Continuare tratament antipsihotic, 2 psihiatri, 2 pareri diferite

21-12-2020
Ella2020
Nu este medic/terapeut
Ella2020
In iunie 2016 am avut primul episod psihotic. (multe ganduri in cap care nu ma lasau sa dorm, teama ca sunt urmarita, ca oamenii vorbesc prin semne….neavand insa halucinatii de nici un fel.) Am urmat tratament cu Seroquel de 150 timp de doi ani. (2016-2018). Pe parcursul acestor doi ani nu m-am refacut complet, aveam ganduri ca lucrez in misiuni speciale si ca nu trebuie sa spun la nimeni ceea ce gandesc. Asa ca nici familia, nici doctorul nu si-au dat seama ca ceva este in neregula cu mine. Functionam corect, ma duceam la munca, ma intalneam cu prietenele, ba chiar am inceput si o relatie. Doar ca gandeam eronat…Starea mea s-a agravat in septembrie 2018, deoarece nu am mai luat tratamentul si m-am certat cu o colega la locul de munca iar cei de la munca au chemat salvarea si am ajuns in spital (Obregia) unde am stat 5 zile la inchisi si 10 zile la liber. Mi s-a dat tratament cu rispen de 3 mg pe care l-am urmat pana in noiembrie 2020. Deoarece aveam prolactina marita foarte mult, doctorul mi-a redus trepatat doza de rispen. A zis ca trebuie sa oprim sa vedem ce se intampla. Acum iau 0, 5 rispen deoarece imi este frica sa renunt de tot. La sfarsitul lunii trebuie sa renunt de tot la el, asa a spus doctorul. Intre timp am mai fost la in psihiatru care mi-a spus sa nu renunt la antipsihotic, ca ar trebui sa iau o doza mica de abilify, dupa parerea lui. Ce sa fac, sa mai consult un al treilea psihiatru, sa renunt sau nu la antipsihotic?
19 comentarii
3
21-12-2020, ora 16:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se face trecerea pe alt antipsihotic. Ca de exemplu Abilify. Renuntati la Rispen si treceti pe Abilify, conform indicatiilor medicului.
2
21-12-2020, ora 17:07
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Eu zic sa asculti de primul doctor, ala care te-a tratat in acesti ultimi doi ani. Doi ani dureaza tratamentul, in caz ca lucrurile merg bine si pacientul nu mai are simptome de genul celor descrise de tine -delir de persecutie, urmarire, etc. Poti considera ca acel prim episod nu s-a sfarsit atunci mai demult prin tratamentul cu Seroquel, deoarece tu insati spui ca nu te-ai refacut atunci complet si ca aveai ganduri de "misiuni speciale". Daca in acesti doi ani cu Rispen ai inceput treptat sa fii din ce in ce mai bine, ultimul an fara ganduri de persecutie etc. de ce te temi, daca medicul care te-a tratat cu succes zice sa opresti tratamentul "sa vedem ce se intampla"? Sau tii tu cu orice pret sa-l iei toata viata? Poate scapi si nu ti se mai intorc delirurile, iar daca totusi revin candva, vei reincepe sa iei tratament. De ce sa nu speri ca ai redevenit sanatoasa si ca toata nebunia aia ramane in urma? ca nu te inteleg. E sansa ta, acum, sa incerci sa fii sanatoasa fara tratament, poate iti iese! Iar daca nu, asta e, vei functiona dupa o doza de atac cu Rispen, cu Abilify in doza mica, toata viata probabil.

Doar sa ai pe langa tine pe cineva in care sa ai incredere si in caz ca persoana asta spune sa te intorci la medic, atunci s-o faci. Daca te ajuta cu ceva, fiica-mea are un istoric similar si acum de 6-7luni nu mai ia nimic si e bine, totul e ok, doar dupa 3 luni s-a speriat si dezechilibrat putin si timp de 2-3 saptamani a luat antipsihoticul ce-i ramasese, dar si-a revenit. Daca cumva va cadea din nou, asta e, va reincepe un tratament... dar de ce sa ia toata viata daca nu e nevoie?! Asculta de medicul care te-a tratat in acesti 2 ani si te-a tratat bine, nu de unul la care ai fost o singura data, la consultatie -parerea mea.
1
21-12-2020, ora 19:22
Ella2020
Nu este medic/terapeut
Ella2020
Multumesc pentru răspunsuri.
@Clara_p si cat timp ar mai trebui sa iau abilify, după părerea ta?
@CatincaR eu am 39 de ani, deci la 35 de ani am avut primul episod psihotic si am fost diagnosticata cu tulburare psihotica acuta si tranzitorie. Si fiica dvs. tot doua episoade psihotice a avut? Cat timp a luat tratamentul?
2
21-12-2020, ora 20:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca daca renuntati de tot la tratament, revine episodul. As merge pe doza mica de Abilify, de intretinere, pentru prevenirea oricarui episod psihotic.
1
22-12-2020, ora 00:35
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Primul episod nu ti s-a vindecat cu seroquel, asa ca de ce nu consideri ca e un acelasi prim episod, nevindecat, si nu doua episoade consecutive?! La fel a patit si fiica-mea, parca "copie conforma" la ce povestesti tu, doar ca la ea n-a fost seroquel a fost o perioada scurta de rispen si apoi n-a mai vrut sa ia nimic si a tarait-o asa vreo 2ani, cu deliruri, cu facut de rusine printre colegi, serviciu, prieteni, pana cand am internat-o si eu fortat, chemand ambulanta, a stat o saptamana la inchis si 2 la semi si apoi deschis.Si a luat in spital rispen, la iesire olanzapina si dupa cateva luni, treptat a trecut total pe abilify, ca se ingrasa de la olanzapina. A mers lunar la medic la control, am trecut si eu pe la el de doua ori, totul a mers f bine si dupa 2 ani de olanzapina apoi abilify mi-a zis si mie medicul ca ii opreste tratamentul, ca asa e acum protocolul. Doar ca fiica-mea, spre deosebire de tine si-a dorit si nu s-a temut de intreruperea tratamentului, nu ca sa si mearga la alt psihiatru sa intrebe daca o fi bine, cum vad ca ai facut tu! Insa, e drept, nici nu constientizeaza sau nu accepta ca a fost bolnava, cum vad ca esti tu, care recunosti ca ai avut ganduri si de "misiuni speciale", ea si acum se apara si pretinde ca toate acele lucruri au fost reale, poate doar a exagerat ea putin. In fine, acum e bine, n-are nimic si crede-ma ca ma pricep deja bine si adulmec rapid orice urma de nebunie.
1
22-12-2020, ora 01:03
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Ella, Clara e si ea un pacient de la psihiatrie, cu o alta tulburare psihica decat a ta si a fiicei mele, pensionata medical. Intre medicul psihiatru care te-a tratat (probabil cel din spital, ca la fiica-mea e acelasi) si un suferind de o alta tulburare psihica, tu pe cine esti inclinat sa-l asculti in privinta tratametului si a protocolului de urmat?! Eu nici nu inteleg de ce te-ai mai dus la alt psihiatru, pentru alta opinie, macar ai cautat unul cotat mai bine?

Doi ani ai fost bine cu tratamentul actual, asadar medicul tau a decis sa-ti stopeze tratamentul, sa-ti dea sansa ca daca te-ai vindecat, sa renunti si la medicatia antipsihotica si la gandurile, convingerea ca ai fi bolnava. E sansa ta, si poate doar acum, asa ca joaca-ti-o! Da, asa e, o parte din pacienti au recaderi, dar o parte nu au, de ce n-ai spera ca faci parte dintre astia? Iar daca vei recadea, totul e sa ajungi cat mai repede la acelasi medic, sa nu mai trebuiasca sa te interneze, doar vei relua tratamentul, trecand apoi treptat pe abilify, un an si jumatate, cred, fiica-mea a luat 10mg de abilify, nici nu l-a simtit asa ca nici daca ar trebui luat toata viata, n-ar fi cine stie ce nenorocire. Dar Ella, spera acum mai mult decat Abilify luat in continuare, ca e dreptul tau!
1
22-12-2020, ora 08:10
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu te ajută să tot schimbi psihiatrii. Un medic la care ai fost mai multă vreme te cunoaște mai bine, știe cum reacționezi la tratament, cunoaște evoluția bolii și-ți poate prescrie o schemă de tratament care să te ajute. Important e să-i comunici fiecare reacție, fiecare schimbare de dispoziție a ta și să ai încredere în el. Fără încredere în medic și tratament, nici medicația nu-și face efectul.
1
22-12-2020, ora 09:32
Ella2020
Nu este medic/terapeut
Ella2020
Multumesc pentru răspunsuri. Nu am fost la alt psihiatru sa cer a doua parere, ci medicul psiholog la care m-am dus sa ma clarific cu ceva este si psihiatru si încă unul foarte bun, cu experienta în spital în Canada. Ma stie si ea destul de bine pentru ca am făcut psihoterapie integrativa cu ea în 2017 cand am trecut de psihoza si m-a ajutat destul de mult. Mie episodul mi s-a declanșat la 4 luni de la moartea tatălui...
1
22-12-2020, ora 09:58
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Ce sa zic... de bine ce ai trecut de psihoza in 2017 cu ajutorul dr psiholog-psihiatru, aveai ganduri de "misiuni speciale"... ganduri pe care acea dr. psiholog-psihiatru, care te stia f. bine pt. ca faceai cu ea psihoterapie integrativa, nu le cunostea probabil, i le ascundeai... sau nu colabora cu medicul curant de atunci, ala care iti dadea seroquel, ca nu e clar.
Dar acum mai ai astfel de ganduri sau altele de acelasi tip, pe care le-ai ascuns medicului actual, care te-a tratat in ultimii doi ani? Daca nu ai, esti de acord ca tratamentul asta a functionat la tine, ca nu mai ai simptome si intelegi ca protocolul ce se aplica in prezent permite renuntarea la tratament dupa 2 ani, in cazuri ca ale tale? Ce anume a facut-o, totusi, pe vechea terapeuta psiholog-psihiatru sa-ti spuna ca in opinia ei ar mai trebui sa continui cu doze mici de antipsihotic? Ce anume i-ai spus acesteia si nu i-ai spus medicului curant, altceva decat ca te temi ca vei recadea fara tratament?

Sa stii ca si in noile dezvaluiri, observ asemanari cu fiica mea. Si pe ea a tratat-o initial, in urma cu mai multi ani, o dr. psihiatru renumita si ca psihoterapeut si ca psihiatru, in perioada aia cu doua tratamente scurte cu rispen si multa psihoterapie, care atunci nu au functionat, fiicei mele nu i-au trecut delirurile, era incapatanata si nu voia sa mai ia tratament. In schimb, dupa internarea fortata in spitalul de psihiatrie si tratata de un medic fara orgolii, care s-a nimerit sa fie de garda cand am dus-o, tratamentul a functionat si fiica mea a mers regulat la control, luna de luna, fara sa se opuna.
1
22-12-2020, ora 10:11
Ella2020
Nu este medic/terapeut
Ella2020
nu, doctora cu care faceam psihoterapie nu imi stia gandurile, nimeni nu le stia. nu colabora cu medicul curant, nu se cunosc.acum nu mai am ganduri, totul e clar, merg la munca, functionez bine, am si o relatie...totul e bine in viata mea si as dori sa ramana asa. doctora psiholog-psihiatru a zis ca daca nu eram 100% bine pe tratamentul cu seroquel, este destul de probabil sa fac recadere, sa revina starile anterioare si ca ar trebui o doza mica de tratament de intretinere. a zis ca nu este un singur episod psihotic trecator, s-a intamplat o data si gata.este mai mult si de aceea as avea nevoie de tratament.
1
22-12-2020, ora 10:46
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Nu erai bine suta la suta pe seroquel, dar ai fost bine suta la suta pe rispen. Poate ca nu ti se potrivea seroquelul, eu din cate am reusit sa-mi dau seama, la genul asta de boala, cu deliruri si fara halucinatii ori alte simptome pozitive sau negative, merge bine rispenul si olanzapina. Despre seroquel nu am stiinta ca ar merge bine, dar tin minte si eu ca prima doctorita psihi-psiho, aia faimoasa, intentiona s-o treaca pe seroquel de pe rispen pe care nu l-a suportat (prolactina), l-am si cumparat, dar fiica-mea n-a mai vrut sa-l ia defel.

Inteleg ca acum esti bine si te temi de riscul unei recaderi, ai putea pierde probabil prea multe. Probabil nici nu ai langa tine pe cineva care sa-ti cunoasca situatia reala si in care sa ai incredere ca daca observa ca ceva nu merge bine, sa te determine sa revii la medic pentru un tratament, ca nu orice recadere trebuie neaparat sa duca la internare, mai ales la internare la inchisi.

Ce sa-ti mai spun? Medicul curant din spital, care a tratat-o pe fiica-mea, la externare ar fi vrut sa scrie ca diagnostic "schizofrenie", considerand ca e al doilea episod, dar eu m-am opus, desi si-a chemat in ajutor inca o colega, i-am contrazis si le-am tinut piept; pana la urma am ajuns la un compromis, au externat-o cu diagnosticul trecut de prima doctorita pe vremea cand o trata si psihoterapia la cabinetul ei, parca tulburare psihotica cu elem schizo...sau asa ceva. Acelasi medic, vazand-o apoi la control luna de luna bine, dupa 2 ani ii stopeaza tratamentul, fara a mai fi nevoita sa mearga la control. Pai, daca era schizofrenie, cum atunci ramasa in prezent fara tratament si fara control periodic?!... Incerc sa-ti spun ca se mai insala si medicii, mai fac si incadrari gresite, pripite.

Chiar nu stiu ce sa-ti mai spun, vorba ta, ar fi nevoie de un al treilea medic psihiatru, dar barem cauta unul si mai bun.
1
22-12-2020, ora 11:14
Ella2020
Nu este medic/terapeut
Ella2020
Multumesc de raspuns, cred ca o sa caut o alta parere, un alt psihiatru.
Am pe cineva care mi-e alaturi, prietenul meu, imi stie situatia, locuim impreuna de 3 luni, totul merge bine...a zis ca daca i se pare ceva ciudat in comportamentul meu, mergem impreuna la psihiatru...

Din cate stiu diagnosticul de schizofrenie nu se da asa usor, unii doctori chiar se inseala.
1
22-12-2020, ora 12:44
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Pai daca il ai alaturi si stie problema, chiar nu inteleg de te temi... daca s-ar intampla sa-ti revina gandurile alea, ati merge impreuna la psihiatru, tu ai reincepe tratamentul, putin rispen la inceput apoi dupa ce dispar gandurile alea sa treci pe abilify luat a la long. Iar daca nu-ti revin, vei reincepe sa te consideri sanatoasa si sa te bucuri cat poti de viata...

Oricum, nu strica sa mai mergi la un medic, pentru linistea ta. In perioada asta nu prea ii gasesti, toti isi iau concediu, dar stiu de la prima dr psihiatru ca un tratament antipsihotic intrerupt mai ofera protectie circa 3 luni de zile, apoi esti pe cont propriu. Deci ai timp sa cauti un alt dr si sa te sfatuiesti cu el.
1
23-12-2020, ora 19:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sora prietenului meu are schizo si ia Abilify, e mai bun ca rispen ca nu sedeaza.
La tine au zis ca e tranzitoriu adica ca trece, poate o trece si nu mai revine.
Dar deocamdata fa cum a zis primul medic si vezi ce se intampla, mergi pe mana lui, sau schimba-l si du-te la al doilea, dar nu merge cu ambii in paralel ca n-are sens.

Nu ai zis cum te-ai simtit cu cele 3 mg Rispen, au disparut de tot gandurile ?
Doza aia de 150 mg Seroquell ptr psihotic mi se pare cam mica, dar na, daca medicul a a zis, asa o fi bine.
Cum te simti cu 0, 5 ?
1
23-12-2020, ora 22:17
Ella2020
Nu este medic/terapeut
Ella2020
Am fost azi la un al treilea doctor care mi-a spus sa iau 0.5 rispen. E o doza foarte mica dar care contează, se pare... Ma simt bine cu doza asta, sper sa ma simt asa si in continuare, sa nu fac recadere. Pe mine rispenul nu m-a sedat, de la seroquel ma trezeam foarte greu, dimineata era groaznic dar cu rispenul m-am impacat super. Am funcționat bine cu 3 mg de rispen, nici un gând nelalocul lui, putere de concentrare, toate bune.
1
24-12-2020, ora 00:53
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Aha, deci ia 0, 5 mg rispen cum a zis al treilea medic si aia e daca vrei. Sa vedem daca cu 0, 5 mg e ca, cu 3 de bine ! Daca nu te-a sedat e super.
1
16-08-2021, ora 23:53
Un visator
Nu este medic/terapeut
Un visator
Ai reusit sa intrerupt antipsihoticul
2
17-08-2021, ora 13:07
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Buna,
Si eu am avut prolactina marita, si am trecut pe Abilify. Acum de 3 ani iau Abilify injectabil. Cred ca e bine sa iei Abilify sau ceva care sa nu iti creasca prolactina.
1
25-09-2021, ora 15:26
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Alexa2507 Da, cu Abilify nu creste prolactina, dar cresti in greutate. Dar cred ca depinde de fiecare cum ii functioneaza..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul