Ameteala zilnica, oboseala. posibil depresie?

23-05-2010
PaulCalugar
Nu este medic/terapeut
PaulCalugar
Buna ziua! De aproximativ 2 luni ma confrunt cu niste probleme mai ciudate.
Ma simt ametit, lipsit de putere, stari de lesin, nu ma simt in stare de nimic, am o durere in partea stanga undeva sub coaste (eu cred ca este stomacul).Am fost de 3 ori la medici si nu mi-au gasit nimic. Prima data mi-au pus diagnostic distonie neurovegetativa si am primit o reteta de calciu lactic si magne B6.Pentru ca nu simteam nici o diferenta dupa 1 saptamana de tratament am mers sa imi fac analize la sange.Spre surprinderea mea calciu si magneziu in limite foarte normale, glicemia buna, nici urma de anemie sau infectii.
Am revenit la medicul de familie, asteptand la rand mi s-a facut rau, ma simteam confuz nu stiam ce se intampla cu mine, cu cat ma gandeam mai mult la starea mea cu atat ma afundam mai tare.Am intrat, mi-a masurat tensiunea arteriala, era destul de crescuta 16095 puls 72. Am primit trimitere la urgenta pentru un consult neurologic.Am fost consultat de neurolog, am facut CT si nu mi-au gasit nimic nici aici.Mi-a pus diagnostic de tulburare anxioasa si am primit tratament de 6 zile cu un calmant usor la care imi scapa acum numele.Am facut si 3 EKG nimic nici la inima.Imi masor zilnic tensiunea arteriala (nu cu aparat electronic) care este usor crescuta seara 14090, 14095 puls 60-65 o data chiar 150100.Dimineata se incadreaza in limite foarte normale 12575, 13585. Uneori in timpul starilor de rau observ si o uroara anizocorie cand privesc in oglinda.Am facut si un control oftalmologic si acolo mi s-a spus ca fundul de ochi este bun.

Va rog din suflet spuneti-mi ce sa mai fac sa gasesc cauza problemelor pentru ca de 2 luni sunt intr-un stres continu.
Credeti ca este o problema psihica?
4 comentarii
0
23-05-2010, ora 16:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Daca tot ai facut atatea investigatii fara niciun rezultat, atunci mai fa inca una si consulta un medic homeopat.Sa stii ca aceasta medicina este foarte eficienta.Eu una mi-am tratat niste afectiuni ale stomacului cu homeopate.
Sanatate!
0
23-05-2010, ora 18:23
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
daca ati mentiona ce includ meniurile dumneavoastra...
ce grasimi, abuz de dulce, viata sedentara, excese etc
0
24-05-2010, ora 10:41
PaulCalugar
Nu este medic/terapeut
PaulCalugar
Nu pot sa spun ca meniul meu zilnic este foarte sanatos dar nu fac abuz de grasimi sau de dulce.Mananc zilnic ciorbe, carne, salate mai putin fructe.De sedentarism nici nu se pune problema sunt activ 12 din 24 pe zi 6 zile din 7, media mea de somn este cam 5-6 ore pe noapte.Mai precizez ca de 2 luni am renuntat la fumat si la cafea iar de 2 saptamani la sucuri acidulate care faceau parte si ele din meniul zilnic.Oricum am doar 19 ani cea ce este putin anormal pentru varsta mea (renuntarea la toate aceste lucruri).
0
24-05-2010, ora 12:53
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Este cel mai normal lucru!
-*
In rest am scris aici o multiume
http://forum.romedic.ro/prod/sunt_deprimata_si_vreau_un_sfat_(in_special_de_la_germont)_042469.html

Incercati regulile de baza pt o viata sanatoasa: omega 3(ulei peste, seminte), ceai verde - menajarea axei HPA, a sist nervos simpatic, vedeti topicurile din profilul meu.
Chiar si eliminarea painii, a lactatelor, eventual doar iaurt uneori daca mai consumati.
Cititi articolele de pe topicul cu dieta.


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • De ce apare amețeala?
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •