Simptome bruste, amorteli, slabiciune, diaree, varsaturi, puls crescut

15-07-2016
Anamaria983
Nu este medic/terapeut
Anamaria983
Buna ziua! Apelez la dvs deoarece simptomele mele ma ingrijoreaza pe zi ce trece si abia saptamana viitoare am programare la medic.
Voi prezenta simptomele, desi primele dintre ele au aparut treptat:
-oboseala fizica, psihica
-slabiciune musculara
-piciorul stang amortit in permanenta- pana aproape de genunchi ( simt furnicaturi, parca nu mai am putere, cad frecvent din picioare, iar senzatiile le simt foarte slab, in comparatie cu piciorul drept)
- saptamana asta am varsat de doua ori, starea de greata a aparut brusc - o data dimineata, am varsat un lichid verde, alta data seara, chiar inainte de culcare- am varsat acelasi lichid verde, insa varsatura avea si culoarea albastra pe alocuri. precizez ca nu mananc seara mai tarziu de ora 19.
-diaree, culoarea fecalelor este destul de inchisa, un "negru-maroniu", as putea spune. uneori simt o nevoie imperioasa de a merge la baie pt a avea scaun ( in acelasi timp, simt ca e un scaun mai mult...lichid) si cand ajung la baie pur si simplu nu pot.
-stare de confuzie, ameteala, dezechilibru, nu ma pot concentra ca inainte
-pofta de mancare a scazut considerabil. chiar si in cazul in care ingerez alimente foarte usoare (fructe, legume), simt imediat o senzatie de plenititudine
-in ultima vreme, am o stare foarte proasta in general - plang, ma consum din orice
-puls crescut - de cateva ori pe zi simt palpitatii puternice ale inimii
-tremor al mainilor
-se intampla sa ma culc cu durerea de cap si sa ma trezesc cu ea ( pe parcursul zilei incerc sa o opresc cu Paracetamol/ Aspirina, dar uneori revine seara si...din nou, ma trezesc cu ea). ca localizare.. ba in zona tamplelor, ba in apropierea cefei.
-am miopie de mica, insa in ultimul timp se intampla ori sa vad dublu, ori sa mi se incetoseze privirea. mentionez ca am drioptiile de -4, 50 la ambii ochi, dioptrie stabilita in urma unui control oftalmologic recent)
- ochii uscati, folosesc de cateva zile picaturi, insa nu mi se pare ca au remediat situatia

Culoarea limbii are o tenta cafenie, gura este uscata uneori, desi beau apa.
V-as fi profund recunoscatoare sa ma ajutati cu posibile "diagnostice", deoarece in perioada asta voi sustine examenul de admitere si nu-mi prieste deloc faptul ca ma gandesc continuu la problema mea de sanatate. Dupa cum am spus, voi merge la medic, dar as aprecia enorm sa ma ajutati si dvs.

Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
18-07-2016, ora 18:14
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Cred ca te-ai consumat si foarte mult cu examenul de admitere.
Acuzi simptome de surmenaj psihic. Probabil nici nu mananci foarte bine si dormi putin...
Daca iei prea multe aspirine/paracetamol poti face o gastrita, mai ales daca exista si stres. Scaunul inchis la culoare poate arata o hemoragie digestiva superioara. Dar hemoragia digestiva superioara are varsaturi in zat de cafea, iar ale tale sunt mai mult biloase.

Pentru simptomele digestive ar trebui sa te vada un gastroenterolog.

In rest...cred ca trebuie sa te mai relaxezi putin...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •