Anxietatea generalizata sau depresia isi are aceste simptome?

56 comentarii 1 2
0
17-02-2015, ora 14:54
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
-La mine totul sa întâmplat brusc, înainte de incident îmi făceam planuri de concediu şi eram relaxat(cred eu). Simptomele care le aveam înainte cu o săptămâna de la incident: scaune moi, f obosit când ma întorceam de la servicii si se itesificase colonul iritabil(mergea durerea spre picior in jos).
-Nu stiu sigur ce am...
-Simptome puternice:ameteala(daca misc mult capu stanga dreapta se agraveaza), cap amortit, agitatie(mai ales dimineata), presiune pe cap, oboseala, vedere neclara (mai ales la TV sau PC)
-Simptome mai putin puternice:tiuit in urechi(la inceput era f puternic), gura uscata de obicei cand munceam ceva, scaune moi(la inceput mai grav), frica de faptul ca as putea ramane asa, colonul iritabil mia trecut imediat la primele 3 luni cu AD dar acum a revenit si mai tare(explicatia nu o pot intelege), cand ma misc uneori simt ca ametesc si transpir de pic din piciore(acum e mai mic acest simptom)
-Dupa ce acestea au aparut supararea credeam can de aici vine, nu vad cum as putea fi fericit cu asa ceva, stiu ca as face si suporta orice ca sa fiu ca inainte, uneori imi pierd speranta si sunt total plafonat alteori ies cu prieteni si prind curaj( ma si simt cu mult mai OK, rad si glumesc ca si cum nu am nimic). Simt si un val de suparare/tristete f puternica dupa care iar simt placerea interioara cu toate ca simptomele nu se dezlipesc de mine. Poate ar trebui sa nu mai cercetez nimic si sa ma bazez pe doctori...poate imi fac rau singur...
0
17-02-2015, ora 15:15
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
-Costy cred ca majoritatea am dormi in bibleoteca daca stim ca asta ne ajuta la vindecare.Am citit un articol cu toate simptomele anxietăţii, sunt f multe si ma încadram perfect, la depresie sunt nedumerit. De exemplu când vb cu doctorul îmi spune să încetez cu documentatul pe internet ca îmi fac singur rău. Am acceptat la început...
-Acum simt acelaşi lucru, o dezamorsare mai bună a capului, mă simt mai bine în interior pt ca am înţeles unului lucruri nedumerite (nu mai există alte cai de vindecate, decât prin încercări, voi gândi pozitiv şi asta este).
0
17-02-2015, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sebastian.88

Ti-am scos acolo simptomele depresiei.
Nu poti sa numeri cu stelute pe hartie cate dintre ele ai, daca ai ?
La un control neurologic ai fost ?

De avut anxietate, oricum ai, dar eu te-as trimite si la un neurolog sa iti faca un examen clinic.
0
17-02-2015, ora 18:23
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
-Dacă iau ca exemplul simptomele menţionate de tine Clara, nu sa produs o schimbare bruscă de comportament sau remarcabilă, sunt o persoana mai obosita in general de când ma stiu, nu aveam multă energie, de dormit dormeam bine, la trezire pot zice ca stau mai prost, dar nu cred ca sunt singurul.Pot zice ca nu ştiu sigur dacă eu îmi pot da seama de acest lucru, alţii care mă cunosc de mult timp nu mi-au spus acest lucru (am vb cu fiecare după incident să îmi spună dacă a văzut în mine o schimbate). Prietena în schimb mi-a atras atenţia că prea mult mă zbat să învăţ să muncesc etc., că am avut periode în care nu îmi înţelegea stresul, când puteam să stau liniştit la TV de exemplu, nu aveam stare
-Dacă mă descriu acum după incident le am pe toate în afară de sinucid, doamne ajută
-am fost la Neurolog, la 2, am si RMN pt cap, mia făcut un test destul de simplu şi mi-a spus ca nu e de acolo sigur înainte de RMN,
-ştiu ca în primele zile când era f rău, am mers la urgente de 3 ori zilnic, era weekend şi a 3 oara mi au dat lacrimile de ciuda ca nimeni nu mă băga în seamă, tot îmi dădeau prosti de dureri de cap, betaserc etc. Atunci când mi au dat lacrimile m am pus pe gânduri ca ceva e psihic
0
17-02-2015, ora 20:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Deci ai si depresie. Deci medicul a inceput cu un medicament bun care functioneaza si pe depresie si pe anxietate.

Numai ca nu ti se potriveste tie 100 %.

Trebuie sa iti cauti unul pe neurotransmitatorii tai.

Asta se face prin incercari, cum a facut si domnul Costy.
0
17-02-2015, ora 20:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, atunci foarte bine, sa testezi antidepresiv bun si gata, daca nu prea aveai energie si asa mai departe atunci Clara are dreptate, inseamna ca depresia batea la usa de mult, mai ales si ala ca ti-au dat lacrimile la urgenta desi aici e cu dus si intors, iti era rau, nu te baga nimeni in seama sa te asculte ca sa-si dea seama ce este si deci erai intr-un mediu foarte prost, unii ar zice ca e normal ce s-a intamplat, altii nu.
Acum sa stii si tu ca orice barbat cat de tare e el daca are starile tale, e cam imposibil sa se tina tare in asa conditii.
Organic nu ai nimic dar nu ai stiut, de aia te-ai dus la RMN si la restul, la urgenta e si normal ca nu te baga nimeni in seama ca asa este acolo, nu e de mirare, ca exemplu eu pe 22 Noiembrie luasem Suboxona ptr depresie si aia a facut sa nu mai pot face pipi, asa ca a doua zi cu vezica foarte plina trebuia sa ma sondeze cineva, stiam ca daca ma duc la urgenta va fi rau asa ca am chemat salvarea PULS si m-a rezolvat onorabil acasa chiar daca m-a costat ceva, deci la stat este durere in general, mai rau te imbolnavesti in mediul ala.

Acum vin si eu cu o problema si doresc o parere, am 37 ani, regret ca nu mai sunt la liceu sau la varsta de 20 ani, cu cat ma indepartez de varsta aia cu atata ma simt mai trist, mai disconfortant si mai naspa, e depresie sau e normal ?!
0
18-02-2015, ora 00:12
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
-Costy legat de intrebarea ta, nu am eu expierienta necesara, ma gandesc ca pe Clara ai intrebat o. Am tot auzit de criza barbatilor la 40 de ani, ma gadesc ca sti de ea.
-Clara, binenteles ca voi cauta solutia potrivita lafel cum a facut si Costy, dar din pacate el spune ca tot nu e ok...poate nu va fi lafel
-Legat de energia mea...eu ma compar cu alti prieteni, din care multi parca ar avea baterii inepuizabile. Nu este oboseala exagerata, dar uneori mi se spunea sa nu mai fiu asa moale, credeam ca asa e firea mea, asa ma stiu pt mine era normal.
-Legat de simtul umorului, eram in prim plan cu ele, prieteni/profesori(liceu, generala) ma remarcau prin faptul ca faceam glume de bun simt si mentin starea de spirit si totusi iatama acum dupa ani buni...nu ma asteptam
0
18-02-2015, ora 01:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu am intrebat-o numai pe Clara, am intrebat la general, nu e criza barbatului la 40 ani ca la ala totul se invarte in jurul faptului ca nu mai e asa capabil la femei sau potent ori ca nu va mai fi, la mine nu e asta, eu nu ma simt bine iesind din sfera copilariei, lucru care ceilalti nu il au nici la 50 ani.

Tu nu te lua dupa ce mi se intampla mie, eu sunt un caz atipic intrucat m-am dat tare peste cap cu Rivotrilul pe care l-am luat 4, 5 ani, tu poti sa-ti revii foarte bine si relativ sa gasesti repede ce ti se potriveste, de exemplu Modafinil mie imi face extrem de rau, a luat un alt amic care avea depresie cu lentoare si rau ca tot asa nu-i mergea mai nimic si in 3 ore de la prima doza l-a rezolvat 75 % pe depresie dar ala e periculos ca se aude cum ca dupa 2-3 saptamani inceteaza sa-si mai faca efectul, nu e antidepresiv oficial se da asa neoficial ptr depresie doar.
Prietenii tai sunt baterii inepuizabile ptr ca ala e normalul de fapt la tinerete sa ai energie asa ca ei. Erai tu asa de cand esti dar asta nu inseamna ca era in ordine, deja ceva chimie era defecta iar defectiunea se mentinea constant si se manifesta doar asa, dupa aia s-a deteriorat mai tare. Probabil pe Norepinefrina si Dopamina erai deficitar ca aia cam da energia, daca aveai chef de toate, erai curios, aveai placere din ce-ti placea atunci nu aveai cu Dopamina probleme ci doar cu prima.
Erai primul la simtul umorului dar iata ca dupa ce boala a aparut fie anxietate fie depresie fie ambele e si normal ca s-a dus tonusul ala bun.
Gaseste tratamentul bun si vei fi iar la fel.
0
18-02-2015, ora 10:08
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
-Şi eu mă simţeam cel mai bine în perioada liceului, mulţi sunt de aceeaşi părere, poate e normal după ce ne martirizăm să nu mai fie ca înainte, avem alte priorităţi, nu mai putem sta indiferenţi ca şi pe vremea copilăriei
-Poate o să am mai mult noroc cu medicamentaţia
0
18-02-2015, ora 13:51
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Dupa ce am mai recitit in posturile tale ai doar anxietate si n, u depresie, ce zic medicii sa nu te documentezi nu e bine, din contra afli mai multe despre ce ai si poti gandi si tu cu mintea ta, de multe ori tu vezi mult mai bine solutiile ca medicul ca tu ai interes dar si ca nu ai sute de pacienti ca el, Spitomin eu iti recomand iar daca nu merge atunci poti trece la aduri.
0
18-02-2015, ora 13:57
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
De Spitomin voi aduce vorba în orice caz, medicului. Ieste a 3 zi de când iau 20mg si ceva e mai ok, voi vedea ce va fi mai trz
0
18-02-2015, ora 16:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2008

Vrei sa zici ca ai mai vrea sa mai fii o data la liceu sa mai treci odata prin debutul bolii, chinurile cu fiecare medicament in parte etc ?
Eu nu imi mai doresc asa ceva.
Ce a fost frumos a fost, imi aduc aminte cu placere despre. Dar nu as da timpul inapoi.
La mine e invers. Pentru un crestin cel mai important moment al vietii e moartea, pt ca atunci se intalneste cu Dumnezeu, cu ingerii si cu sfintii. Trebuie sa fie un moment cu adevarat inaltator. Odata dupa niste rugaciuni am avut impresia ca m-a binecuvantat Dumnezeu pe crestetul capului. Am avut o senzatie extraordinara. Raiul trebuie sa fie ceva de vis daca acolo vom avea parte de asemenea senzatii care nu se compara cu nimic din viata.
Nu cred ca ai depresie. Esti nostalgic. Un psiholog ti-ar zice probabil ca suferi de interpretativitate si ca trebuie sa lucrezi la acest aspect.
Mai ia-ti de la librarie carti despre depresie si anxietate. Te ajuta f mult.
0
18-02-2015, ora 17:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2008

Daca omu a scris ca are toate simptomele depresiei in afara de gandurile de suicid si tu ii zici ca nu are depresie...
0
18-02-2015, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sebastian.88

Ai rabdare 2-3 saptamani sa isi faca tratamentul perfect efectul, cu noua doza.
Oricum medicamentele nu ne fac ca noi, asta e clar. Dar ne simtim mai bine cu ele si nu avem simptomele alea urate de depresie si anxietate.
Care sunt plangerile tale exacte momentane ? Cu ce simptome te mai confrunti ?
De dormit, dormi ?
0
18-02-2015, ora 17:09
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Anxietatea cu depresia sunt in cele mai multe cazuri impreuna, voi face ce crede medicul, de aia sa dus la scoala sa stie mai bine ca noi teoretic. Am gasit ceva carte care ne ajuta sa gandim pozitiv, poate e de folos (Omul devine ceea ce gandeste
James Allen)

Nu as mai vrea sa fiu la liceu, dar o vad ca pe cea mai frumoasa perioada, nu am zis ca inainte de debutul boli nu imi placea viata, poate la 30 de ani voi zice ce fain a fost la 25
0
18-02-2015, ora 17:12
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Aceleasi simptome, dar nu asa puternice -20%, sa mai dus din suparare, mai am speranta. Problema e ca doctorul mi a zis sa iau dor 3 zile cand mie rau de tot si dupaaia revin la 15mg
0
18-02-2015, ora 18:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai da Sebi, fa ca medicul sa vedem ce iese intai, ia cipralex daca consideri ca e ok asa, eu doar ti-am spus parerea mea.
Clara, nu are leg cu debutul bolii, are leg ca ma simteam f bine inainte de debut, eram altfel, multumit, vesel, optimist, ma simteam bine in pielea mea, aveam chef de facut lucruri placute o gramada, tocmai ca perioada care o regret e aia de dinaintea debutului adica pe la 15 ani era.
0
18-02-2015, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sebastian.88

Este foarte bine sa tii legatura cu medicul tau care are experienta.
Cand te duci la el, data viitoare, scrie pe o bucatica de hartie toate simptomele cu care te mai confrunti ca sa stie daca iti mai creste din tratament sau daca iti mai adauga sau schimba ceva.
Pentru orice nelamurire cred ca ti-a dat telefonul lui sa il suni.
Fisha iti face ?
0
18-02-2015, ora 18:12
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
da, imi face fisa, am sa ii spun binenteles tot ce mai simt si sper sa ia alegeri bune
0
18-02-2015, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2008

Eu nu as da timpul inapoi chiar daca pina la 16 ani mi-a fost bine. Nu vreau sa mai retraiesc apoi simptomatologia bolii care s-a declansat dupa.
Dar ma bucur ca inainte de boala au existat si momente bune.
Legea psihologie e sa traiesti in prezent.
Nici sa iti para rau de ceva din trecut, nici sa te inspaimante ceva din viitor, ci sa traiesti viata clipa cu clipa.
Toti am vrea sa fim sanatosi cum am fost odata. Nu cred ca e ceva anormal la tine in a dori asa ceva. E perfect logic.
0
18-02-2015, ora 18:37
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
si eu sunt de parere ca trebuie traita clipa, sa o facem cat mai frumoasa. Daca maine mas simti perfect, as canta pe strada, , mas plimba zambind, ar fi poate cea mai frumoasa zi din viata
0
19-02-2015, ora 03:01
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai nu, ideea era ce faci cand regretele alea ca nu mai esti nu stiu cum, iti fura clipa, esti trist, deprimat, nu te mai poti bucura de mai nimic, ai o suferinta sufleteasca ca nu te simti in elementul tau daca nu mai e ca atunci ! Aici e aici, asta e normal si logic ?
Pana la urma oamenii cum sunt ? Sunt bine bine sau traiesc doar in compromis sub sloganul 'ce sa facem, asta e' si de fapt ei nu se bucura cum ne bucuram noi atunci cu viata aia buna ?! Ca e o mare diferenta. Ca viata lor nu o vad prea buna, sau poate gresesc, cand ii vad pe astia de liceu si facultate da, ii vad fericiti, cand ii vad pe ceilalti nu prea, ii vad tracasati, obositi, sictiriti de atata munca, probleme acasa, vad bine ?

Sebi, starile trebuie sa ti le cunosti si tu, daca iti merge un trat f bine ai scapat, daca nu merge ce faci ? Atunci ai sa vezi (desi sper sa nu fie cazul) ce benefic este sa cunosti tu fff bine ce si cum.
0
19-02-2015, ora 14:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2008

Pe asta cu regretele cred ca tre sa o tratezi la psiholog.
Sunt persoane care au venit special in Bucuresti sa se trateze, fac 4 sedinte pe luna.
0
19-02-2015, ora 14:31
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu tratezi la nici un psiholog, eu oricum nu cred in ei sa-mi spuna ce trebuia eu sa stiu deja ? Psihologul e ptr cei ce nu se cunosc pe ei, care habar nu au ce masuri sa ia, ce simt, de ce simt si asa mai departe, ptr aia care se cunosc bine pe ei, nu e cazul de aruncat banii cu carul, depinde de unde vine problema, daca fundamentul ei este educatie sau familia e una si se rezolva poate, daca cauza este o boala care a dus la aceste deviatii si mai ales intretine aceste deviatii, nu ai nici o sansa la psiholog, evident ca 97 % din cazuri sunt din prima categorie.
Se banuie a fi tot efectul depresiei zic unii cu care am mai vorbit, se presupune ca fara depresie la aceias chestie nu ai mai reactiona deoc urat ai parere de rau dar atat.
0
19-02-2015, ora 19:19
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Costy dupa cum scri, nu pari a te simti chiar asa de rau, fiecare mai are cate ceva pe suflet. nu inteleg cum ai ajuns chiar pana la gandul de suicid, ma gandesc ca fost un moment de slabiciune, care a trecut
0
19-02-2015, ora 20:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ba e chiar foarte rau, am o stare permanenta de nemultumire, neimplinire, trist relativ, nu prea ma mai intereseaza nimic, doar e mai rau sau ceva mai putin rau, in rest nimic bun, nu am tratamentul bun si de aia ma simt asa, apare si anxietate din cand in cand, doar nu vin aici sa plang, scriu si eu normal, de aia pare cum pare.
Gandul de suicid nu a trecut intrucat ma simt prost mai mult sau mai putin, am mai testat medicatie, am sperat sa scap insa...vad ca nu, suicidul va avea loc daca apare o stare asa rea ca nu mai poate fi suportata, atunci e momentul, oricum e relativ, permanent am gandul asta.
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 1 2

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.