Senzatie de limba umflata anxietate sau nu? | Forumul Medical ROmedic

Senzatie de limba umflata anxietate sau nu?

28-05-2018
Ana3368
Nu este medic/terapeut
Ana3368
Acum 3 luni a inceput totul. Intr-o zi am fost la dentist si era o femeie ce se uita urat la mine si seara cand am ajuns acasa m-am simtit rau, simteam un nod in gat. A doua seara la fel iar a treia seara mam trezit prin somn ca nu pot respira suficient ca parca urmeaza sa ma sufoc, tremuram din toate incheieturile si eram alba ca varul. Am fugit repede la urgente mi-au facut ekg are a iesit bine, analize la care a iesit doar potasiu putin scazut, ma vazut un doctor orl i a spus ca nu este nimic. Mi sa facut o perfuzie cu calciu si vitamine parca pentru a ma linisti asa mi sa spus si cand mi sa dat foaia sa plec acasa mi sa spus ca am facut un atac de panica si ca ar trbui sa ma caut si cu glanda. De atunci a inceput calvarul. A venit cineva ma descantat. Am mers la terapie a doua zi dupa incident(si de atunci merg constant si mia dat sa iau stresclin complex + vitamina b), am facut si analizele pentru tiroida si nimic, am fost internata si in spital pentru ca in continuare nu puteam respira si eram ragusita presupunand ca este din cauza unei raceli si am facut 6 zile de cefort intravenos, acolo mi sa efectuat examen olr si mia spus ca am rinita acuta si mi sa mai dat si bixtonim, am facut ekg ce a iesit bine si spirometrie ce a iesit de 98% ce presupun ca este tot bine, analize, ecograf abdominal bine si raza la plamani unde a iesit deseu pulmonar ingrosat bilateral. Dupa extrnare in continuare nu puteam respira si mi sa recomndat un doctor pneumonog unde am descoperit ca am astm si mi sa prescris singulair de 10 mg una pe zi, ventolin 100 inhalator (care ma linisteste cand simt ca nu pot trage aer in plamani) si asmanex ( la care am facut alergie) si mometazona pentru nas pentru ca era infundat in continuare. si acum sa va povestesc si pe partea psihica: cand a inceput toul eram cu psihicul la pamant nu vedeam de cat totul negru cu ajutorul terapiei m-am stabilizat dar pe parcurs am avut momente cand am simtit cum o iau la vale dar am invatat sa ma redresez, senzatiile de sufocare au disparut, am avut senzatii de ameteala si amorteala a fetei barbiei si limbii au disarut si aceea. Am fost o perioada de timp bine si a reaparut doar senzatie de limba umflata si parca trebuie sa o sustin cu forta ca sa nu o inghit si daca ma puteti lamuri voi daca este din cauza anxietatii senzatia asta sau din alte cauze, Si daca persoanele ce sufera de anxietate imi pot da si mie un pont cum sa trec peste momentele in care nu sunt multumita de mine de cei din jur de absolut tot cand nu mai avd nimic bine si cand am senzatia ca nici corpul meu nu imi apartine. Si teama ca veti muri cum a-ti trecut peste ea? SPER CA A-TI INTELES CE AM SCRIS. DACA NU STERG SI REFORMULEZ.
3 comentarii
0
28-05-2018, ora 22:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru anxietate e indicat sa urmati tratament de la psihiatru, in paralel cu psihoterapia.
Intrati pe topicul Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica foarte important si postati commentul acolo.
0
29-05-2018, ora 21:52
Ana3368
Nu este medic/terapeut
Ana3368
Vă mulțumesc! Am să intru sa vad acolo.
0
24-07-2021, ora 16:32
anamaria311
Nu este medic/terapeut
anamaria311
Hey, am isi eu simptomele astea cu limba. Ti a trecut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •