2018, ora 12:54
Mytzi
Nu este medic/terapeut
Mytzi
@Tzigaret Nu cred ca ai de ce sa te temi. Mana a amortit probabil pentru ca ai dormit pe ea ( daca era ceva neurologic, nu se recupera in 3 min. Dupa un AVC dureaza ani de recuperare, de obicei partiala)..iar durerile musculaturii cervicale sunt pentru ca persoanele cu anxietate de obicei stau foarte incordate si cu umerii ridicati( sa fii putin atent la pozitia ta in timpul zilei, eu de multe ori m-am surprins ca sunt extrem de incordata...si de aici dureri cervicale si de cap).
0
26-12-2018, ora 11:02
Artemisia
Nu este medic/terapeut
Artemisia
Si eu m am vinfecat de ayacul de panica cu Anxiar si cu antrenameny autpgen Schultz.Totusi am insomnii si nu pot dormi fara Anxiar.Sint dependenta si nu pot scapa de acrstedicament desi il iau in doza mica il iau mai bine de jumatate de an.Oare ce sa fac sa mi revina somnul?
1
26-12-2018, ora 23:37
santinou
Nu este medic/terapeut
santinou
craciun fericit tuturor!sanatate si multe impliniri!
2
27-12-2018, ora 13:19
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Craciun fericit si celor mai"vechi" de pe forum si celor mai noi.la multi ani sanatosi, cu mult curaj, putere de munca si multa fericire.
0
02-01-2019, ora 20:08
DG94
Nu este medic/terapeut
DG94
Buna seara, este prima data cand scriu aici si probabil ca si ultima. Am o singura intrebare, este posibil ca anxietatea sa iti provoace o stare de "ameteala" cotinua?Am pus ghilimele deoarece nu se invart lucrurile in jurul meu, am doar o senzatie de ameteala. Am fost la diferiti medici ORL, acestia mi-au spus ca nu am nicio problema la ureche, dupa care am efectuat si un RMN, la care rezultatele au fost bune. Simt ca o iau razna, nu scap de aceasta senzatie de betie. Pe langa ameteala, am impresia ca imi tiuie urechile cateodata, am niste dureri ciudate de cap, ca si cum am o banda care ma strange in jurul capului, ma dor urechile. Poate anexietatea sa provoace toate aceste simptome fizice? Tin sa mentionez ca de 4 luni de zile ma simt asa, toate simptomele debutand in urma decesului unei persoane foarte dragi, am fost foarte stresat in acea perioada. Cand mai ies din casa si merg prin mall, am impresia ca plutesc, ma simt deconectat, iar toate gandurile mele se indreapta catre aceasta ameteala suparatoare de care nu pot scapa. Astept cu nerabdare un raspuns in legatura cu acest simptom de ameteala continua, m-ar linisti foarte tare sa stiu ca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema, dupa ce a eliminat, desigur, toate cauzele medicale.
0
02-01-2019, ora 21:13
santinou
Nu este medic/terapeut
santinou
buna! asa am fost si eu, eram tot timpul ametita, simteam ca plutesc, un cap greu..., la analizele de sange mi-a iesit lipsa de magneziu, nu stiu daca asta a fost cauza dar timp de 2 ani am trecut prin fel de fel de stari, inclusiv cele descrise de tine. Mi am revenit acum in proportie de 90%, am trecut prin multe, daca te ajuta cu ceva urmareste postarile mele vechi sub numele de santi, din 2013, atunci s a declansat la mine toata nebunia si a debutat cu o stare permanenta de ameteala.Acum sunt ok, trece dar mai greu, eu nu am urmat tratament psihiatric poate imi reveneam mai repede.
0
02-01-2019, ora 21:13
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Toate aceste simptome sunt specifice anxietății. Ca și idee, trebuie sa le acceptați fără sa le băgați prea mult în seama. Recomand o întâlnire cu un psihoterapeut eventual medic psihiatru. Multa sănătate!
1
02-01-2019, ora 21:21
DG94
Nu este medic/terapeut
DG94
Va multumesc mult pentru raspuns, am fost la psihoterapie, insa nu se vede niciun rezultat, sunt la a 6 a sedinta, iar in urma cu doua saptamani am fost si la psihiatru deoarece am vrut sa incep tratamentul cu antidepresive, de 10 zile iau pastilele, dar nu s-a schimbat nimic...
0
02-01-2019, ora 22:08
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Antidepresivele își fac efectul după o perioada mai lunga de timp. Aveți răbdare. Eu am luat cipralex la început fără nici un efect, pe urma am schimbat cu seroxat care a avut un efect foarte bun. Tebuie sa aveți încredere în psihoterapeut și medicul psihiatru și împreună să găsiți o soluție. Sfatul meu e sa alegeți o atitudine calma și sa acceptați simptomele ca ceva trecător. Mulți am trecut prin asta și mergem mai departe.
0
02-01-2019, ora 22:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ DG94

Buna seara.
Aveti rabdare 3-4 saptamani sa isi faca efectul pastilele si mergeti si la un control oftalmologic.
0
02-01-2019, ora 22:26
DG94
Nu este medic/terapeut
DG94
Am fost si la oftalmolog, este totul in regula. Am doar miopie de cand sunt mic.
0
06-01-2019, ora 18:29
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
DG94, trebuie sa astepti sa isi faca treaba pastilele ne poti spune ce tratament ai primit?Ti-am lasat un mesaj privat.
0
06-01-2019, ora 23:12
vladuzz7
Nu este medic/terapeut
vladuzz7
Buna seara!
Am 22 de ani si sunt baiat.
De vreo doi ani am la perioade anume stari anxioase, de panica(nu am pofta de mancare, imi bate inima repede, stari de greata, gust amar in gura)
Totul a inceput acum 2 ani cand am intrat la facultate si a trebuit sa ma mut la Bucuresti eu fiind din Ploiesti.
Dupa 1 zi sau 2 de stat acolo cu un coleg cu care nu m-am inteles am inceput sa am stari anxioase si nu eram multumit de nimic.Ma simteam foarte singur. Mama nu ma intelegea atunci, eu explicandu-i situatia tot nu am reusit sa vin acasa si sa fac naveta. Am tinut starile aceastea 3 luni timp in care am plans, nu m-am putut concetra, mi-am pierdut cheful de viata si a degenerat foarte rau, nu era seara sa nu plang. Stiu ca e ciudat pentru un baiat mai ales la varsta asta, dar am fost foarte legat de familie, casa, mai ales ca tatal meu a plecat cand aveam eu 8 luni. Aceste 3 luni au fost cele mai grele, am reusit sa duc facultatea, iar in ianuarie am inceput sa fac naveta si starile au disparut in proportie mare, dar am episoade, ca acum de exemplu cand orice emotie imi declanseaza aceleasi stari. De exemplu emotiile examenelor.
Un alt exemplu ar fi ca nu mai pot sa plec in vacanta fara sa imi fie rau sa ma gandesc la ce e mai rau, nu pot dormi noaptea, transpir si im ie foarte cald.
Inainte de a merge la facultate imi placeau mult colindele le ascultam din octombrie, acum daca le ascult imi declanseaza starea anxioasa, sau cel putin asta cred eu ca e.
Si cand ies cu prietenii am aceleasi stari, anumite lucruri imi declanseaza fara sa vreau.Chiar daca sunt cu prietenii tot singur ma simt.
Acum sunt anul 3 si ma concentrez din ce in ce mai greu din cauza emotiilor care imi dau starile acestea de rau, de agitatie.
Va rog daca puteti sau cunoasteti pe cineva care a avut aceasta experienta care poate sa imi dea un sfat sau o sugestie macar sa pot sa mai diminuez efectul starilor si in final sa scap de ele sa pot merge si eu in vacanta fara griji, sa ma pot concentra etc.
PS: am inceput sa iau magneziu de vreo 3 saptamani
Multumesc!!
0
07-01-2019, ora 16:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti tratament de la psihiatru pentru anxietate, o pastila pe zi, si va va trece.
0
07-01-2019, ora 16:41
Elleonora
Nu este medic/terapeut
Elleonora
Pentru vladuzz7: Eu am inceput sa fac exercitii de relaxare si meditatie si starile astea au inceput sa dispara usor, usor. Incearca si niste Omega 3 si Ashwagandha. Pe mine m-au ajutat. Dupa un exercitiu simplu de relaxare (din Yoga) imi scade pulsul de la 93 la 74 si ma linistesc. Citeste ce a scris dualtrax, ajuta foarte mult...
Multa sanatate!
0
07-01-2019, ora 17:38
Utilizator1996
Nu este medic/terapeut
Utilizator1996
Buna ziua! Sufar de anxietate generalizata din spusele psihologului. Sa incep cu inceputul.timp de 2 ani am fost intr un stres continuu, in fiecare zi din cauza prietenului meu. In luna iulie a murit bunicul meu(bolnav de cancer care nu a fost depistat la timp). Dupa înmormântare am inceput sa ma simt rau.imi venea sa vomit, diaree si ma durea burta in partea dreapta jos(dar nu foarte tare). Am fost la urgente...analiza de sange.ekg.ecografie abdominala.toate bune. Am plecat acasa in aceeasi stare de rau.am facut control ginecologic cu ecografie, totul bine, dar aceleasi dureri de burta si imi venea sa vomit si diaree. Am mers la un chirurg dupa 2 săptămâni sa ma consulte crezand ca am apendicită. M a consultat si mi a zis ca am colica abdominala si m a internat ptr tratament. Iar analize de sange bune.ekg bun. Cat am stat in spital intr o seara m a durut putin mai tare in partea dreapta si a doua zi m a operat de apendicita. Dupa operatie aveam aceleasi simtome.imi venea sa vomit.ma durea ba in stanga abdomenului, ba in dreapta, ba mai sus, ba mai jos, ba constipatie. Dupa o luna am facut o ecografie abdominala la privat si totul era in limite normal.doctorul spunandu mi ca am colon iritabil si timp de o luna jumătate am luat tratament dar fara rezultate. Nu am activitate.stau toata ziua in casa si cand ma doare ceva caut pe internet sa vad ce inseamna si imi asociez simptomele cu boli grave.am hotarat sa merg la psiholog. Dupa prima sedinta m am simtit mai linistita...dar cu timpul ma simt ca inainte. Ma gandesc in fiecare zi ca ce am de ma doare ba in stanga, ba in dreapta, ba spatele. Ma gandesc mereu ca sufar de o boala grava cum ar fi cancer. Nu prea am pofta de mancare.ba sunt constipata.ba am diaree.
De craciun am fost la munte cu sora mea si nu am avut nimic.nu dureri.nu ganduri...nimic. cand am ajuns acasa au început sa apara simptomele.cateodata imi vine sa vomit.diaree.constipatie.trag aer greu uneori cand am ganduri urate, ca un oftat.ragait dupa masa sau dupa ce fumez, chiar si dimineata cand ma trezec.
Va rog sa ma ajutati.nu stiu ce sa mai cred
0
08-01-2019, ora 01:18
220878
Nu este medic/terapeut
220878
Buna seara ma numesc Adrian si am si eu o problema am dureri in piept de 8 luni si insuficienta respiratorie am facut 5 seturi de analize am facut ekg uri 4la numar am facut ecografie cardiaca raze la plamani de 3 ori medicii spun ca totul este ok am facut ecografie abdominala tote organele sunt ok.Mi sa transmus ca am anxietate. Se poate ca de 8 luni de zile sa nu dispara durerea din piept doar putin sa mai ameliorat si insuficienta respiratorie apare in episoade.mentionez ca am luat coaxil si zoloft dar am fost alergic si 8mi crestea tensiunea la 20 cu 12 iar acum sunt sub tratament cu stresclean.relaxirem si anxin dinineata si seara. Este posibil sa nu dispara durerile din piept deloc sau este posibil sa fie de la vreo boala pe care nu au descoperito medicii. Incerc sa ma programez la Bucuresti sa fac si o coronografie.Ce imi mai re omandati sa mai fac sunt putin cam confuz. Precizez ca am 40 de ani nu sunt fumator si alcool am baut ocazional. Astept sfaturi multumesc !
0
08-01-2019, ora 15:51
Sorana 1
Nu este medic/terapeut
Sorana 1
Buna 220878. Poti sa incerci cu suplimente de magneziu iar apoi cu calciu. Am avut si eu perioade de dureri in piept si dupa tratament de cateva luni cu Magnerot, mi-au trecut.
0
08-01-2019, ora 21:20
Alice.ionescu
Nu este medic/terapeut
Alice.ionescu
Sorana, cum ai luat magneziu?cate pe zi? Mulțumesc.
0
08-01-2019, ora 21:36
Sorana 1
Nu este medic/terapeut
Sorana 1
Prima sapt am luat 2 cp de 3 ori pe zi și apoi câte 1 de 3 ori pe zi
0
08-01-2019, ora 23:09
Anonima901
Nu este medic/terapeut
Anonima901
Buna seara!Din Februarie 2018 am atacuri de panica si depresie, iau tablete Opripamol 50mg stie cineva daca dau dependenta?Multumesc.
0
09-01-2019, ora 03:24
220878
Nu este medic/terapeut
220878
Sorana1 mulțumesc din suflet pentru sfat o să îl urmez ai avut cumva și insuficienta respiratorie cum ai scăpat de ea daca ai avut.Mulțumesc din suflet!
0
09-01-2019, ora 12:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Anonima901

Antidepresivele nu dau dependenta. Doar benzodiazepinele.
0
09-01-2019, ora 17:53
Alice.ionescu
Nu este medic/terapeut
Alice.ionescu
Sorana, ai avut deficiență de magneziu?
0
09-01-2019, ora 17:59
Alexa1993
Nu este medic/terapeut
Alexa1993
Cam dupa cat timp isi face efectul seroxat..asta e a 12a zi.. si nu pot spune o parere.. ma cam ia tremuratul.. si mie frica de ganduri..care mi s-au accentuat de cand am inceput seroxat..(asta e a doua oara cand reiau seroxat si nu sunt sigura ca ma voi face bine..) parca ma focusez pe tremurat pe bataile inimii.. etc..e normal???
0
09-01-2019, ora 18:41
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Alexa este normal in primele zile de seroxat, isi face efectul cam in 3-4 saptamani.
0
09-01-2019, ora 19:26
Anonima901
Nu este medic/terapeut
Anonima901
Clara_p Multumesc frumos pentru raspuns!
0
09-01-2019, ora 19:50
Anonima901
Nu este medic/terapeut
Anonima901
DG94 si eu am stare de ameteala exakt ca si tine, cateodata o saptamna intreaga si apoi dispare de la sine dar la doua trei zile iara apare :(.Am facut si eu control la ORL totul in regula, a spus sa trateaz depresia si dispar toate simptomele.
0
09-01-2019, ora 20:24
DG94
Nu este medic/terapeut
DG94
Si ai luat tratament sau ceva?
1
09-01-2019, ora 20:29
Anonima901
Nu este medic/terapeut
Anonima901
Elleonora aveti dreptate ce a scris Dualtrax mia dat speranta cand credeam ca inebunesc!Am inceput si o terapie comportamentala de grup, suntem aproximativ 15 persoane in Germania e foarte recomandat pentru atacuri de panica.O sa fac totusi si o programare la psihiatru sa imi schimbe tabletele cu unele ce am citit aici ca au efect mai bun.
Adaugă un comentariu / răspuns
12649 comentarii 1 2 ..... 405406407 ..... 421 422 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul