toti care am fumat am ajuns la urgente... problema mare?

21-10-2009
alex20
Nu este medic/terapeut
alex20
Buna... vreau sa imi cer scuze ca postez aici dar nu stiu unde e ok.
am fost duminica la ziua unui prieten care a achizitionat de la un magazin o tigara care ar fi trebuit sa aibe afecte placute... din pacate toti care am fumat am ajuns la urgente...
Simptome: ritm cardiac foarte ridicat (eu simteam ca imi ia foc inima), ameteala puternica si frisoane...
Cei care erau de garda nu au stiut sa ne spuna ce a cauzat intoxicatia... ce substanta era... nu ne-a facut nimic decat o perfuzie cu ser... Ati mai auzit de asa ceva? Ce substanta ar putea fi? Exista posibilitatea sa am probleme cu inima de acum in colo?
3 comentarii
0
21-10-2009, ora 00:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sunt aici in forum deja trei care au incercat astfel de tigari si care au de atunci tot felul de probleme, de la inghititul limbii pana la anxietati puternice.
Ar fi interesant daca ati putea comunica numele tigarilor cat si plantele si substantele continute de acestea.
0
21-10-2009, ora 00:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ministerul "sanatatii" ar trebui sa interzica astfel de tigari si sa publice avertismente in mass-media.
0
21-10-2009, ora 15:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU te mai apropia de nimic ce începe cu/sau conţine expresia - "ţigară care ar trebui să aibe efecte plăcute"... astfel de ţigări conţin amfetamine care măresc cantitatea de adrenalină şi dopamină (ambele extra-encefalice, nu encefalice), iar adrenalina şi dopamina sunt arhicunoscute ca fiind 2 hormoni (neurohormoni când sunt encefalice) care măresc ritmul cardiac până la infarct şi nu numai (când sunt secretate în cantităţi pe măsură, adică foarte mari). Mulţumiţi-i Bunului Dumnezeu că mai trăiţi şi ÎNCETAŢI...Toate cele bune şi multe binecuvântări!


@Scarface - "Ministerul "sanatatii" ar trebui sa interzica astfel de tigari si sa publice avertismente in mass-media" - că bine spui, sănătăţii între glilimele...cred că mai degrabă al ignorantităţii...trăim în România şi unii înţeleg prin acest "trăit" ocuparea totală a timpului...


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici